Коли народжується малюк, жінка з головою занурюється в приємний клопіт про нього. Чи коштує в цей час їй думати про контрацепцію? До того ж більшість знайомих подруг наполегливо переконують, що годування грудьми повністю виключає ризик чергової вагітності.
Проте жінка винна чітко собі уявляти, що повне відновлення її організму відбувається лише через два роки після мимовільних пологів (а після кесарева перетини - через три роки) і що дуже короткий проміжок між пологами нерідко приводить до різного роду ускладненням, як для самої жінки, так і майбутньої дитини. У зв'язку з цим жінка повинна планувати свої подальші вагітності не раніше, чим через два роки.
Дуже часто буває така ситуація, коли при годуванні грудьми місячних ще немає, а овуляція вже практично відновлена. Це говорить про те, що будь-яка жінка, що не менструює після пологів, має реальну можливість завагітніти. Причому потрібно відзначити ще чого що. У перші шість тижнів після пологів рекомендується статева стриманість, оскільки у жінок в цей час відбувається інволюція внутрішніх статевих органів (тобто їх зворотний розвиток), коли вони приходять в норму і приймають свої первинні форми. До того ж в цей час існує і ризик інфекційних ускладнень. Тому питання про контрацепцію починає бути актуальним, вже починаючи з шести тижнів після пологів.
Дуже велику роль зараз додають такому методу контрацепції, як - лактаційна аменорея (МЛА). Підходить він виключно годуючим жінкам і полягає в тому, що якщо жінка годує грудьми не менш 8-ми раз на добу, то при цьому створюються такі умови, при яких блокується овуляція і здібність до зачаття знижується практично до мінімуму. За статистикою, на 100 жінок, що користуються цим методом, доводиться всього 1-2 вагітності.
Проте слід пам'ятати, що і тут є певні умови для того, щоб цей метод мав достатньо високу ефективність.
Перша умова - щоб жінка стерна не менше 8-10-ти разів на добу, причому годувати вона винна при будь-якій вимозі дитини, але не рідше, ніж через 4 години вдень, нічний проміжок має бути не більше, ніж 6 годин. Якщо жінка годувала, припустимо, 15 разів і раптом різко переходить на десятиразове годування, то це вже вважається за чинник риски, при якій жінка легко може завагітніти. І, аналогічно, якщо годувала грудьми 10 разів і переходить на пяті-шестіразовоє годування.
Друге - це відсутність місячних.
Третій чинник - терміни; бажано удаватися до даного методу до 6-ти місяців після пологів. Через 6 місяців після пологів, навіть якщо жінка продовжує годувати грудьми, ефективність даної методики вже значно знижується. І у жінки з'являється великий ризик небажаної вагітності.
Наступна велика група контрацепції - це гормональні препарати для годуючих жінок, що містять виключно одні гестагени. Їх застосування починається після шостого тижня після пологів, тому як донині ще можлива несприятлива дія на дитину синтетичних гормонів, що поступають з молоком матері, а після - негативний момент настільки мінімальний, що ніякої риски для організму дитини вже не існує.
Якщо це міні-пілі (пігулки), то вони приймаються через 6 тижнів після пологів в безперервному режимі по 1 пігулці без перерви. Закінчується одна упаковка (35 штук) - услід починається інша. Тут дуже важливо, щоб ці препарати приймалися в одне і теж час. Зокрема, їх різновидом є препарат "Мікролют". Якщо це ін'єкції, то переважний препарат "Депо-провера-150". Ін'єкція робиться 1 раз на три місяці, і впродовж цього часу жінка може забути про невчасну вагітність. Через три місяці робиться нова ін'єкція, і так до тих пір, поки жінці необхідна контрацепція.
І третій варіант - це "Норплант"-імплантант. Це 6 силіконових капсул, що містять гормони, які вводяться під шкіру у внутрішню частину плеча. Препарат виділяється імпульсами впродовж п'яти років. І таким чином жінка забезпечує собі контрацепцію на 99,9 відсотків.
У післяпологовий період як контрацепція можна використовувати спіраль. Найбільш прийнятним часом для введення спіралі для народжуючої жінки вважається проміжок після завершення шести тижнів після пологів, коли у неї самої вже відновилися внутрішні органи і при цьому вона може не побоюватися негативної дії міді на дитину через грудне молоко.
Що стосується презервативів, бар'єрних методів, сперміцидов, - цим можна користуватися з початку (після пологів) статевого життя.
А ось природні методи - зокрема, обчислення небезпечних днів - абсолютно неприйнятні для даної ситуації.
Всі ці методи контрацепції стосуються безпосередньо жінок, що годують грудьми. Але якщо жінка грудьми не годує, то через 6 тижнів після пологів для неї всі методи контрацепції, що існують на сьогоднішній день, цілком реальні. Ще раз їх перерахуємо: комбіновані оральні контрацептиви; препарати, що містять тільки гестаген; ВМС; бар'єрні (презервативи, діафрагми, ковпачки); сперміциди (гелі, аерозолі, свічки, креми); стерилізація (чоловіча і жіноча); фізіологічні методи. Єдине побажання - підбирати їх не самостійно, а після консультації з лікарем.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.