Проблема гнійної хірургічної інфекції продовжує залишатися актуальною й сьогодні, незважаючи на велику кількість антибактеріальних препаратів. Це пов’язане з тим, що зростає число антибіотикостійких штамів мікроорганізмів...
Проблема гнійної хірургічної інфекції продовжує залишатися актуальною й сьогодні, незважаючи на велику кількість антибактеріальних препаратів. Це пов’язане з тим, що зростає число антибіотикостійких штамів мікроорганізмів, час від часу міняються провідні збудники хірургічної інфекції, а також зростає алергізація населення, що приводить до змін імунітету.
Що таке абсцес і причини його виникнення
Абсцес - це відмежоване капсулою скупчення гною в різних тканинах і органах. Причинами виникнення абсцесів є прогресування запального процесу при фурункулі (нагноєнні волосяного фолікула), карбункулу (нагноєнні декількох волосяних фолікул), лімфаденіті (запаленні лімфатичних вузлів); мікробне забруднення підшкірної клітковини при ушкодженні шкіри (ранах, саднах) і при ін’єкціях лікарських препаратів; перенос гноєтворних бактерій зі струмом крові, нагноєння гематом (крововиливів у тканині).
Основним збудником гнійної інфекції є стафілокок (один або в комбінації з деякими іншими мікроорганізмами).
Як формується й протікає абсцес
У початковому періоді формування абсцесу до ділянки тканини, куди впровадилася інфекція, спрямовується великий обсяг крові, кровоносні судини розширюються, рідка частина крові (плазма) пропотіває через стеки кровоносних судин у навколишні тканини (фаза запалення). До місця запалення спрямовуються клітини білої крові, лейкоцити, які є основними захисниками від інфекції, вони знищують бактерії й виділяють секрет, який розплавляє навколишні тканини, формується порожнина, наповнена гноєм (фаза нагноєння). Навколо порожнини із гноєм поступово формується капсула, що відокремлює гнійник від навколишніх тканин.
Абсцеси, як правило, закінчуються самостійним розкриттям і виходом гною на поверхню тіла, у порожній орган (шлунок, кишечник), що приводить до видужання. Але зв’язок абсцесу з поверхнею тіла може бути недостатнім, це приводить до неповного спорожнювання абсцесу й утвору поєднання порожнини абсцесу з поверхнею тіла або із просвітом порожнього органу (свища). Свищ може утворюватися й у тому випадку, коли в порожнині абсцесу залишилися, наприклад, осколки кісткової тканини. Прорив гною в закриті порожнини (наприклад, у порожнину плеври - оболонки, що покриває легені) приводить до розвитку розповсюджених гнійних процесів (плевриту і т.п.).
Ознаки абсцесу
При поверхневих абсцесах підшкірної клітковини спостерігається обмежена припухлість, почервоніння шкіри, місцеве підвищення температури й порушення функції тієї частини організму, де виник абсцес. При промацуванні місця поразки можна виявити коливання тканин або флуктуацію, яка обумовлена скупченням рідини в порожнині абсцесу. Нерідко з’являються й загальні ознаки запалення: підвищення температури тіла, серцебиття, слабість, нездужання. Прояви абсцесів, розташованих у внутрішніх органах, мають свої особливості, зв’язані з будовою й функцією ураженого органа.
Ознаки запалення можна побачити й у загальному аналізі крові: збільшується число лейкоцитів (організму потрібні захисники від інфекції й він їх активно продукує), прискорення СОЕ (швидкості осідання еритроцитів, що також є ознакою запалення).
Діагностика абсцесів
Розпізнавання поверхневих абсцесів не представляє труднощів, але діагностика глибоких абсцесів завжди утруднена й вимагає додаткових методів дослідження: діагностичної пункції (проколу з узяттям гною на дослідження для визначення збудника інфекції і його чутливості до антибіотиків), рентгенологічного й ультразвукового дослідження.
Лікування абсцесів
Невеликі поверхневі абсцеси лікуються амбулаторно. У стадії набряку, коли ще не сформувався гнійник, їх лікують консервативно, без операції: на місце формування абсцесу прикладається сухе тепло, призначаються фізіотерапевтичні процедури, що сприяють розсмоктуванню запалення (наприклад, УВЧ), усередину призначаються антибіотики.
Коли гнійник сформувався ( про це говорить поява флуктуації), його розкривають за допомогою одного або декількох розрізів під місцевим знеболюванням. У післяопераційному періоді роблять перев’язки, призначають антибіотики.
Хворі з великими поверхневими, а також із глибокими абсцесами направляються на лікування в лікарню, де проводиться розкриття гнійника з наступним дренуванням (відводом назовні рідини з рани) порожнини.
Для того, щоб попередити розвиток абсцесів, необхідно ретельно лікувати захворювання, які можуть до нього привести: фурункули, карбункули, лімфаденіти, гнійні захворювання внутрішніх органів і т.п.
"Депортація або екстрадиція злочинців, кримінальних авторитетів або осіб, які становлять загрозу для національної безпеки України, не належить ні до меж компетенції Управління державної охорони України, ні до моїх повноважень, як його начальника", – заявив він.
За попередньою інформацією, подія сталась у результаті необережного поводження з пічним обладнанням в одній із в/ч, яка виконує бойові завдання на Донецькому напрямку.
Прокуратура мала право розслідувати злочини, підслідні Державному бюро розслідувань, не довше 5 років від дня набрання чинності нового УПК (19 листопада).
Кучма заявляє про неприпустимість революції, Жванія виходить з "Нашої України", Тимошенко посміялася з жартів Путіна над Ющенком та Саакашвілі, політики ЄС очікують з боку Януковича зриву підписання Угоди про асоціацію...