Рак горла зустрічається частіше в чоловіків, особливо в запеклих курців і в людей, що зловживають міцними спиртними напоями. У цей час уважається, що рак являє собою загальний тип клітинної реакції, спровокованої...
Рак горла зустрічається частіше в чоловіків, особливо в запеклих курців і в людей, що зловживають міцними спиртними напоями. У цей час уважається, що рак являє собою загальний тип клітинної реакції, спровокованої різними зовнішніми (хімічними й фізичними) і внутрішніми (різні порушення обміну речовин) впливами.
Що таке рак горла й причини його появи
Під горлом звичайно мається на увазі глотка й гортань. Глотка - це початкова частина травної трубки, розташована між порожниною рота й стравоходом. Одночасно ковтка є частиною дихальної трубки, з’єднуючи порожнину носа з гортанню. Гортань - це верхній відділ дихальної системи, що є одночасно органом утворення голосу.
Рак горла може виникати в області носоглотки, рото глотки й гортані глотки. Найчастіше зустрічається рак носоглотки (переважно в чоловіків), який росте зі зводу й бічних стінок ковтки. Рак гортані посідає перше місце серед злоякісних новотворів верхніх дихальних шляхів, зустрічається він також частіше в чоловіків після 35 років.
Усі злоякісні пухлини характеризуються розростанням незрілих (недиференційованих, які не володіють необхідними властивостями, їх ще називають атипічними) клітин, які починають швидко розмножуватися, проростаючи як у сам орган тканини, що так і оточують, а також поширюватися по кровоносних судинах у віддалені органи (метастази).
Речовини, здатні викликати таке переродження клітин називаються канцерогенами. Хімічні канцерогени (різні ароматичні з’єднання, пластмаси, метали, нікотин і т.п.) здатні реагувати із ДНК клітин, викликаючи їх злоякісне переродження. Викликати переродження клітин здатні також фізичні (наприклад, іонізуюче випромінювання), біологічні (деякі віруси), гормональні (наприклад, статеві гормони відіграють основну роль у формуванні раку молочної залози) фактори, а також генетична схильність даної людини.
Рак носоглотки
Рак носоглотки проходить чотири стадії розвитку:
I стадія: пухлина перебуває в межах однієї анатомічної частини, без виразки, метастазів немає; II стадія може мати два варіанти: а) пухлина поширюється в межах двох анатомічних частин з вираженою інфільтрацією (проникненням) м’яких тканин стінок носоглотки, пухлина займає більш половини просвіту носоглотки; б) пухлина відповідає першій стадії, але є одиничні метастази в прилеглі лімфатичні вузли; III стадія: а) пухлина заповнює весь просвіт носоглотки, можливо її виразка; б) пухлина відповідає I або II стадіям, але є виражені метастази в лімфатичних вузлах; IV стадія: а) пухлина поширюється за межі носоглотки, проростає в навколишні тканини, у тому числі в кістки носа, черепа, середнє вухо і т.п.; б) розміри пухлини відповідають I-III стадіям, але є численні віддалені метастази.
Хворі звичайно скаржаться на наростаюче утруднення носового подиху й виділення з носа з домішкою крові. Якщо пухлина розташована недалеко від слухової труби, то може спостерігатися однобічне зниження слуху. Надалі приєднуються гугнявість і помірний головний біль, який різко підсилюється при поширенні пухлини.
Рак гортані
Рак гортані так само, як і рак носоглотки, проходить у своєму розвитку чотири стадії. Основними ознаками раку гортані є почуття незручності, поперхнення й біль при ковтанні. Однак ці ознаки з’являються вже при розповсюдженому процесі. Відсутність ознак хвороби в початковому періоді є частою причиною пізнього звертання до лікаря.
Але якщо вражаються голосові зв’язування, то ознаки захворювання з’являються навіть при невеликих розмірах пухлини. Самою ранньою ознакою є стійка захриплість, що підсилюється в міру збільшення пухлини, яка переходить в афонію (повна відсутність голосу). Іноді з’являється кашель, утруднення подиху й поперхнення при прийманні їжі.
При будь-якій локалізації пухлини з’являються кашель із мокротинням, іноді з домішкою крові, запах з рота за рахунок розпаду пухлини, кровоточивість і часте приєднання інфекції.
Діагностика раку горла
Рак горла може запідозрити отоларинголог або стоматолог під час огляду. Для уточнення діагнозу проводяться додаткові дослідження: ультразвукові, рентгенологічні ( у тому числі резонансна-магнітно-резонансна томографія) і лабораторні (дослідження мазка із зіву або шматочка тканини під мікроскопом з метою виявлення атипічних клітин).
Лікування раку горла
При лікуванні будь-якого виду раку використовуються три методи: хіміотерапія, променева терапія ( при цьому знищуються атипічні клітини) і хірургічна операція, під час якої видаляється пухлина й прилеглі лімфатичні вузли. Як і будь-який інший рак, рак горла легше лікується в початкових стадіях. При правильнім адекватнім лікуванні таких хворих, вони можуть повністю видужувати.
Помніть, що якщо вас тривалий час турбують будь-які неприємні відчуття в горлі, потрібно звернутися до лікаря.
Центр стратегічних комунікацій при Мінінформполітики "Справді" пояснив, чому в Україні вирішили заборонити діяльність УПЦ Московського патріархату.
Джерело: Справді у Telegram
Дослівно "Справді": "Чому Зеленський заборонив діяльність УПЦ МП.
Рада національної безпеки та оборони ввела санкції проти священнослужителів УПЦ МП, зокрема намісника Києво-Печерської Лаври Павла (Лебедя) та екснардепа Вадима Новинського.
Європейська комісія висунула пропозицію щодо гармонізації кримінальних злочинів та покарань за порушення обмежувальних заходів ЄС.
Про це, як пише "Європейська правда", йдеться у повідомленні Єврокомісії.
Працівники ДБР у взаємодії з Харківською обласною прокуратурою виявили у Куп'янському районі схованку з важливими документами, які окупанти не встигли знищити під час відступу.
Джерело: пресслужби ДБР, Харківської облпрокуратури
Дослівно: "Вилучені правоохоронцями документи є підґрунтям для відкриття кримінальних проваджень за фактами держзради та колабораційної діяльності".
МЗС України повідомило про продовження цілеспрямованої кампанії терору та залякування українських дипустанов за кордоном.
Про це йдеться у заяві речника МЗС України Олега Ніколенка, повідомляє "Європейська правда".
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) сподівається досягти угоди з РФ і Україною про створення зони безпеки на Запорізькій атомній електростанції до кінця цього року
Кремль не готовий прийняти умови для переговорів зі Вашингтоном, які 1 грудня озвучив президент США Джо Байден, - а саме Росія не планує забрати свої війська з території України.
Джерело: російське пропагандистське видання "РИА Новости", Telegram-канал "Вы слушали маяк", який публікує аудіокоментар Пєскова
Пряма мова Пєскова: "Ви частково процитували заяву Джо Байдена.