Важливо поставити точний діагноз Ця прописна істина відома навіть школяру: кожна ділянка головного мозку відповідає за конкретну функцію нашого організму. Звідси вивід: по порушенню цієї функції можна достатньо точно визначити, який саме ділянка дає збої.
Це називається топічеськой діагностикою. Поразка кори великих півкуль викликає розлади вищих кіркових функцій. В результаті - втрата мови, втрата функції листа, втрата навиків, придбаних протягом життя, розлад функції читання, неможливість пізнавання людей і предметів. Думка про інсульт виникає відразу, адже ці серйозні симптоми не можуть залишитися непоміченими. Але іноді трапляється, що інсульт протікає. безсимптомний.
Наприклад, коли утворюються невеликі ураження головного мозку. У цих випадках ні сам хворий, ні його родичі спочатку не помічають серйозних змін. А це дуже небезпечно. Адже з часом дрібні осередки ураження мозку змінюють психіку хворого: виявляється емоційна неврівноваженість, напади дратівливості і агресивності змінялися млявістю і апатією, людина скаржиться на "безпричинну" плаксивість, погіршення пам'яті, зниження інтелекту. Діагностувати інсульт "на очко" в подібній ситуації навряд чи можливо. Щоб діагноз був точним і обгрунтованим, необхідно звертатися в спеціалізовані медичні центри, де хворий зможе пройти всестороннє медичною обстеження із застосуванням новітніх технологій і найсучасніших методів діагностики. Про них ми зараз і поговоримо.
Рентгенівські методи. Комп'ютерна томографія головного мозку поєднує в собі останні досягнення рентгенівської і обчислювальної техніки. Пучок рентгенівських променів послідовно за заданою програмою "просвічує" тканини мозку, а ступінь ослаблення пучка фіксується великою кількістю датчиків. Комп'ютер обробляє сигнали, що поступили від датчиків, і видає результат у вигляді картинок - "зрізів" мозку. Завдяки комп'ютерній томографії вперше стало реальним точно визначити розташування і розмір осередку ураження мозку, його характер, виявити загальні зміни мозку. Використовуючи рентгеноконтрастну речовину, можна спостерігати за переміщенням крові по судинах мозку - цей метод називається церебральною ангиографієй.
Магнітно-резонансні методи. Магнітно-резонансна томографія заснована на явищі ядерного магнітного резонансу. Під впливом магнітного поля протони, які входять до складу біомолекул, набувають здатності поглинати радіочастотні імпульси. Це поглинання реєструється і за допомогою комп'ютера перетвориться в зображення "зрізів" мозку в трьох плоскості. Щоб простежити за кровотоком, в кров вводять препарат, що містить Гадоліній. Цей хімічний елемент володіє парамагнітними властивостями, і його легко реєструвати за допомогою магнітного резонансу.
Ультразвукові методи. Ультразвукові методи дослідження по інформативності декілька поступаються рентгенівським і магнітно-резонансним, проте вони незамінні при масових обстеженнях. Існує декілька різновидів досліджень за допомогою відбитих ультразвукових хвиль. Доплерографія заснована на аналізі зрушення частоти ультразвукових хвиль, що відбиваються від рухомих кліток крові (еритроцитів).
Особливо ефективне дуплексне сканування, яке об'єднує можливості доплерографії і ехотомографії і дозволяє одночасно оцінити стан стінок судин і кровотоку. За допомогою дуплексного сканування можна встановити, наскільки небезпечна атеросклерозна бляшка як джерело емболів, що відриваються від неї, що закупорюють дрібніші мозкові судини. Колірне кодування потоків дозволяє чіткіше розмежувати рухомі об'єкти (кров) від нерухомих (стінки судин), побачити дрібні судини.
Електроенцефалографія (ЕЕГ) - метод дослідження головного мозку, заснований на реєстрації його електричних потенціалів. Якщо поразки судин мозку не приводять до виражених пошкоджень його тканини, то зміни ЕЕГ, як правило, незначні. Виявленню прихованих патологічних процесів допомагає проведення функціональних проб: звукові і світлові роздратування, гіпервентиляція. Початкова ЕЕГ трансформується комп'ютером в цифровий вигляд. Потім отримані дані представляються у вигляді карти розподілу потужності різних видів електричної активності мозку. Це дослідження дозволяє об'єктивно оцінити наявність і розташування вогнищ патологічної активності і інші зміни ЕЕГ.
Дослідження властивостей реологій крові характеризує її текучість, яка змінюється залежно від розмірів судини і швидкості кровотоку. Цим методом визначають схильність еритроцитів і тромбоцитів до злипання і утворення агрегатів, сприяючих закупорці судин.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.