З медичної точки зору фізично жінка краще всього готова до пологів в проміжку між 20 і 25 роками. А ось емоційна готовність наступає значно пізніше, років через десять. І якщо раніше у нас в групу пізніх первородящих визначали жінок вже з 26 років, то порівняно недавно був встановлений новий рубіж -- 28 років.
Хоча в інших, цивілізованіших країнах жінки тільки починають народжувати в тридцять п'ять, а іноді і в сорок років. І нікому в голову не приходить рахувати пологи в цьому віці пізніми, набагато більше здивування викликають 18-20-річні мами.
І якщо для наших широт властивіше народжувати в юному віці і далі кидати немовляти на піклування бабусь, продовжувати навчання, робити кар'єру і навіть влаштовувати особисте життя, то на далекому заході здається цілком природним думати про спадкоємців тільки після того, як жінка вдосталь насолодиться свободою, набуде життєвого досвіду і доб'ється чогось в житті.
Адже жінка в період 25-30-35-ліття стає зрілішою, більш осмислено відноситься до навколишнього світу і до свого майбутнього материнства. Як правило, її дитина завжди запланована. А його мама безперервно спостерігається, при необхідності беззастережного госпіталізується і прислухається до будь-яких рекомендацій лікарів. І, окрім іншого, з великим бажанням і інтересом вивчає спеціальну літературу, тим самим сумлінно і серйозно готуючись до майбутніх пологів.
Більше відповідальності у вікових первородящих і в підході до виховання свого спадкоємця. Та і сам малюк набагато більше отримає від своєї зрілої матері, ніж чим від 15-16-річної, якій, погодитеся, важко передати щось своїй дитині, окрім своїх іграшок.
Жінки у віці менш схильні розвивати в своїй дитині ілюзію, що він - найголовніший, надмірно балувати і опікати його. Зате народження дитини допоможе відчути жінці небувалу упевненість в собі, своїх силах і майбутньому. І ще, що зовсім важливо. У подібних жінок більше шансів знайти допомогу і підтримку в своїх зрілих партнерах. До того ж змужнілі чоловіки більш послідовні в процесі виховання.
Та все ж, напевно, не варто будувати ілюзій і думати, що в пізніх пологах все йде так гладко і бездоганно. Адже хоча пізні пологи і не є такими небезпечними, як це вважалося за раніше, все ж таки є речі, на які варто звернути пильну увагу.
Ні для кого не секрет, що після тридцяти відбувається природне старіння людського організму. Воно виражається не тільки зовні в наших дрібних зморшках на обличчі і тілі. Починають інакше функціонувати всі органи, осторонь не залишаються і статеві. Що пов'язане насамперед з віковими змінами тканин матки і яєчників, що спричиняють за собою зниження їх функціональних особливостей. Тому жінки частіше страждають токсикозом, частіше не доношують або переношують дитину. У них важче протікають пологи. Із-за слабкої пологової діяльності у більшого відсотка первородящих пологи проходять, як правило, не консервативним шляхом, а частіше закінчуються кесаревим розтином. Лікарі вважають цей метод за сприятливіший як для здоров'я дитини, так і для здоров'я самої матері.
До тридцяти років і після починають активно піднімати голову всі хронічні захворювання, схильність до яких передалася по спадку, або вони були придбані в теченіїе всього свідомого життя (різні гастрити, захворювання нирок і так далі). Адже жінки з хронічними захворюваннями внутрішніх органів вже відносяться до групи риски, а тут ще і вік. До того ж, погане живлення, брудне повітря, шкідливі звички, хворий спосіб життя, постійні стреси - все це у вигляді незримого шлейфу тягнеться за жінкою, віднімає у неї здоров'я і створює вірогідні проблеми у її майбутніх малюків.
Побоювання за долю дитини і постійні хвилювання теж не кращим чином позначаються на нервовій системі обидва. Але, мабуть, найбільша небезпека полягає в тому, що після тридцяти років, особливо ближче до сорока, збільшується ризик народити дитину з природженою патологією. Це і пороки серця, шлунково-кишкового тракту, кістково-м'язової системи і хвороба Дауна, що нерідко зустрічається. Стовідсоткової залежності між віком і патологією, природно, немає. Подібне відбувається тільки у разі яких-небудь відхилень під час вагітності і під час пологів.
Та все ж не потрібно лякатися і навіть близько підпускати думку про те, що в 35 і старше ризиковано ставати мамою. Можна і потрібно. До того ж, є реальна можливість понизити ризик всіх цих небезпек до мінімуму. По-перше, варто отримати медико-генетическую консультацію. Вчасно проведені обстеження (до 24-26 тижнів) здатні значно понизити ризик народження маленького чоловічка з природженою потворністю. Тут на допомогу прийдуть хромосомна і імунологічна лабораторії.
По-друге, як це ні банально звучить, необхідно вести здоровий спосіб життя. А далі - не дивлячись на всі наші колотнечі, старатися отримуване негативне емоційне навантаження зводити до нуля. Відносно добре харчуватися, приділяти увагу уранішній гімнастиці і водним процедурам. Не запускати саму дріб'язкову хворобу. І якщо жінка здорова, то її шанси народити здорову дитину не менше, ніж в 20-30 років. Тільки варто прийняти все це до уваги задовго до народження дитини, поки питання пов'язане з ним витає тільки у ваших прогнозах.
І якщо хтось все ще не позбавився від зайвої невпевненості, то можна порадити знайти масу переваг свого віку. Узяти, наприклад, той факт, що ваша молодість не пройшла серед сорочечок і горщиків. І в житті були цікавіші моменти, ніж зміна памперсів. До того ж ви менше схильні до післяродових депресій, і так далі. Почастіше потрібно згадувати про це і не забувати, що пізні пологи дають унікальну можливість перетворитися з жінки середніх років в молоду маму.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.