Раптове і гостре, протягом декількох секунд або хвилин, розвиток стійких рухових, чутливих і нерідко мовних порушень у осіб, як правило, старше 45 років на тлі значної емоційної, фізичної напруги, відразу після сну або прийому гарячої ванни, при високому або низькому артеріальному тиску дозволяє достатньо точно поставити діагноз гострого порушення мозкового кровообігу.
1 етап
Постановка діагнозу інсульту, як правило, рідко викликає утруднення у лікарів. Першорядну роль при цьому грає історія минулого життя хворого, або анамнез зібраний слів родичів, що оточують або самого хворого. Раптове і гостре, протягом декількох секунд або хвилин, розвиток стійких рухових, чутливих і нерідко мовних порушень у осіб, як правило, старше 45 років на тлі значної емоційної, фізичної напруги, відразу після сну або прийому гарячої ванни, при високому або низькому артеріальному тиску дозволяє достатньо точно поставити діагноз гострого порушення мозкового кровообігу.
Додаткова інформація про наявність у хворого будь-яких судинних захворювань (недавно перенесений інфаркт міокарду, миготлива аритмія, атеросклероз судин нижніх кінцівок і так далі) або чинників риски роблять первинний діагноз достовірнішим.
Найчастіше помилковий діагноз інсульту ставиться при епілептичних припадках (правильній діагностиці допомагає ретельний збір анамнезу, електро-енцефалографія (ЕЕГ), комп'ютерна томографія (КТ) мозку); пухлинах мозку (поступове наростання симптоматики після появи перших неврологічних симптомів, КТ з контрастом; слід мати на увазі, що часто можливі розвиток крововиливу в пухлину або інфаркт в зоні пухлини - стани, які упевнено можуть бути діагностовані лише за допомогою рентгено-радиологических методів); артеріовенозних мальформаціях (іноді епілептичні припадки в анамнезі, краніальний шум, геморагічна телеангіоектазія, КТ або магнітно-резонансна томографія (МРТ), церебральна ангиографія); хронічних субдуральних гематомах (травма голови в останні тижні, важкий постійний головний біль, прогресуюче наростання симптомів, застосування антикоагулянтів, геморагічний діатез, зловживання алкоголем), а також при гіпоглікемічних станах, печінковій енцефалопатії і ін.
2 етап
Найбільш складним і відповідальним завданням є точна і швидка діагностика характеру інсульту, оскільки в гострий період захворювання саме ці моменти в значній мірі визначають подальшу тактику лікування, зокрема хірургічного, а, отже, і прогноз для хворого. Слід підкреслити, що абсолютно точна діагностика характеру інсульту - крововилив або інфаркт мозку - тільки на підставі клінічних даних навряд чи можлива. В середньому у кожного четвертого-пятого хворого клінічний діагноз інсульту, поставлений навіть досвідченим лікарем, виявляється помилковим, що в рівній мірі справедливо як для крововиливу, так і для інфаркту мозку. Тому разом з даними клініки украй бажане першочергове проведення комп'ютерної томографії мозку, оскільки від цього багато в чому залежать своєчасність і ефективність допомоги, що надається. В цілому комп'ютерна томографія мозку є міжнародним стандартом при постановці діагнозу інсульту.
Точність діагностики кровоїзліяній при КТ доходить практично до 100 відс. За відсутності свідчень за крововилив на КТ і наявності відповідних клинико-анамнестических даних, що свідчать про гостре порушення мозкового кровообігу ішемічного характеру, діагноз інфаркту мозку можна поставити з великою точністю навіть у відсутність яких-небудь змін щільності речовини головного мозку на томограмах, що часто спостерігається в перший годинник після розвитку інсульту. Приблизно у 80 відс. випадків КТ мозку виявляє зону зниженої щільності, клінічно відповідну інфаркту мозку, протягом першої ж доби після початку захворювання.
Магнітно-резонансна томографія чутливіша, ніж КТ, в перший годинник інфаркту мозку і майже завжди виявляє зміни речовини мозку, невидимі при звичайній КТ, а також зміни в стовбурі головного мозку. Проте МРТ менш інформативна при кровоїзліяніях в мозок. Тому метод КТ як і раніше широко використовується навіть в найдобріше оснащених неврологічних клініках миру, що займаються гострою цереброваскулярною патологією.
3 етап
Локалізація крововиливу або інфаркту в головному мозку важлива як в плані проведення невідкладних медикаментозних, так і хірургічних маніпуляцій, а також має значення для прогнозу подальшого перебігу захворювання. Роль КТ тут також важко переоцінити. Що стосується механізмів розвитку гострих порушень мозкового кровообігу, то вони, безумовно, мають велике значення для правильного вибору тактики лікування хворого з перших же днів інсульту, але приблизно в 40 відс. випадків не вдається точно встановити патогенез інсульту, не дивлячись на анамнез, що ретельно пропрацював, клінічну картину розвитку захворювання і всю потужність сучасних інструментальних і біохімічних методів дослідження. Перш за все це стосується інфаркту мозку, де прагнення до визначення його підтипу (атеротромботічеський, кардіоемболічеський, лакунарний і ін.) вже в щонайгострішому періоді є необхідним, оскільки від цього залежить вибір терапії (тромболізис, регуляція загальної гемодинаміки, лікування миготливої аритмії і так далі). Це важливо також і для попередження ранніх повторних епізодів інфарктів.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.