У дитини, позбавленого зору, слуху і мови, страшно звужується різноманіття чинників середовища, що впливають на організм.
Це катастрофічне звуження дій зовнішнього світу при слепоглухонемоте настільки велике, що створюються умови для їх контролю і фіксації в значно більшому ступені, чим зазвичай. При слепоглухонемоте настільки збільшується, в порівнянні з нірною, можливість обліку і контролю зовнішніх дій на дитину, що практично цей контроль розповсюджується на всіх значущих, тобто що обумовлюють розвиток, чинники. Разом з контролем за діями є також можливість вельми повного обліку (особливо на перших етапах розвитку) отриманих результатів, тобто психічних новоутворень знань дитини, рівня його розвитку. Навчання сліпоглухонімої дитини, дослідження його розвитку, будучи само по собі потрібною і гуманною справою, разом з тим створює умови для вивчення значно повнішого і точнішого взаємовідношення тих, що впливають на дитину чинників і його психічного розвитку. Проблема слепоглухонемоти складна і своєрідна. Розвиток сліпоглухонімих дітей відрізняється не тільки від розвитку нормальних зрячеслишащих дітей, але і розвиток дітей, що мають один дефект - сліпоту або глухоту.
Якщо дитина народилася без зору або втратила його унаслідок захворювання в ранньому дитинстві, він, звичайно, буде позбавлений зорових вражень. Але його виручить слух. Він почує кроки матері, що наближається до нього, слухом сприйме її слова. Наслідуючи звукам мови, він навчиться розмовляти. За допомогою мови у нього розвинуться можливості спілкування з людьми, що оточують його. І в цьому спілкуванні у дитини, позбавленого зору, формуватиметься людська поведінка і розвиватися людська психіка.
І зовсім інша справа - сліпоглухоніма дитина.
Своєрідність сліпоглухонімих дітей зводиться до двох основних особливостей. Першою особливістю, найбільш очевидною, є те, що сліпоглухоніма дитина всі свої уявлення про зовнішній світ формує за допомогою дотику.
Другий, менш очевидною, але найбільш важливою особливістю розвитку сліпоглухонімої дитини є те, що така дитина позбавлена звичайних способів спілкування з людьми, що оточують його, і якщо це спілкування спеціальне не організувати, то він приречений на абсолютну самоту. Психіка його у такому разі не розвивається. Тому основна трудність і своєрідність в навчанні сліпоглухонімої дитини полягають в необхідності врахувати все багатство і всю складність людської поведінки і психіки, в умінні сформувати і розвинути поведінку і психіку дитини за допомогою спеціальних створених методичних прийомів.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.