Навіть той, хто уважно стежить за фігурою, може дозволити собі розслабитися й насолоджуватися святковим столом у Новорічну ніч... А потім буде мучитися каяттями совісті й протягом двох-трьох місяців вичавлювати ...
Навіть той, хто уважно стежить за фігурою, може дозволити собі розслабитися й насолоджуватися святковим столом у Новорічну ніч... А потім буде мучитися каяттями совісті й протягом двох-трьох місяців вичавлювати на тренажерах набрані кілограми. Як зробити свій стіл не таким «небезпечним», але при цьому не позбавити його різноманітності, а себе — новорічних смаколиків? Насамперед, забрати з нього наступні блюда.
Тарталетки
Ці маленькі, смачні й, головне, зручні закуски користуються популярністю як на офіційних банкетах, так і в умовах домашнього свята. Ще б: готування не вимагає особливих кулінарних навичок і тимчасових витрат, а смак самого піскового кошичка забезпечить успіх блюда при практично будь-якому, навіть самому немудрім наповненні.
Але в цих же кошичках і криється основна небезпека для вашого шлунку. Прісне піскове тісто насправді дуже жирне. На 100 грамів у ньому може втримуватися до 46 г жиру, що в півтора рази більше норми споживання для дорослої жінки. А додайте сюди начинку — вона, як правило, робиться з не менш жирної печінки тріски або, наприклад, збитих вершків, — і одержите такий удар по підшлунковій залозі й жовчному міхуру, який ваш організм не забуде ще довгі місяці.
Урахуйте й психологічну небезпеку тарталеток: на вид вони видадуться маленькими й незначними, а через статус закуски взагалі не вважаються за їжу. Так-то ви й не помітите, як об’їстеся цими малюсінькими кошиками.
Чим замінити. Канапе на житньому або хлібі - сандвічу. Зверху сміливо кладіть крем-сир, ікру або навіть ту ж печінку тріски — однаково в хлібі в 2 рази менше калорій, в 4 рази менше жиру, а начинки поміститься відсотків 20 від того, що можна укласти в тарталетку.
Сирні кульки/палички
Ця смакота також легка в готуванні й подобається практично всім. Але по вмісту жиру здатна позмагатися з тарталетками. Судите самі: тертий сир 45-55% жирності плюс масло (читай — жир з незначними домішками), у якім кульки обсмажуються повністю. А оскільки кульок буде багато, загальна «площа обсмажування» — а виходить, і кількість жиру в блюді — просто величезна; так що аматорам цієї закуски варто розпрощатися й з тонкою талією, і зі здоровим шлунком.
Чим замінити. Паличками з копченого або простого сулугуні або невеликими шматочками сиру брі на шпажках.
Якщо вже зовсім невміч, готовте не кульки, а пампушки ( чим більше виріб, тим менше загальна кількість масла в блюді); використовуйте для смаження маслинове масло, а сир купите зниженої жирності — 12-17%.
Оселедець під шубою
Сюди ставляться будь-які багатошарові салати, особливо з м’ясом, грибами, цибулею і морквою. Чим нам не догодили ці продукти? Так, властиво, нічим, от тільки в салати вони, як правило, відправляються в обсмаженому на маслі виді. А між шарами салатів прокладаються щедрі й рясні порції майонезу, що робить блюдо просто скарбницею різних шкідливих жирів.
Та врахуйте: такі салати найчастіше залишаються після Нового року не з’їденими, і, щоб вони не пропадали, господаркам доводиться протягом декількох днів після свят під’їдати всі пережитки застілля. У той час як треба «розвантажуватися», а не навпаки.
Чим замінити. Найпростіший, але й найменш ефективний шлях — перемінити звичайний майонез на легкий. Набагато більше користі буде, якщо ви змішаєте пів-норми легкого майонезу з такою же кількістю знежиреної сметани. А ще краще взагалі уникати подібних блюд і перейти, наприклад, на багатошарові запіканки: соусу в них треба набагато менше й обсмажувати інгредієнти звичайно не потрібно.
