Той, хто випробував на собі, що таке бородавки на підошві, ніколи їх не забуде. На відміну від звичайних бородавок вони перебувають усередині м’яких тканин підошви й травмуються при ходьбі, через що з’являється сильний біль, ...
Той, хто випробував на собі, що таке бородавки на підошві, ніколи їх не забуде. На відміну від звичайних бородавок вони перебувають усередині м’яких тканин підошви й травмуються при ходьбі, через що з’являється сильний біль, який, часом, не дозволяє носити взагалі ніяке взуття. Лікуванню такі бородавки піддаються на превелику силу.
Чому з’являються бородавки на підошві
Бородавка - це вірусний доброякісний новотвір шкіри, в основі якого лежить розростання поверхневих шарів шкіри (епідермісу). Збудником захворювання є вірус папіломи людини (ВПЛ). Під впливом ВПЛ відбувається розростання зовнішніх шарів шкіри з підвищеним процесом зроговіння й відмирання клітин.
Майже кожна доросла людина є носієм ВПЛ, але захворювання він викликає далеко не в усіх, для цього необхідні додаткові фактори у вигляді зниження імунітету, застуди, стресу, виснаження організму під впливом хронічних захворювань, інтоксикацій і інфекцій і так далі. Необхідно також наявність невеликих травм і саден на шкірі. У поверхневих шарах деяких бородавок можна виявити шипики малини, шипшини, кристали азбесту (азбестові бородавки), що можливо з’явилися причиною порушення шкірного покриву й місцем впровадження вірусної інфекції. Іноді бородавки з’являються в місцях зіткнення поверхонь пальців ніг по обидва боки. Причиною їх появи найчастіше є тісне взуття, підвищена пітливість стоп, плоскостопість.
Бородавки діляться на прості, плоскі (юнацькі) і гострі. Прості бородавки на підошовній поверхні стоп називаються підошовними. Вони становлять приблизно третину від усіх бородавок.
Заразитися ВПЛ можна після контакту із хворою людиною, через предмети догляду (ВПЛ може зберігатися невиразно довгий час на поверхні предметів) Воротами для впровадження вірусу служать дрібні садна або тріщини на шкірі. Інфікування може відбутися в таких громадських місцях, як лазня, басейн, де легко ушкодити шкіру стоп.
Інший вид поширення інфекції само щеплення, коли, наприклад, у результаті мікротравми на шкірі стопи ВПЛ, який уже був на поверхні шкіри, впроваджується в її поверхневі шари.
Ознаки підошовних бородавок
Бородавки на підошві виникають переважно на підошві стопи нижче першого пальця, в області п’яти, біля основи пальців стоп, на подушечках пальців, відрізняються різкою хворобливістю й несприйнятливістю до лікування. Вони нагадують мозолі, але відрізняються від них тим, що полягають не із суцільної рогової маси, а з пучка ниткоподібних розростань сосочкового шару шкіри, оточеного поверхневим роговим ( із грубих клітин, що омертвіли, поверхневого шару шкіри) шаром шкіри, що розрослися й мають вид валика. У середині бородавки часто видні невеликі чорні крапки, які являють собою залишки капілярів.
З’являються бородавки на підошві так: спочатку на підошві виникає невелике блискуче піднесення, яке швидко покривається шарами відмерлих (рогових) клітин і перетворюється у твердий горбистий утвір брудно-сірого кольору. Частіше така бородавка розростається й стає материнською, а поруч із нею з’являються дочірні, більш дрібні бородавки. Дрібні бородавки можуть зливатися між собою, утворюючи бородавчасту поверхню.
Існують глибокі бородавки на підошві з поглибленням у вигляді кратера посередині.
Діагностика й лікування підошовних бородавок
Бородавки на підошві - це доброякісні пухлини, які за певних умов можуть перетворюватися в рак шкіри. Тому тканину вилученої бородавки обов’язково відправляють на гістологічне дослідження для виключення злоякісного процесу ( при його наявності проводиться зовсім інше лікування).
Бородавки на підошві із труднощами піддаються лікуванню й часто рецидив (з’являються знову). Спочатку їх лікують консервативними способами, знімають поверхневі шари шкіри за допомогою різних лікарських засобів (сьогодні це найчастіше роблять за допомогою нанесення на шкіру стопи суспензії подофілліну в рідкому парафіні), уводять в область бородавки противірусні препарати (наприклад, інтерферон). Піддаються такому лікуванню тільки поверхневі бородавки.
Якщо це не допомагає, бородавки на підошві видаляють хірургічним способом. При наявності материнської бородавки, після її видалення інші бородавки проходять самі. Хірургічні способи видалення бородавок містять у собі вискоблювання її спеціальними гострими інструментами, видалення за допомогою рідкого азоту, електрокоагуляції, лазера й радіохвиль.
Бородавки на підошві часто є наслідком різних ортопедичних захворювань, тому при їхньому лікуванні завжди потрібна консультація (а можливо й лікування) лікаря-ортопеда.
Не варто видаляти бородавки на підошві самостійно - це чревате серйозними ускладненнями.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.