Точна причина виникнення розсіяного склерозу поки невідома, але більшість дослідників розглядають його як аутоіммунне захворювання, при якому лімфоцити із-за збою в системі розпізнавання починають атакувати власні органи і тканини.
Симптоми розсіяного склерозу
Особливістю розсіяного склерозу є велика різноманітність симптомів. Перші ознаки розсіяного склерозу нерідко виникають після провокуючої дії яких-небудь чинників: травми, операції, захворювання, нервового стресу, пологів і тому подібне
Розсіяний склероз може починатися із змін чутливості у вигляді скороминущих відчуттів колення і "мурашок" в руках і ногах, зорових розладів, вестибулярних порушень у вигляді нападів запаморочення, з оборотних рухових порушень. У стадії розсіяного склерозу, що далеко зайшла, зазвичай виявляються наступні групи симптомів:
Порушення рухової активності - парези, спастичність (аномальне підвищення м'язового тонусу), патологічні рефлекси. Порушення координації - хиткість, інтенционноє тремтіння, ністагм, нестійкість у вертикальному положенні і так далі Порушення чутливості - зниження чутливості, оніміння, колення, болі і так далі Порушення зору - зниження гостроти, зміна полів зору і так далі Порушення мови - уповільнення мови, скандована мова і так далі Порушення функцій тазових органів - імперативні (раптові і сильні) позиви до сечовипускання, затримка або нетримання сечі, імпотенція, замки або нетримання калу. Зміни в психологічній сфері - емоційна нестійкість, ейфорія, депресія, погіршення пам'яті, зниження концентрації уваги і так далі Слабкість (втома), стомлюваність Непереносимість жари (часто приводить до посилення інших симптомів)
Слід зазначити, що при розсіяному склерозі немає жодного специфічного, характерного лише для цього захворювання симптому. У кожного хворого має місце індивідуальне поєднання різних симптомів.
Ступінь інвалідизації хворого розсіяним склерозом визначають з використанням спеціальної міжнародної шкали, яка скорочено називається, - EDSS (Expanded Disability Status Scale). Мінімальне значення цієї шкали (0) відповідає відсутності неврологічних симптомів. При значенні EDSS від 1.0 до 4.5 хворі розсіяним склерозом повністю здібні до самообслуговування, тоді як значення EDSS, рівне 7.0 і більш відповідає глибокому ступеню інвалідизації пацієнтів.
Неврологи всього світу використовують цю шкалу для того, щоб охарактеризувати стан хворого розсіяним склерозом у момент огляду. Індекс EDSS, вимірюваний при повторних відвідинах лікаря, дозволяє зрозуміти, як розвивається захворювання, і наскільки ефективне те лікування, яке отримує хворий.
Дуже важливо, що, незалежно від місця знаходження, переїздів з одного міста в іншій, або навіть в іншу країну, при оцінці стану хворого лікарі використовують одні і ті ж одиниці вимірювання, унаслідок чого інформація про хворого не спотворюється і не втрачається. При цьому у пацієнта не виникає додаткових труднощів, пов'язаних з уявленням інформації про його захворювання і стан медичним працівникам.
Як виникає і розвивається розсіяний склероз?
Точна причина виникнення розсіяного склерозу поки невідома, але більшість дослідників розглядають його як аутоіммунне захворювання, при якому лімфоцити із-за збою в системі розпізнавання починають атакувати власні органи і тканини.
При розсіяному склерозі такою тканиною є мієлін. Мієлін покриває довгі відростки нервових клітин (нейронів) і забезпечує безперебійну передачу нервових імпульсів з великою швидкістю. Більшість дослідників схиляються до того, щоб вважати розсіяний склероз за захворювання, при якому під впливом пускового чинника і за наявності спадкового дефекту імунітету в певних умовах запускаються аутоіммунні механізми, що самоподдержівающиеся. Активовані проти мієліну клітки імунної системи проникають через гематоенцефалічеський бар'єр, приводячи до його руйнування. У різних відділах білої речовини центральної нервової системи формуються вогнища демієлінізації ("бляшки"). Пошкодження мієліну приводить до уповільнення швидкості проходження нервових імпульсів по нервових волокнах, їх спотворенню і іноді навіть до повної блокади. Відповідно, інформація, передавана від мозку з нервовими імпульсами, поступає до органів і тканин із запізненням, змінена або взагалі не поступає, що приводить до розвитку різних неврологічних порушень.
Не дивлячись на варіабельность і непередбачуваність перебігу розсіяного склерозу, виділяють 4 основних варіанту захворювання:
Включає 2 основних стадії: * Загострення - погіршення наявних симптомів або поява нових після того, як стан хворого був стабільним не менше місяця. * Ремісія - що характеризується повним або неповним відновленням функцій і відсутністю наростання симптомів. 2. Повторно-прогресуюча течія (що повторно-прогресує, secondary-progressive) - первинна реміттірующєє течія змінявся прогресом без ремісій з короткочасними періодами стабілізації. 3. Первинно-прогресуюча течія (що первинно-прогресує, primary-progressive) - характеризується прогресом з тимчасовою стабілізацією або тимчасовим незначним поліпшенням. 4. Течія (прогрессирующе-рецидивирующее, progressive-relapsing), що прогресує із загостреннями, - характеризується прогресом з самого початку хвороби, на тлі якого надалі виникають загострення (між загостреннями продовжується прогрес захворювання).
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.