Дихальна система вразлива при багатьох інфекційних хворобах, тому що повітряно-краплинний шлях передачі інфекції, коли збудник попадає в організм при подиху разом з повітрям, зустрічається найбільше часто. Найчастіше інфекція...
Дихальна система вразлива при багатьох інфекційних хворобах, тому що повітряно-краплинний шлях передачі інфекції, коли збудник попадає в організм при подиху разом з повітрям, зустрічається найбільше часто. Найчастіше інфекція не поширюється далі верхніх дихальних шляхів, але за певних умов інфекційний процес може поширитися на бронхи й легені.
Що таке запалення легенів і його види
Запалення легенів (пневмонія) - це захворювання, що поєднує велику групу різних процесів у легенів частіше інфекційного походження з переважною поразкою альвеол (пухирців у легенях на кінцях самих дрібних бронхів, оповитих мережею капілярів). Запалення легенів може протікати як самостійне захворювання або як ускладнення інших хвороб, може протікати гостро й хронічно.
Причини гострого запалення легенів
Гостра пневмонія зустрічається досить часто. Основною її причиною є бактеріальна й вірусна інфекція, збудники якої характеризуються вираженою схильністю до поразки легеневої тканини (пневмотропністю), це деякі види стрептококів, стафілококів, пневмококів, протей і ін.
В останні роки збільшилося число мікоплазмених, хламидіозних пневмоній. Зустрічаються пневмонії, викликувані різними грибками, в основному, роду Cаndida. Гострі пневмонії можуть супроводжувати й ускладнювати різні інфекційні хвороби - коклюш, кір, скарлатину і т.п.
Запалення легеневої тканини може виникнути й при впливі фізичних або хімічних факторів, наприклад, при вдиханні блювотних мас, впливі лікарських препаратів, іонізуючого випромінювання, опіках дихальних шляхів, вдиханні пари дратівних речовин і т.п. При цьому інфекція приєднується вже вдруге, після розвитку запального процесу.
До виникнення гострих пневмоній привертають різні хронічні захворювання дихальних шляхів (хронічний бронхіт, бронхіальна астма і т.п.), носоглотки (хронічний отит, гайморит і т.п.), уроджені дефекти бронхів і легенів, паління, недостатність кровообігу при тривалому постільному режимі, переохолодження.
Гострі пневмонії можуть бути крупозними й осередковими. При крупозних пневмоніях вражається вся частка легені, при осередковій - невелика ділянка легені.
Крупозне запалення легенів
Викликає цю пневмонію різні види пневмококів. Починається таке захворювання раптово, з різкого ознобу, високої температури, сильного болю в боці, що підсилюється при глибокому подиху й кашлі, задишки й сухого кашлю. Щоки такого хворого почервонілі, частіше з боку, відповідного до сторони запалення, ніздрі роздуваються при подиху, іноді з’являються порушення свідомості з маренням. Приблизно на третій день може з’явитися вбоге грузле склоподібне мокротиння, іноді з домішкою крові, ще через кілька днів мокротиння здобуває коричнево-червоний іржавий відтінок.
При крупозній пневмонії в процес завжди утягується плевра (плівка, що покриває легені), тому вона називається плевропневмонією. При крупозній пневмонії порушується діяльність усіх органів і систем організму. Особливо страждає серцево-судинна система, з’являється частішання пульсу, задишка, застій крові в легенях.
Температура, кашель і виділення мокротиння при крупозній пневмонії можуть протриматися більш чим до двох тижнів, після чого поступово починається видужання.
Ускладненням крупозної пневмонії можуть бути абсцес легені, легенево-серцева недостатність і набряк легені.
Осередкове запалення легенів
Ознаки осередкової пневмонії залежать від причини, що її викликала, привертають факторів і загального стану хворого. Починається осередкова пневмонія також гостро, з високої температури, появи кашлю з мокротинням, яке в перші дні не буває гнійною, іноді в мокротинні з’являються прожилки крові. З’являються також загальна слабість, нездужання, помірні болі в грудній клітині. При вчасно початім лікуванні тривалість лихоманки не перевищує п’яти днів, після чого хворий повільно йде на видужання. Загальна тривалість осередкової пневмонії близько трьох тижнів.
Хронічне запалення легенів
Хронічна пневмонія є результатом не повністю вилікуваної гострої пневмонії. Про такий перехід говорить відсутність змін на рентгенограмах легенів, незважаючи на тривале інтенсивне лікування. Повторні загострення виникають, як правило, у тому ж місці легені, де була гостра пневмонія. Хворі при хронічній пневмонії скаржаться в основному на кашель, болі в грудях на стороні поразки, періодично - на підвищення температури тіла, кровохаркання, слабість, пітливість. При загостренні захворювання стан таких хворих погіршується, коли загострення проходить - поліпшується.
Лікування запалення легенів
Лікування як гострої, так і хронічної пневмонії повинне бути комплексним. Обов’язково призначають антибіотики, вибір яких залежить від чутливості до них збудника інфекції, що визначається при дослідженні мокротиння. Крім того, призначаються лікарські препарати, щоб розширювати бронхи, розріджувати мокротиння, яке відхаркується. Після того, як гострі явища пройдуть, приєднують фізіотерапевтичні процедури й масаж грудної клітини.
Іноді при скупченні гною із плевральної порожнини при крупозній пневмонії виконується плевральна пункція - прокол грудної клітини й видалення гною із плевральної порожнини.
Видужання підтверджується лабораторними (аналізи крові, мокротиння) і рентгенологічними дослідженнями.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.