На думку офтальмологів, найчастішим захворюванням очей у вагітних є короткозорість (міопія). Жінки в більшості випадків не схильні надавати яке-небудь значення вказаному дефекту зору у зв'язку з вагітністю.
Лікареві слід обернути на цю увагу, оскільки в деяких випадках вагітність і особливо пологи можуть привести до погіршення зору і навіть до сліпоти.
Розрізняють 3 ступені тяжкості короткозорості:
слабкий ступінь - до -3 дптр; середній ступінь - від - 3 до - 6 дптр; високий ступінь - зверху - 6 дптр.
При фізіологічній вагітності зір не погіршується і короткозорість не прогресує. При патологічній вагітності, зокрема ускладненій пізнім токсикозом, у деяких хворих виникає посилення короткозорості на 2 - 5 дптр за рахунок набряку і зміни кривизни кришталика. По неясних причинах на тлі набряклої форми пізнього токсикозу капсула кришталика стає проникною для води, об'єм кришталика збільшується, заломлююча здатність посилюється, і рефракція очей змінюється у бік міопії. Така міопія проходить в найближчий день після пологів.
Серйозніша ситуація виникає при так званій ускладненій міопії. Ускладнення стосуються структурних елементів очного дна і найчастіше - сітчастої оболонки. Відшарування сітківки (повна, часткова, краєва, плоска або бульбашковидна) може бути обумовлена високим ступенем міопії, і тоді вона, як правило, передує вагітності (первинне відшарування сітківки). Крім того, можливе відшарування сітківки під час вагітності, наприклад викликана транссудацією рідини, білка на очному дні при важкому пізньому токсикозі вагітних (вторинне відшарування сітківки). Первинне відшарування сітківки нерідко вражає одне око, вторинна - спостерігається на обох очах. Відшарування сітківки небезпечне частковою або повною втратою зору. Тому потрібне уважне спостереження за хворим офтальмолога і сумісне з акушером рішення питання про доцільність подальшого продовження вагітності і часу припинення її.
Висока ускладнена короткозорість і стан після відшарування сітківки або грубі кістозні зміни сітківки на єдиному зрячому оці, прогресуюча міопія обох очей є протипоказанням для збереження вагітності. За наявності дистрофічних змін в сітківці або судинній оболонці, кровоїзліяній, стоншувань, передрозривів і розривів сітківки без її відшарування хворого попереджають про можливість виникнення відшарування сітківки при подальшому розвитку вагітності. Їй наполегливо пропонують переривання вагітності, яке в цьому випадку, поза сумнівом, показано. Якщо жінка відмовилася від переривання вагітності, проводять профілактичну світлову коагуляцію сітківки в зонах стоншування і розривів з подальшим спостереженням і розродженням шляхом кесарева перетини в плановому порядку до настання пологової діяльності.
Найбільш відповідальним моментом для жінки з міопією є період пологів, коли зазвичай і реалізуються побоювання офтальмологів і акушерів-гінекологів.
У жінок з високою ускладненою короткозорістю, станом після відшарування сітківки або грубими кістозними змінами її на єдиному зрячому оці, а також за наявності особливо важкої міопії на обох зрячих очах показане планове кесаревий перетин. Такий спосіб розродження служить профілактикою відшарування сітківки, крововиливу на очному дні.
При вже виниклому відшаруванні сітківки будь-якої природи потрібне негайне розродження шляхом кесарева перетини. Існує думка, що кесареве перетин показаний щоб уникнути відшарування сітківки і при важких, прогресуючих формах короткозорості, коли є характерні зміни очного дна.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.