Поняття посткоїтальной контрацепції об'єднує різні види контрацепції, застосування яких в перших 24 години після статевого акту попереджає небажану вагітність. Такий спосіб оберігання в літературі ще називають екстреною контрацепцією (невідкладною контрацепцією, негайною, терміновою, екстремальною, пожежною, «ранок після»).
Користуватися екстреною контрацепцією слідує в надзвичайних ситуаціях: жінкам, що піддалися згвалтуванню, або тоді, коли є сумніву в цілісності використаного презерватива, у випадках, коли при статевому акті зміщена захисна діафрагма або коли плановані методи контрацепції не можуть бути використані.
Види посткоїтальной контрацепції
1. КОК (комбіновані оральні контрацептиви): мають бути прийняті протягом 72 годин після незахищеного статевого акту. Препарати, що містять 30 мкг етінілестрадіола (МАРВЕЛОН, МІКРОГЕНОН, МІНІЗІСТОН, РІГЕВІВІДОН, ФЕМОДЕН) застосовуються по 4 пігулки 2 рази через 12 годин (всього 8 пігулок). Препарати, що містять 50 мкг етінілестрадіола (БІСЕКУРИН, НОН-ОВЛОН, ОВУЛЕН, ОВІДОН, АНОВЛАР) застосовуються по 2 пігулки 2 рази через 12 годин (всього 4 пігулки).
2. ЧПОК (чистопрогестіновиє оральні контрацептиви) мають бути прийняті протягом 48 годин після незахищеного статевого акту. Ефективна доза - 750 мкг льовоноргестрела, що дорівнює 1 пігулці ПОСТІНОРА або 20 пігулкам «міні-пілі» - ЕКСЬКЛЮТОНА, МІКРОЛЮТА або ОВРЕТА.
Через 12 годин приймається ще одна пігулка ПОСТІНОРА або 20 пігулок «міні-пілі» (всього приймається 2 пігулки ПОСТІНОРА або 40 пігулок «міні-пілі»).
3. МІФЕПРІСТОН - негормональний препарат, блокуючий дію прогестерону (жіночого статевого гормону) на рівні рецепторів (специфічних нервових закінчень, з якими зв'язуються гормони і проявляють свою дію; для кожного гормону існують свої рецептори; в даному випадку блокуються рецептори в матці). Крім того, МІФЕПРІСТОН підвищує скоротливу здатність міометрія (м'язи матки). Це найефективніший препарат зі всіх перерахованих. Він перешкоджає імплантації (впровадженню) яйцеклітини в слизисту оболонку матки і викликає її відторгнення. Інше його показання до застосування, окрім екстреної контрацепції - переривання вагітності на ранніх термінах. Призначається одноразово по 3 пігулки або по одній пігулці (600 міліграм) в день протягом 72 годин після незахищеного статевого акту або по одній пігулці протягом 23-го, 24-го, 25-го, 26-го, 27-го днів менструального циклу.
4. ВМС (внутріматочні засоби) як альтернативний варіант невідкладної контрацепції. Медьсодержащие Т-подібні ВМС, введені кваліфікованим медичним працівником протягом п'яти днів після незахищеного статевого акту, є ефективним засобом попередження вагітності. При призначенні ВМС як посткоїтального контрацептив потрібно враховувати індивідуальні особливості жінки, всі можливі протипоказання до введення спіралі і бажання пацієнтки надалі використовувати цю спіраль протягом всього терміну застосування, що рекомендується. Необхідно уточнити, що ВМС як засіб посткоїтальной контрацепції підходить не всім: її не радять застосовувати тим, що не народжували, тим жінкам, які страждають інфекційними гінекологічними захворюваннями або піддаються ризику зараження СНІДОМ і іншими ЗППП. ВМС також не можна рекомендувати жінкам з підозрою на вагітність (зокрема, тим, хто міг завагітніти в результаті ранішого статевого акту без застосування контрацепції).
Посткоїтальную контрацепцію не можна рекомендувати до постійного застосування, оскільки кожен з методів є надзвичайним втручанням у функціональний стан репродуктивної системи жінки з формуванням в подальшому порушень функцій яєчників. При щоденному прийомі комбінованих або чистопрогестінових оральних контрацептивів в організм потрапляють низькі дози гормонального препарату, що розраховані на весь менструальний цикл і не порушують при цьому його тривалості і циклічності, і тим самим, покращуючи функцію яєчників, усуваючи наявні порушення гормонального фону. А при прийомі цих же пігулок з метою екстреної контрацепції організм одноразово отримує величезні дози препарату, незалежно від фази менструального циклу. Наприклад, ЧПОК приймають по 40 пігулок, ПОСТІНОР, що відноситься до цієї ж групи препаратів, містить в 2-х пігулках таку ж кількість активної речовини, як і в 40. Це приводить до різкого гормонального зриву і дисфункції яєчників. В результаті неодноразових прийомів гормональних препаратів з метою екстреної контрацепції у жінок розвиваються порушення менструального циклу з його укороченням або подовженням, цикли стають ановуляторними (яйцеклітина не утворюється), що є причиною безпліддя. Дисфункція яєчників приводить до розвитку синдрому метаболічних порушень (підвищення артеріального тиску, підвищення цукру в крові, надмірна вага).
