Отримувати комунальні послуги житель міста може двома шляхами. Перший - через ЖЕУ або ЖЕК. Другий - за допомогою ОСББ (OСМД) - «Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків», порівняно новій для нас організації. Про основні відмінності між ЖЕУ і ОСББ (OСМД) розповідає юрист,
питання: что таке ОСББ (OСМД)? відповідь: ОСББ (OСМД) - об'єднання співвласників багатоквартирних будинків - це форма об'єднання мешканців будинку, що створюється для того, щоб відмовитися від послуг ЖЕУ. Мешканці, що вирішили створити ОСББ (OСМД), реєструють об'єднання у встановленому законом порядку. Це об'єднання може безпосередньо укладати договори з комунальними службами міста.
питання:какови основні відмінності між ОСББ (OСМД) і ЖЕУ? відповідь: Основна відмінність полягає в тому, що мешканець, який знаходиться на обслуговуванні ЖЕУ, вимагає безпосередньо від ЖЕУ виконання ним своїх обов'язків. Зокрема, громадяни укладають договори на обслуговування квартир, під'їздів, будинків і прибудинкових територій з ЖЕУ.
питання:то є з ЖЕУ легко вимагати виконання ним своїх обов'язків? відповідь: Тут можливі два варіанти. Варіант перший. Якщо розглянути випадок з багатим будинком, жителі якого не хочуть витрачати час на конфлікти з ЖЕУ, то тут легко зареєструвати ОСББ (OСМД) і безпосередньо працювати з комунальними службами. На жаль, така можливість є не у всіх. Як приклад другого варіанту можу привести будинок, в якому живу. Будинок складається з одного під'їзду, в під'їзді - вісім квартир. Наймолодшим моїм сусідам - сімдесят років. Подібна картина спостерігається в сусідньому будинку - тільки там два під'їзди, шістнадцять квартир. Люди, що живуть в цих будинках, як ви розумієте, не найбагатший прошарок населення, і у нас ні про яке об'єднання мови йти не може.
питання:і як мешканці ваших будинків вирішують проблеми з комунальними службами? відповідь: По місцю мешкання ми зареєстрували громадську організацію, і ми вимагаємо від комунальних служб виконання того переліку послуг, які вони повинні виконувати. Необхідно особливо відзначити, що головні відмовки комунальників: «немає грошей», «громадяни не оплачують за послуги» і інше - це часто неправда. Подібні «аргументи» найчастіше приводяться в усній формі і ніякої юридичної сили не мають. Будь-яка відповідь від комунальної служби потрібно вимагати у письмовій формі.
питання:ви хочете сказати, що у комунальних служб гроша є? відповідь: Щоб відповісти на це питання, потрібно цікавитися політичним і господарським життям міста. Якщо стежити в ЗМІ за сесіями міської ради, районних рад, то можна бачити, що на впорядкування будинків і під'їздів виділяються чималі кошти. Я хочу сказати, що все, що стосується опалювання, освітлення і впорядкування території - це обов'язок держави.
питання:<чи /b>можно сказати, що ЖЕУ вигідніше для громадян, чим ОСББ (OСМД)? відповідь: Закон «о об'єднанні співвласників багатоквартирного будинку» - потрібний закон. Але я вважаю, що це закон не для бідних людей. Так званим «соціальним» верствам населення потрібно добиватися свого іншими шляхами.
питання:можно приклад? відповідь: Як приклад можу знову привести наш будинок. У нім потрібно міняти всі труби - як стояки, так і розводку у всіх квартирах. Міняти за свої гроші, як це довелося б робити у випадку з ОСББ (OСМД), ми просто не зможемо. Навіть за квартиру не всі мешканці в змозі розрахуватися. Добиватимемося заміни труб від ЖЕУ.
питання:ми торкнулися досить лоскітливого питання. В наші дні набирає обороти практика відключати боржникам воду. Через каналізацію в квартиру неплатника встановлюють якісь пристрої, блокуючі подачу води. Здається, вони називаються «Спрутом» або «Павуком». Прокоментуйте, будь ласка, наскільки законні подібні дії співробітників комунальних служб. відповідь: Існує Господарський Кодекс, Господарсько-процесуальний кодекс. Існує Цивільний і Цивільно-процесуальні Кодекси. Норми законодавства розповсюджуються на всіх. Будь-який договір, ув'язнений, між будь-якими юридичними або фізичними особами регулюється законодавчими нормами. Якщо між громадянином і комунальним підприємством поміщений договір на надання комунальних послуг, і якщо громадянин не оплачує послуги комунального підприємства, то комунальне підприємство має право в судовому порядку стягати з громадянина заборгованість.
