Герпес (herpes; греч. herpеs повзуча шкірна хвороба, що розповсюджується, від herpо повзти) - група вірусних захворювань, що характеризуються висипаннями на шкірі і слизистих оболонках у вигляді згрупованих бульбашок на набряклому гіперемійованому фоні.
Найбільш поширеними формами є простій герпес і оперізувальний.
Простий герпес (herpes simplex; синонім простої бульбашковий лишай) викликається дерматонейротропним вірусом. Виділяють два основні штами цього вірусу: один - збудник простого герпесу внегенітальной локалізації, інший - генітальній локалізації.
Вірус простого герпесу передається переважно контактним шляхом (при поцілунках, статевим шляхом), через предмети ужитку; можлива також повітряно-краплинна передача інфекції. Частіше захворювання виникає в холодну пору року.
Проникаючи через шкіру або слизисті оболонки, вірус простого герпесу потрапляє в кров, внутрішні органи, регіонарні лімфатичні вузли і чутливі ганглії, в яких може знаходитися в латентному стані. У організмі виробляються противірусні антитіла, титр яких наростає протягом перших 2 тижнів і зберігається впродовж всього життя, сприяючи попередженню або пом'якшенню перебігу захворювання. Можливе пасивне перенесення противірусних антитіл від матері дитині. В більшості випадків перші клінічні ознаки простого герпесу або його рецидиви виникають при зниженні реактивності організму, ослабленні клітинного і гуморального імунітету. Тому частіше прояву простого герпесу сприяють різні провокуючі чинники: переохолодження, травма, супутні захворювання (грип, пневмонія, хвороби крові і ін.). Стан макроорганізму багато в чому визначає особливості клінічного перебігу простого герпесу - розвиток локальних і генералізованних часто рецидивуючих форм захворювання або вірусоносительство.
Оперізувальний герпес (синонім оперізувальний лишай) викликається вірусом Varicella Zoster, який є одночасно і збудником вітряної віспи. Передбачається, що виникнення оперізувального герпесу обумовлене реактівацией латентного вірусу, що знаходиться в організмі після перенесеної в дитинстві вітряної віспи. Реактівациі вірусу сприяють різні екзогенні і ендогенні чинники, що знижують імунологічну реактивність організму (переохолодження, такі важкі захворювання, як злоякісні новоутворення, хвороби крові і ін.). Ряд авторів розглядає оперізувальний герпес (особливо гангренозну форму) як паранеопластічеський синдром. Захворюваність оперізувальним герпесом характеризується спорадічностью (частіше у весняно-осінню пору року). У дитини при контакті з хворим оперізувальним герпесом може розвинутися вітряна віспа.
Вважають, що при оперізувальному герпесі дерматонейротропний вірус, проникаючи через шкіру і слизисті оболонки, вражає спінальниє і церебральні ганглії, у важких випадках - передні і задні роги спинного мозку і головний мозок. Цим пояснюється больовий симптом, що є невід'ємною частиною клінічної картини захворювання.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.