Механізм дії
Основний механізм посткоїтальной контрацепції - десинхронізація фізіології менструального циклу - придушення овуляції, порушення процесу запліднення, порушення транспорту яйцеклітини і імплантації (прикріплення) ембріона в матці.
При прийомі великих доз КОК або ЧПОК в першій фазі менструального циклу порушується процес дозрівання фолікула, відбувається його атрезія (зворотний розвиток). Крім того, одноразовий прийом цих гормональних контрацептивів (у будь-яку фазу менструального циклу) порушує процес формування ендометрія (слизистої оболонки порожнини матки) з його відторгненням. Дія КОК і ЧПОК у великих дозах напрямлено на гормональний зрив роботи яєчників.
Механізм дії МІФЕПРІСТОНА заснований на блокуванні дії прогестерону і підвищенні скоротливої здатності матки. Внаслідок чого відбувається відторгнення ендометрія (слизистої оболонки порожнини матки).
ВМС, введена в порожнину матки, будучи чужорідною речовиною, викликає:
ефект чужорідного тіла - скупчення в ендометрії захисних кліток організму, що володіють згубною дією на будь-яку біологічну матерію, у тому числі і на яйцеклітину;
збільшення продукції специфічних речовин (простогландінов), що підвищують скоротливу здатність матки, що перешкоджає прикріпленню заплідненої яйцеклітини;
посилення скорочень маткових труб, внаслідок чого запліднена яйцеклітина опиняється в матці раніше покладеного терміну, будучи нездібною до імплантації.
Недоліки
Використання посткоїтальних засобів не надає дії в тих випадках, коли процес імплантації вже почався.
КОК ефективні тільки в тому випадку, якщо перша доза препарату прийнята протягом 72 годин після незахищеного статевого акту.
Перша доза ЧПОК має бути прийнята протягом 48 годин після статевого акту.
ВМС ефективно тільки тоді, коли воно введене протягом 5 днів після статевого акту. Введення ВМС виконується лікарем і не повинно проводитися жінкам, схильним до ризику зараження захворюваннями, передаваними статевим шляхом і Віл-інфекцією.
Міфіпрістон застосовується тільки у присутності лікаря, і після його застосування необхідне спостереження в медичній установі. Крім того, Міфіпрістон достатньо дорогий препарат.
Побічні дії
Вищезазначені схеми прийому оральних контрацептивів як засоби посткоїтальной контрацепції розрізняються, головним чином, по побічних діях, ними що викликається.
Приблизно у 46% жінок, що використовують для запобігання вагітності КОК або ЧПОК, виникає нудота, у 22% - блювота. Крім того, можуть з'явитися запаморочення, відчуття втоми, хворобливі відчуття в області молочних залоз і головні болі.
При застосуванні Міфіпрістона можлива поява відчуття дискомфорту внизу живота, слабкість, нудота, блювота, запаморочення, підвищення температури тіла.
При введенні ВМС протягом перших двох діб можуть бути переймоподібні болі внизу живота, збільшується тривалість менструальних виділень і їх кількість, зростає ризик виникнення позаматкової вагітності, унаслідок порушення хвилеподібного скорочення маткових труб і просування по ним яйцеклітини. Іноді можлива спонтанна експульсия (випадання) ВМС. У дуже окремих випадках можлива перфорація (пошкодження) матки під час введення ВМС.
Подальше спостереження у гінеколога не потрібне, якщо у пацієнтки немає затримки наступної менструації (затримка може означати вагітність), якщо жінка не виражає неспокою про стан свого здоров'я і не бажає почати користуватися контрацепцією. Якщо пацієнтка висловить таке бажання, її слід попередити, що після прийому КОК або ЧПОК як засобів посткоїтальной контрацепції необхідно користуватися презервативом, діафрагмою або сперміцидамі (речовинами, що діють згубно на сперматозоїдів) протягом всього часу до початку наступної менструації[4]. З моменту початку наступного менструального циклу можна регулярно приймати гормональні засоби контрацепції або оберігатися за допомогою методу природного планування сім'ї[5]. В цей же час можна почати застосовувати ВМС, якщо спіраль не була вже введена після статевого акту як метод невідкладної контрацепції і пацієнтка погодилася користуватися нею протягом всього терміну, що рекомендувався.
Пам'ятка для тих, хто користується ОК як засобом невідкладної контрацепції
Постарайтеся вибирати час прийому першої дози так, щоб було зручно приймати другу (наприклад, 20:00 і 8:00). Проте відкладати прийом пігулок надовго не рекомендується, оскільки ефективність методу з часом знижується.
Щоб пом'якшити пов'язані з нудотою неприємні відчуття, приймайте пігулки увечері перед сном, під час їжі, або запивайте їх молоком.
Протягом всього часу до наступної менструації користуйтеся презервативом або яким-небудь іншим бар'єрним методом.
Пам'ятаєте, що посткоїтальная контрацепція призначена тільки для одноразового застосування від випадку до випадку. Для регулярного оберігання від вагітності порадьтеся з лікарем і виберіть відповідний для вас метод контрацепції.
Якщо наступна очікувана менструація наступила з більш ніж 7-денною затримкою, необхідно звернутися до лікаря для виключення можливої вагітності.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.