питання:только в судовому порядку? відповідь: Тільки в судовому порядку.
питання:то є установка технічних пристосувань в квартирі громадянина незаконна? відповідь: Незаконна.
питання:как потрібно поступати мешканцеві, якому незаконно встановили в будинку технічне пристосування? відповідь: Існують два методи боротьби - звернення в контролюючі органи влади і звернення до суду. На жаль, на сьогоднішній день комунальні служби є монополістами, непідзвітними нікому. Вони нав'язують свої правила і поступають так, як вважають за потрібний.
Коли людина стикається з подібною проблемою, він часто приходить до висновку, що йому легко заплатити ті гроші, які з нього вимагають комунальники, чим вплутуватися в судову тяжбу. Система, по суті, влаштована таким чином, що людині невигідно звертатися до суду. Як правило, до суду звертається той, у якого немає грошей сплатити борги, додатково сплатити зняття незаконно (! - С. Ст.) встановленого технічного пристосування і який потрапив в безвихідну ситуацію. Якщо у громадянина є гроші, він часто вирішує, що йому легко «відкупитися» від комунальників.
питання:все-таки як правильно поступати в подібній ситуації - звертатися до суду? відповідь: Суд - це друга інстанція. Насамперед потрібно звертатися в контролюючі органи.
питання:які? відповідь: В міськраді є управління, що здійснює контроль над діяльністю всіх комунальних служб міста. Але, як показує практика, щоб добитися результату, потрібно докласти чималі зусилля. Знову приведу в приклад наш будинок. Між нашим і сусіднім будинком протікали труби тепломережі. Вода затоплювала колодязь біля нашого будинку, а через колодязь вода йшла в підвал. По-перше, затоплювався підвал, по-друге - комунальники перекривали подачу тепла, підвал був у воді, квартири - в холоді. Приходили працівники ЖЕУ, встановлювали якісь хомути, але це вистачало на пару днів до наступного прориву. Ми обійшли всі районні, міські і обласні органи житлового управління і влади, зверталися в приймальню Президента, Прем'єр-міністра і інші органи влади. В цілому ми витратили полгода, але труби були замінені і з тих пір проблем немає.
питання:ськажіте, у разі невиконання комунальними службами своїх обов'язків, чи може громадянин вимагати від комунальних служб відшкодування морального збитку? відповідь: Може.
питання:кому це легко зробити - ЖЕУ або ОСББ (OСМД)? Я хочу запитати, хто легше стягне з комунальних служб компенсацію морального збитку - мешканець, який знаходиться на обслуговуванні у ЖЕУ або члена ОСББ (OСМД)? Як мовиться, «за інших рівних умов»? відповідь: : «При інших рівних» успіху швидше доб'ється ОСББ (OСМД), що діє на користь мешканця квартири №7.
питання:давайте уявимо, що є якийсь будинок, в якому живуть люди середнього і вище за рівень забезпеченості. Що для них буде вигідніше - співпраця з ЖЕУ або створенням ОСББ (OСМД)? відповідь: Якщо дозволяють засоби - створити ОСББ (OСМД).
питання:что їм дасть ОСББ (OСМД)? Які вигоди? відповідь: Створивши ОСББ (OСМД), мешканці будуть позбавлені від малоприємного спілкування з начальником ЖЕУ. Ці люди наймуть конс'єржку, прибиральницю, вони безпосередньо укладатимуть договори з комунальними службами. Як ми вже говорили, в даний час будь-яке звернення в комунальні служби і органи влади зустрічає приблизно одну і ту ж питання:«У нас немає грошей, у нас немає людей, робіть все за свої засоби». Сьогодні перед нами ставиться вибір - або боротися за свої права, або жити спокійно.
питання:как Ви думаєте, що перспективніше - ЖЕУ або ОСББ (OСМД)? відповідь: Важко прогнозувати - ситуація в країні нестабільна, ми знову чекаємо чергових виборів. Особисто я вважаю, що жителі нових будинків відмовлятимуться від послуг ЖЕУ і створюватимуть ОСББ (OСМД) - об'єднання співвласників багатоквартирних будинків.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.