Сифіліс - класичне захворювання у венерології. Для сифілісу типове ураження шкіри, слизистих оболонок, внутрішніх органів (серцево-судинної системи, шлунку, печінки), кістково-суглобової і нервової систем.
Сифіліс є загальним інфекційним захворюванням і за відсутності лікування або неадекватної терапії протікає тривало, роками. Сифіліс характеризується хвилеподібною течією із зміною періодів загострення прихованими періодами. Сифіліс в активній формі спостерігається проявами на шкірі, слизистих оболонках, у внутрішніх органах. Для прихованого періоду сифілісу характерна відсутність яких-небудь симптомів хвороби. Сифіліс ( сифіліз - ош.) прихований характеризується тільки позитивними серологічними реакціями крові.
Сифіліс по рівню захворюваності, загрозі здоров'ю населення, істотним труднощам в терапії займає особливе місце не тільки серед венеричних хвороб і захворювань, передаваних статевим шляхом (ЗППП), але і серед всіх інфекційних недуг. Рівень захворюваності сифілісом, починаючи з 90-х років минулого сторіччя, невблаганно підвищується.
Хвороба останніми роками придбала наступні особливості:
# збільшився відсоток прихованого сифілісу ; # виражена поразка, перш за все, нервової і імунної систем у хворих сифілісом, навіть в первинному періоді; # маскування сифілісу під інші захворювання, зокрема, що не передаються статевим шляхом, наявність синдрому інтоксикації, вираженого підвищеною стомлюваністю, "нездужанням"; # злоякісний перебіг сифілісу; сифіліс частіше діагностується у жінок, особливо у дівчат, дівчаток 13-15 років, що, може бути пов'язано з розвитком неконтрольованої сфери інтимних послуг; # значне зростання сифілісу серед вагітних; # почастішання сифілісу серед новонароджених; # збільшення терміну нормалізації позитивних серологічних реакцій на сифіліс; # асоціація сифілісу з ВІЧ (СНІД) - інфекцією, гепатитами В і З, прихованими статевими інфекціями (ІППП) і сифіліс.
Однією з основних причин зміни перебігу сифілісу є невиправдане застосування антибактеріальних препаратів з метою самолікування, або у разі помилки в постановці діагнозу.
Сифіліс викликається блідою тепонемой - мікробом спіралевидної форми, з великою рухливістю. Бліда трепонема при розмноженні ділиться на декілька частин. Період розмноження блідої трепонеми рівний 33 години (що грає важливу роль при лікуванні сифілісу). За несприятливих умов трепонеми перетворюються і зберігаються в цистах і в L-формах.
Зараження сифілісом відбувається найчастіше статевим шляхом, рідше побутовим шляхом, при контакті з відокремлюваним хворого сифілісом. Зараження сифілісом можливо від матері плоду, при переливанні крові. Також сифілісом можна інфікуватися через сперму хворого за відсутності у нього видимих проявів на статевих органах.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.