Останнє упевнене зміцнення національної валюти дало можливість знову говорити про реальність повернення масового кредитування населення. Проте, думки банкірів розходяться: одні стверджують, що кредитуванню бути через полгода мінімум, інші - що кредитування населення в бажаних об'ємах поновиться лише через декілька років. ближче до 2012 року.
Поки що на ринку кредитів радикальних змін не спостерігається, хоча і відновлюються частково раніше відкриті кредитні лінії. Як відзначає радник голови правління “Укргазбанка” Олександр Охріменко, нові кредити не те, що не дають, а швидше беруть неохоче, оскільки реальні ставки на рівні 30% річних мало кого можуть зацікавити.
Разом з тим, аналітики відзначають позитивні новини на ринку - відновлення видачі кредитів фізичним особам, нехай навіть в цьому напрямі бізнесу є істотні проблеми. “Ряд банків вже пропонує фізичним особам кредити під цілком ринкові відсотки до 20% річних в гривні. Але об'єми видачі таких кредитів дуже невеликі”, - акцентує увагу А.Охріменко.
За словами голови правління банку “Форум” Ярослава Колесника, засоби, за рахунок яких банки видають кредити, на сьогоднішній момент достатньо дорогі як для самих банків, так і, кінець кінцем, для населення: “Засоби, які ми привернемо, сьогодні є неприйнятними для кредитування населення - вони дуже дорогі. Є сьогодні запозичення дорожче, ніж 20% (як, наприклад, депозити, що привертаються банками, - ред.), є прогнозовані рівні інфляція, яка повинна покриватися процентною ставкою, - і ця кінцева вартість кредитів виходить вище, ніж, скажімо, нормальне кредитування по іпотеці”.
Банкір відзначає, що для того, щоб відновити і запустити кредитування, спочатку потрібно зменшити вартість кредитних засобів, але говорити про повноцінний потік кредитування можна тільки через полгода мінімум. “Потрібно вирішити питання здешевлення ресурсів, і вже потім може бути кредитування. Можливо, на кінець року. Це оптимістичне бачення”, - говорить він.
Не така оптимістична думка голови правління дочірнього банку “Ощадбанку Росії” Ігоря Юшко. За його словами, умовою для відновлення кредитування має бути споживчий попит, обумовлений зростанням доходів населення, які, у свою чергу, забезпечуються зростанням економічним. Проте підйом національної економіки в найближчих полгода не намічається.
“Для того, щоб кредитувати населення, повинні збігатися два чинники. Перше: стійке зростання споживчого попиту і доходів населення, тобто заробітних плат, а галузі підтримуються виключно економічним зростанням”, - відзначає розділ правління “Ощадбанку Росії”. А також додає: “Оскільки в найближчих, як мінімум, полгода (дуже скромно), економічного зростання не очікується, то не ростимуть і доходи населення”.
Також І.Юшко відзначає і необхідність наявності у банків засобів для кредитів, причому саме гривневих, тому як від кредитів в іноземній валюті банки практично відмовилися: “У банків має бути довгий ресурс для того, щоб фінансувати споживчі теми для людей - авто, іпотеку. Річ у тому, що гривні немає, а річної гривні - тим більше. А кредитувати в таких же об'ємах в іноземній валюті - вже всі зрозуміли, наскільки це небезпечно”.
Банкір прогнозує, що реальність здійснення вищеперелічених умов може з'явитися лише через декілька років, ближче до 2012 року. “Для того, щоб ці чинники збіглися, по моїх оцінках, потрібно мінімум три роки за умов збігів певних умов”, - підкреслює І.Юшко. Так, перше - повинна змінитися тенденція економічного падіння на зростання, друге - потрібно створити в гривні довгостроковий кредитний або інвестиційний ресурс, який може з'явитися після закінчення проведення другого етапу пенсійної реформи. “Не думаю, що найближчим часом буде відновлене кредитування в тих об'ємах, які були раніше. І тут ніяких емоцій, це абсолютно прості економічні речі”, - резюмує він.
В той же час, на думку радника “Укргазбанка” А.Охріменко, ситуація з кредитуванням найближчим часом може покращати, якщо НБУ запустить в дію свою ухвалу N262, яка дозволить наповнити банківську систему дешевими грошима за рахунок рефінансування НБУ. “Це може дійсно стати поштовхом для відродження ринку кредитування”, - говорить фінансовий фахівець.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.