Зазвичай хрускіт в суглобах пов'язаний з їх підвищеною рухливістю. Лікарі називають такий стан гіпермобільністю. Виявляється вона здебільшого у жінок, причому молодих.
Це явище пов'язане з тим, що в організмі виробляється трохи змінений білок сполучної тканини, з якої складаються суглоби, - колаген - він більш растяжім, ніж звичайний. В результаті суглоби стають рухомішими за рахунок збільшеної розтяжності зв'язкового апарату. У ужитку цей стан називається "Слабкими зв'язками". Якраз вони і провокують клацання і хворобливість. При гіпермобільності суглобів спостерігається і неспроможність судин, тому що їх стінки теж складаються з колагену.
Якщо він "слабкий", то судини під натиском крові дуже швидко розтягуються. Звідси у таких пацієнтів буває рання варікозна хвороба. Блакитні змійки вен проступають на ногах вже в 25, а іноді навіть в 20 років.
Гени змінити неможливо. Тому можна обмежитися лише загальними рекомендаціями. Таким пацієнтам не варто вибирати роботу, де потрібно тривалий час перебувати в одному і тому ж положенні. Особливо це стосується вчителів, продавців, хірургів, перукарів - загалом, всіх, кому доводиться стояти по декілька годинника підряд. У цих людей і без того дуже великий ризик захворювання варикозом і артрозом. Крім того, потрібно обережно відноситися до занять спортом - вправи треба вибирати ті, які не приводять до ще більшого перерозтягання зв'язок. Тобто краще всього займатися за індивідуально розробленою програмою.
Часто лучаєтся, що людина починає займатися спортом, і через якийсь час у нього з'являється суглобовий хрускіт. Він має декілька пояснень. По-перше, не виключена травма, найчастіше це розтягування зв'язок. В даному випадку суглоб треба розвантажити, дати йому відпочити. Для цих цілей краще всього підходять спеціальні пристосування, які обмежують рухливість ноги. Вони складаються з напівжорсткої манжети і фіксуючих ременів. Вже через деякий час чоловік відчуває полегшення, хрускіт і болі його більше не турбують. Надалі він абсолютно спокійно може займатися спортом, проте робити це потрібно акуратніше, ніж раніше. Всі вправи треба виконувати правильно і під наглядом досвідченого інструктора. Тоді ризик виникнення повторної травми зведеться до мінімуму. Проте події можуть розвиватися по іншому варіанту - клацання в суглобі з'являється не із-за травми, а унаслідок загострення вже наявного артрозу. Це одне з найпоширеніших суглобових захворювань. Його суть полягає в своєрідному "зношуванні" суглоба - хрящові поверхні стають тоншими, вони більше не можуть нормально ковзати один по одному, і ось тоді з'являються болі і клацання. В цьому випадку допоможе обмеження навантаження на хворий суглоб і протизапальні мазі - Диклофенак, Фастум-гель, Ібупрофен.
Існують препарати, поновлюючі структуру суглоба. До складу цих препаратів зазвичай входять хондроїтін, глюкозамін або колаген. Всі ці речовини є будівельним матеріалом для хрящів. Вони відновлюють еластичність суглобових поверхонь і їх втрачений об'єм, усувають болі, підсилюють дію протизапальних препаратів. Не дивлячись на це, не можна сказати, що дані засоби назавжди виліковують артроз. З їх допомогою можна лише на якийсь час відновити структуру хрящової тканини. Потім все повернеться на круги своя, і курс лікування потрібно повторити наново.
Якщо це робити регулярно, то прояви хвороби будуть зведені до мінімуму. Точне дозування препаратів залежить від ваги пацієнта і ступеня вираженості захворювання.
Приймати такі препарати потрібно не менше 2-3 місяців підряд. Тільки в цьому випадку можна розраховувати на тривалий і стійкий результат. Повторний курс можна провести через два місяці. Протипоказанням служить вагітність, тому що до цих пір немає даних про безпеку препаратів для плоду, порушення згортаючої системи крові і тромбофлебіт. Препарати відрізняються хорошою переносимістю і безпекою, до побічних реакцій можна віднести алергію, оскільки препарати, по суті своїми є білком тваринного походження.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.