Фаршировані городини
Та знову городини. Але ж вони, видалося б, — самі корисні й безпечні продукти на будь-якому столі...
Так-то воно так, але ж фаршируємо ми їх аж ніяк не корисним жирним сиром, майонезом, вершками, часником, горіхами — загалом, сьогоденням коктейлем з жирів. Якщо з’їсти один помідорчик або один кабачок, звичайно, нічого страшного не трапиться, але тут знову спрацьовує ефект самообману. Оскільки «це ж городина», ми сприймаємо їх як легкий перекус і кладемо в рот один за іншим; а тим часом це саме справжнє повноцінне друге блюдо, і далеко не саме корисне.
Чим замінити. Фаршируйте на здоров’я, але зробіть порції в кілька разів менше. Замість того, щоб виймати серцевину із цілого кабачка або помідора й заповнювати овоч начинкою доверху, розріжте його на колясочки й кладіть «фарш» зверху по типу канапе.
Смажене м’ясо
Червоне м’ясо обвинувачують у багатьох гріхах, і найстрашніший з них — здатність провокувати рак кишечнику.
До того ж, у будь-якому м’ясі багато тваринного жиру, що підвищує рівень холестерину в крові, так що навіть смаження на маслиновім маслі не зробить ваше блюдо набагато здоровіше.
Чим замінити. М’ясо птаха в плані жирів небагато безпечніше яловичини або свинини. Особливо дієтичною вважається індичина.
Щоб позбавити її під час готування від зайвого жиру, відмовтеся від під смаження на сковороді й готовте індичку в духовці.
Кекси й безе
Піскове тісто й тісто для кексів саме шкідливе через високий вміст жиру. В одному невеликому шматочку кексу або порції розсипчастого тортика втримується приблизно 550 ккал, тоді як листкові й бісквітні вироби приблизно в півтора рази «легше». Що стосується безе, це майже суцільний цукор, а через його уявну легкість з’їсти безе можна у два рази більше, чим, наприклад, шоколаду.
Чим замінити. Сучасне кондитерське мистецтво пропонує безліч низькокалорійних тортів — на основі рослинних вершків, фруктози, свіжих ягід. Але простіше всього взагалі не купувати торти на Новий рік. До них, як правило, і справа-то не доходить: до кінця вечора, коли « настав час пити чай», гості вже досягають стану повної й безповоротної ситості, а вам потім це все добро доїдати.
Краще протягом свята покладете на стіл коробку різних цукерок ( чим менше вони по розміру, тим краще) або наламану плитку темного шоколаду. Зверху примостите часточки мандаринів, виноград, небагато цукрової пудри й листики м’яти — і сервіровка додасть звичайній насолоді дуже врочистий вид.
Ковбаса й м’ясні нарізки
Так, заради Нового року можна забути на час про те, що ковбаса — продукт далеко не з корисних. Але ж у великім сімействі «ковбасних» є своя ієрархія шкідливості, і очолюють її сервелати та інші копченості. По вмісту солі, консервантів і жиру їм рівних немає, плюс у вигляді нарізки загальний обсяг з’їденого видасться набагато менше, чим він є насправді. Це ж можна сказати про різні рульки, шийки, бекон та інші навколо м’ясні вироби, у яких прошарки сала помітні неозброєним оком. В 5-6 скибочках цієї закуски може втримуватися до 50 г жиру й близько 500 кілокалорій.
Чим замінити. Відносно безпечні карбонат, а також шинка з м’яса птаха — жиру в них по мінімуму, правда вміст солі може бути завищене. Так що, коли є можливість, уважно читайте склад на етикетці (якщо така є).
Самий же дієтичний варіант — замінити ковбаси натуральними нарізками, наприклад, скибочками відварного язика, соломкою з вареного кальмара, тонко нарізаною запеченою індичкою. Ці закуски будуть практично «знежиреними», але при цьому досить ситними, що не дасть вам переїсти за новорічним столом.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.