Можливостей уберегтися від небажаної вагітності в сучасному суспільстві достатньо багато, тому краще подумати про це заздалегідь, щоб уникнути такої фізично і психологічно травмуючої процедури, як медичний аборт.
Так склалося історично, що основний тягар оберігання від вагітності звалили на себе жінки. Втім, останніми роками активно розробляються і методи чоловічої контрацепції, проте поки вони не набули широкого поширення.
Яка буває?
- Перерваний статевий акт. Найвідоміший метод контрацепції, коли чоловік витягує статевий член з піхви до виверження сім'я. Його віддають перевазі багато подружніх пар із-за видимої легкості його застосування, але це не кращий спосіб оберігання. По-перше, він ненадійний, а по-друге, психологічне навантаження на чоловіка виявляється дуже сильним, оскільки він ні на секунду не може забутися і повинен контролювати ситуацію.
- Температурний і календарний методи підходять тільки здоровим жінкам із стабільним менструальним циклом, причому ці способи попередження вагітності недостатньо надійні і багато в чому поступаються сучасним. Жінки, що вважають за краще саме їх, нерідко помиляються в своїх розрахунках. Суть температурного методу або методу вимірювання базальної температури полягає у визначенні періоду, коли зачаття неможливе по фізіологічних прічинм. Протягом всього менструального циклу жінка кожен ранок після пробудження повинна вимірювати температуру, вводячи термометр в пряму кишку. Коли вона підвищується на 0,4-0,5 градуса, відбувається овуляція. Через 2-3 дні наступають несприятливі для зачаття дні. Здатність, що запліднила, з'являється знову за 3-4 дні до наступної овуляції. При календарному методі контрацепції жінка протягом року повинна записувати дату початку менструацій, щоб потім розрахувати несприятливі для зачаття дні.
- Уникнути небажаної вагітності можна і за допомогою презерватива, який буває і жіночим (екзотика), і чоловічим - так званий бар'єрний метод. Гідність цього методу контрацепції полягає в тому, що він, мабуть, єдиний, який дозволяє уникнути багатьох хвороб, що передаються статевим шляхом (СНІД, сифіліс, гонорея, вірусна інфекція). До бар'єрного методу відноситься також введення шєєчних ковпачків з металу і гуми, які перешкоджають попаданню сперматозоїдів в матку.
- При внутріматочній контрацепції в матку жінки вводиться (на 2 або 5 років) так звана внутріматочна спіраль з пластика і міді, яка утрудняє процес запліднення. Процес її постановки швидкий і безболісний. Особливість сучасних внутріматочних спіралей - вони виділяють гормони, що перешкоджають процесам імплантації яйцеклітини.
- Оральні протизаплідні засоби - на сегодняшинй день один з найпопулярніших способів оберігання від вагітності. Ці препарати підбираються індивідуально після перевірки гормонального фону жінки і з урахуванням її фізіологічних особливостей і супутніх захворювань. Оральні контрацептиви третього покоління практично повністю імітують нормальний менструальний цикл і майже не дають побічних ефектів.
- Один із засобів тривалою зашиті від небажаної вагітності - ін'єкційні контрацептиви або імплантати, які вводяться підшкірно. Знаходячись з організмі, вони постійно виділяють малі дози спеціально підібраних гормональних препаратів, які володіють протизаплідною дією. На жаль, побічні ефекти при використанні подібних методів контрацепції такі ж, як і при використанні оральних контрацептивів.
- До хірургічної контрацепції або стерилізації удаються подружні пари, які прийшли до висновку, що вони вже виконали індивідуальну програму народження дітей. Це ніяк не позначається на сексуальній функції і дає стовідсотковий результат, оскільки запліднення стає неможливим.
Вибір методу контрацепції
Вибір методу контрацепції - справа вельми індивідуальне і залежить від безлічі чинників:
- вік - кожному віку, а відповідно певному рівню фізіологічного розвитку жінки, підходять свої методи;
- реакція організму - часто досить складно підібрати відповідний гормональний контрацептив із-за різноманітних побічних ефектів і супутніх захворювань;
- стан організму на даний момент - народжувала жінка або не народжувала, чи страждала до цього захворюваннями сечостатевої системи чи ні і т.д.;
- плани на майбутнє - якщо ви вже обзавелися дітьми і упевнені, що подальшого збільшення сімейства не бажаєте, можливо кращим варіантом для вас буде хірургічна контрацепція;
- частота статевого життя - зрозуміло, що немає сенсу застосовувати гормональні контрацептиви, якщо статевий акт не є частою подією у вашому житті, у такому разі простіше тримати під рукою презервативи або у виняткових випадках користуватися методами екстреної контрацепції і так далі
Оскільки вибір обширний, краще проконсультуватися у лікаря. Вам доведеться пройти гінекологічний огляд і, можливо, УЗІ органів малого тазу, а також здати ряд аналізів, таких як вагінальний мазок і дослідження гормонального профілю.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.