Сприйняття кольору людиною, вплив кольору на людину визначається психічними особливостями останнього, специфічними законами вищої нервової діяльності.
Ці закони визначають явища контрасту, дії кольорів на емоції людини, незмінності кольору, гармонії кольору.
Константна сприйняття кольору - уміння людини зберігати постійним сприйняття кольору знайомих об'єктів при видозміні джерела освітлення. При натуральному освітленні при зміні освітленості не відбувається зміни сприйняття кольору.
Контрастність - зміна відчуття при накладенні одного імпульсу сітківки ока на інше при зміні спостереження із-за бездіяльності зорового процесу (послідовний контраст) або індукція імпульсу від сусідньої ділянки сітківки (синхронний контраст). Обидва види контрасту можуть з'явитися через дію разних цветностей рівновеликих світлин (контраст по тону) або рівновеликої кольоровості різноманітних світлин (светлотний контраст).
Послідовний контраст народжується при переміщенні погляду на ахроматичний з хроматичного кольору або з одного хроматичного кольору на іншій. При переведенні погляду з хроматичного кольору на ахроматичний білий з'являється колір послідовного образу, споріднений додатковому кольору, проте нетотожний йому.
Одночасний контраст народжується в прикордонній області дотичних кольорів і зображає собою зміну кольору в цій смузі. І мабуть проявлений (так само як і послідовний контраст) як по тону, так і по світлині. Звичайний обидва типи контрасту виявляюься одночасно і визначають ступінь колірного контрасту.
Одночасний контраст по тону народжується на межі равносветлих хроматичного і ахроматичного тонів або якщо на хроматичному фоні помістити білий малюнок. У першому випадку на межі кольору відчувається облямівка, а в другому - сам малюнок сприймається в кольорі, контрастному кольору фону, близькому до додаткового кольору фону.
Одночасний контраст по світлині з'являється на межі різносвітлих: ахроматичних кольорів (сірий і білий, чорний і сірий); ахроматичного і хроматичного; двох хроматичних кольорів.
Якщо на хроматичному фоні помістити малюнок з контрастним фону кольором, то колір малюнка як би підсумовується з контрастним фону кольором і сприймається як новий колір: жовтий сприймається як більш насичений поряд з синім; тьмяний червоний відчувається подібно як більш насичений поблизу із зеленим; фіолетовий предствляєтся більш насиченим поблизу з жовтим і так далі
Якщо ж колір украй насичений, його можна ослабити підбором колірної гамми: ненасичений фіолетовий тон збавить відчуття великої насиченості іншого фіолетового кольору. синій поряд з червоним стане голубуватим;
Дані можна доповнити наступними емпіричними радами: колір на тлі контрастного кольору сприймається як більш насичений; поєднання контрастних кольорів дозволяє збільшити відчуття соковитості малюнка; при поєднанні неконтрастних кольорів зменшується відчуття їх насиченості тим більше, чим ближче один до одного ці кольори розташовані в колірному крузі; колірний контраст відчувається тим могутніше, чим більше тону розрізняються по світлині і насиченості.
На сприйняття кольору робить вплив рівень природної освітленості, але незмінність сприйняття зберігається. Так, при яскравому сонці здатність розпізнавати кольори, особливо теплі тони (червоні, оранжеві), притупляється.
Вдень максимально сприймаються червоні тони, у сутінках же чутливість зрушується в зону синьо-блакитних променів (X = 507-510 л, ц). У сутінки спочатку «сіріє» і «затухає» червоний колір, потім жовтий, трохи пізніше зелений. Синій колір не темніє і не сіріє, а, навпаки, висветляєтся, сприймається як близький до білому.
На темному фоні сині тони відступають, тобто виглядають віддаленішими від глядача, що знаходиться на стороні джерела світла (сині промені в спектрі, спроектованому на горизонтальну плоскість, йдуть далі). Але на білому фоні синій тон відчувається як ближче розміщений до глядача.
Жовтий колір має властивість як би підіймати поверхню, робити її обширнішою. Жовтий, як і білий, випромінюється на розташованих рядом кольору, зменшуючи їх. Фіолетові і темно-сині тони - зрітельно зменшуючі і прагнучі до низу кольори.
Абсолютно всі світлі тони - легені, всі темні, - важкі; жовтий, як і блакитний, - колір «ширяючий». Колірна схема створюється з урахуванням таких властивостей кольору, як «тяжкість» і «легкість». Коли у підстави композиції розташовуються темні тони, виникає відчуття стабільності, а коли світлі - мінливості.
Сприйняття кольору залежить від того, наскільки композиція віддалена від глядача. З дистанції 500-1000 м сприймається тільки колірний тон, з відстані 50-300 м - колірна структура, з дистанції 10-50 м - фактура колірної поверхні.
У цьому контексті під колірним тоном є у вигляд колір, що утворюється від об'єднання окремих кольорів на значному видаленні від об'єкту; колірна структура - коли зрітельно чітко диференціюються тільки окремі забарвлення; а фактура - коли чітко впізнанний не тільки колір, але і характер поверхні, її будова.
Представник Кремля Дмитро Козак в своєму листі запропонував радникам країн нормандського формату до 27 квітня зустрітися на Донбасі і обговорити питання перемир'я.
Мінагрополітики пропонує встановити ставку 14% ПДВ на всі види сільгосппродукції без виключень для здешевлення соціально значимих продуктів харчування.
За інформацією розвідки, найближчими днями російсько-окупаційні війська запланували провокації проти України, в тому числі й теракт на Великдень в одній із церков Московського патріархату.
Глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук вважає, що президент України Володимир Зеленський може провести переговори з президентом РФ Володимиром Путіним тільки в нейтральній країні.