Тече дах будинку, в під'їзді вкачується штукатурка, тротуар перед будинком весь у вибоїнах - з кого вимагати усунення даних, м'яко кажучи, недоліків? І хто відповідатиме, якщо старе дерево, яке Ви ось вже декілька років просите зрубати, звалиться на Ваш автомобіль, що стоїть біля під'їзду?
Які роботи зобов'язаний проводити ЖЕК, які - орган місцевого самоврядування, а які, на жаль, головний біль лише мешканців?
Якщо Ви цікавитеся даним питанням, рекомендуємо мати у себе вирішення місцевої ради про тарифи. Згідно п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відноситься до повноважень органу місцевого самоврядування. У цьому рішенні повинно бути детально описано, за яких саме послуги і в якому розмірі Ви зобов'язані платити. Окрім цього, в рішенні міститься інформація про те, з якою періодичністю виявляється конкретна послуга і які саме роботи вона передбачає. Таке рішення має бути невід'ємним додатком до договору на надання житлових -коммунальних послуг, увязненим між громадянами і Жеками.
Типова форма даного договору затверджена Ухвалою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 р. № 560. Якщо ж громадянин не уклав з Жеком новий відповідний законодавству договір по яких-небудь причинах, отримати рішення про тарифи можна у відповідному органі місцевого самоврядування.
Нерідко люди звертаються до судів з вимогою зобов'язати Жеки провести роботи, які не передбачені тарифом. В даному випадку вирішення суду буде на користь Жеку.
Розглянемо наступну ситуацію. З даху Вашого багатоквартирного будинку падають шматки бетону, що загрожує життю і здоров'ю людей. Однозначно, дах вимагає ремонту. У рішенні про тарифи Ви виявили такий пункт, як поточний ремонт крівлі. Для з'ясування, який же ремонт необхідний даху Вашого будинку, звертайтеся в ЖЕК з актом-претензією. Згідно ст. 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» працівники Жеку відреагують на Вашу заяву в строк, вказаний в договорі. Протягом 3-х робочих днів Вам або зроблять перерахунок платежів, або дадуть обгрунтовану письмову відмову провести певні роботи (надати послуги). Найімовірніше, працівники Жеку письмово нададуть Вам інформацію, який саме ремонт потрібний даху і чи передбачений він тарифом, що діє.
Якщо даху потрібний поточний ремонт і він передбачений тарифом, що діє, Ви маєте повне має рацію зажадати його виконання, оскільки Ви за нього регулярно платите. Слід ознайомитися з планом проведення поточних ремонтів кровель, який має бути в Жеку, перевірити, чи включений в нього Ваш будинок. Якщо включений, терпляче чекати своєї черги. У разі не виконання його в зазначений в плані термін, можна сміливо звертатися до суду. В даному випадку відповідачем буде ЖЕК.
Якщо ж ремонт даху Вашого будинку не включений в план, а проблема з дахом дійсно існує, необхідно вимагати внесення ремонту Вашого будинку до плану. І знову ж таки чекати своєї черги. Якщо ж ситуація аварійна, а ЖЕК посилається на те, що за планом ремонт буде проведений не скоро, має сенс негайно звернутися до суду.
Проте слід бути готовим до того, що, швидше за все, доведеться витратитися на проведення будівельної експертизи, послуги адвоката і ін. У разі виграшу справи всі судові витрати Вам відшкодує винна сторона (за умови належного оформлення документів про понесені витрати), але все таки слід пам'ятати, що, йдучи за справедливістю до суду, при собі треба мати певну суму грошей.
Якщо ж даху вимагається капітального ремонту, він, швидше за все, не включений в тариф, тобто Ви за нього Жеку не платите і вимагати його виконання від нього не можете. Хто ж у такому разі відремонтує дах? Звернемося до законодавства. Згідно ст. 327 Цивільного кодексу України управління майном, яке знаходиться в комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна община і створені нею органи місцевого самоврядування. Ст. 322 Цивільні кодекси України встановлено, що власник зобов'язаний містити майно, яке йому належить.
Відповідно до абзацу а ч. 1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування» до ведення виконавських органів сільських, селищних, міських рад відноситься:
- п.1 організація за рахунок власних засобів і на паєвх основах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства і соціально-культурного призначення, житлових будинків, а також доріг міського значення;
- п. 3 розгляд і внесення відповідним органам виконавчої влади пропозицій по планах і програмах будівництва і реконструкції об'єктів на відповідній території.
Як випливає з роз'яснення Міністерства будівництва і архітектури від 01.03.2006 р., якщо орган місцевого самоврядування не включив певні роботи в тариф, він повинен визначити джерела фінансування цих робіт.
Таким чином, буде правильним звернутися у виконавський комітет соответсвующего органу місцевого самоврядування і з'ясувати, чи включений будинок, що цікавить Вас, в місцеву програму капітального ремонту житлового фонду (така програма обов'язково має бути). Для того, щоб на Вашу проблему обратітлі належна увага, звертатися слід неодмінно письмово. Тут Ви з'ясуєте, на який місяць запланований ремонт даху Вашого будинку і чи запланований взагалі. Не завадило б і отримати відповідне вирішення місцевої ради про затвердження місцевої програми капремонту з планом його проведення. Якщо ремонт в указаний час не проведений, можна звертатися до суду. В даному випадку відповідачем буде виконком.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.