Симптотермальний метод - природний метод оберігання від вагітності, заснований на регулярному спостереженні жінкою за станом свого організму, при якому визначаються ознаки настання овуляції. У потенційно фертільниє ("небезпечні" для зачаття) дні пари повинна утримуватися від статевих стосунків або застосовувати інші методи.
Як діє симптотермальний метод?
Жінка володіє здібністю до зачаття приблизно протягом 6 днів кожного менструального циклу (фертільний період). Для того, щоб визначити настання цього періоду, жінка стежить за циклічними змінами свого організму (див. менструальний цикл), вимірюючи базальну температуру, оцінюючи стан шєєчной слизу і діаметр зовнішнього зіву шийки матки.
Як користуватися симптотермальним методом?
Оцінка цервикального слизу (виділень з шийки матки). Після настання менструації жінка щодня стежить за тим, що складається слизистих виділень з шийки матки при намоканні піхви туалетним папером після сечовипускання або безпосередньо, беручи мазок пальцем з шийки матки. У разі наявності прозорих слизистих виділень з шийки матки - висока вірогідність зачаття при статевому акті.
Моніторинг базальної температури. Жінка вимірює собі температуру тіла в піхві або прямій кишці кожен ранок до вставання з ліжка і заносить ці дані в спеціальну таблицю (див. докладніший). Після трьох днів підвищення базальної температури принаймні на 0,2 градуса за Цельсієм жінка вже не здібна до зачаття.
Додаткові ознаки. У дні, близькі до овуляції, тобто потенційно "небезпечні" для зачаття, діаметр зовнішнього зіву шийки матки максимальний.
Переваги методу:
• Метод не має побічних дій і не вимагає яких-небудь втручань в організм жінки.
• При правильному використанні ефективність методу - 93-97%.
• Обидва партнери залучаються до процесу планування сім'ї.
Можливі проблеми:
• Кожного місяця протягом деякого часу потрібно утримуватися від статевих стосунків або застосовувати бар'єрні методи контрацепції.
• Жінка повинна щодня вимірювати базальну температуру і стежити за тим, що складається слизистих виділень з шийки матки на протязі принаймні половини менструального циклу.
• При неправильному використанні методу - високий ризик настання вагітності.
Метод не слід використовувати:
• До тих пір, поки жінка не навчитися визначати дні фертільного періоду свого циклу.
• Якщо пара не використовуватиме інші методи контрацепції у фертільниє для жінки дні.
• Жінкам, що не мають постійного статевого партнера.
• Парам, що мають високий ризик зараження хворобами, передаваних статевим шляхом.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.