Один з найефективніших, практичних і доступних усім вид спорту - це біг. Але займатися бігцем потрібно правильно, поступово підвищуючи навантаження, вибираючи правильне взуття й обов’язково контролюючи показники подиху й серцебиття...
Один з найефективніших, практичних і доступних усім вид спорту - це біг. Але займатися бігцем потрібно правильно, поступово підвищуючи навантаження, вибираючи правильне взуття й обов’язково контролюючи показники подиху й серцебиття. Біг показаний не всім, у деяких випадках варто почати не з перегонів, а з ходьби. Усе це потрібно знати для того, щоб не нанести шкоди своєму здоров’ю.
Який вплив виявляє біг на організм людини
Під час перегонів активізуються всі органи й тканини людини. Зменшуються набряки, у тому числі й сховані, виділяються зайві солі й шлаки, тому що людина активно потіє. Активний стан м’язів сприяє їхньому тренуванню й нарощуванню сили. У свою чергу треновані м’язи сприяють відновленню функції суглобів. При правильному бігу поліпшується діяльність серцево-судинної системи: серце б’ється ритмічно й рівно, кровоносні судини розширюються, що сприяє поліпшенню постачання тканин киснем і живильними речовинами.
Оздоровчий вплив перегонів поширюється на імунну систему: зміцнюються захисні сили людини, у тому числі місцевий (в обростити дихальних шляхів) імунітет. Тому що під час перегонів виділяється нейрон гормон серотонин, який називають ще гормоном щастя, то поліпшується настрій, проходять ознаки депресії, заспокоюються нерви, знімається напруга.
При постійному бігу людина стає активною, зібраною, цілеспрямованою - усе це сприяє підвищенню її самооцінки.
Кому протипоказаний оздоровчий біг
Оздоровчий біг протипоказаний хворим з важкими хронічними захворюваннями (пороки серця, серцева й легенева недостатність, важкі форми гіпертонічної хвороби, захворювання нирок, опорно-рухового апарату з порушенням функцій і наявністю хворій і т.д.). Протипоказаний оздоровчий біг при будь-яких гострих захворюваннях (навіть при звичайному нежиті) і загостренні хронічних захворювань.
Як складаються програми занять оздоровчим бігом
Такі програми складаються індивідуально лікарем лікувальної фізкультури, залежно від віку й рівня підготовки даної людини. Дозування перегонів визначається інтенсивністю й тривалістю перегонів.
Перед бігцем і після його, обов’язково повинні проводитися підготовчі й заключні рухи у вигляді гімнастики, дихальних вправ, ходьби й повільного бігу. Для початківців (особливо, з надлишковою масою тіла) перші 6 тижнів заняття проводять із невеликою інтенсивністю, чергуючи біг з ходьбою.
Займатися бігцем можна в будь-який час і в будь-яку погоду через 1 -1,5 години після їжі. Одяг і взуття повинні відповідати сезону. У містах заняття бігцем слід проводити вдалині від загазованих магістралей з інтенсивним автомобільним рухом.
Лікарський контроль над заняттями оздоровчим бігом
Перед початком занять необхідно лікарське обстеження, під час регулярних занять - періодичний лікарський контроль, який перший раз проводиться через 4-6 місяців після початку занять. Особам до 40 років можна приступитися до занять, якщо вони пройшли обстеження (наприклад, під час диспансеризації) не більш року тому. Особам 40-59 років потрібно обстежуватися не більш ніж за 3 місяця до початку занять, а старше 60 років - безпосередньо перед заняттями.
Обов’язковим і ефективним засобом контролю над станом організму є самоконтроль, основам якого навчає лікар. Так, людина повинна знати, що інтенсивність перегонів визначають по частоті серцевих скорочень, яка не повинна перевищувати 65-85% від максимальної частоти даного віку. Максимальна частота серцевих скорочень для даного віку розраховується по формулі: 220 - n, де n - вік людини.
Як почати оздоровчі пробіжки
Тим, хто раніше не займався бігцем або іншим видом спорту, почати потрібно з невеликих пробіжок. Іноді такі пробіжки краще почати робити вдома,у вигляді перегоні на місці, обов’язково використовуючи при цьому прийоми самоконтролю й збільшуючи навантаження. Через 1-2 місяці можна вийти на вулицю, краще, якщо це буде лісовий масив або парк - у таких місцях повітря більш насичене киснем. Тривалість такої пробіжки звичайно не повинна перевищувати 20-30 хвилин.
Якщо ви займаєтеся бігцем давно, і він благотворно позначається на вашому здоров’ї, то можна приєднати біг на швидкість (він повинен тривати не більш 10 хвилин) або на тривалість (повільний біг від декількох хвилин до години й більш).
Під час пробіжки потрібно намагатися робити менше зайвих рухів ( у тому числі підскакувань), які дають додаткове навантаження. Дихати під час перегонів потрібно тільки носом, якщо ви починаєте дихати через рот, то це говорить про те, що організм перевантажений. Після пробіжки потрібно виконати кілька дихальних вправ (поки не відновиться пульс) і випити склянку води для відновлення водного балансу.
Помніть, що тільки систематичні заняття оздоровчим бігом можуть принести користь організму.
Центр стратегічних комунікацій при Мінінформполітики "Справді" пояснив, чому в Україні вирішили заборонити діяльність УПЦ Московського патріархату.
Джерело: Справді у Telegram
Дослівно "Справді": "Чому Зеленський заборонив діяльність УПЦ МП.
Рада національної безпеки та оборони ввела санкції проти священнослужителів УПЦ МП, зокрема намісника Києво-Печерської Лаври Павла (Лебедя) та екснардепа Вадима Новинського.
Європейська комісія висунула пропозицію щодо гармонізації кримінальних злочинів та покарань за порушення обмежувальних заходів ЄС.
Про це, як пише "Європейська правда", йдеться у повідомленні Єврокомісії.
Працівники ДБР у взаємодії з Харківською обласною прокуратурою виявили у Куп'янському районі схованку з важливими документами, які окупанти не встигли знищити під час відступу.
Джерело: пресслужби ДБР, Харківської облпрокуратури
Дослівно: "Вилучені правоохоронцями документи є підґрунтям для відкриття кримінальних проваджень за фактами держзради та колабораційної діяльності".
МЗС України повідомило про продовження цілеспрямованої кампанії терору та залякування українських дипустанов за кордоном.
Про це йдеться у заяві речника МЗС України Олега Ніколенка, повідомляє "Європейська правда".
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) сподівається досягти угоди з РФ і Україною про створення зони безпеки на Запорізькій атомній електростанції до кінця цього року
Кремль не готовий прийняти умови для переговорів зі Вашингтоном, які 1 грудня озвучив президент США Джо Байден, - а саме Росія не планує забрати свої війська з території України.
Джерело: російське пропагандистське видання "РИА Новости", Telegram-канал "Вы слушали маяк", який публікує аудіокоментар Пєскова
Пряма мова Пєскова: "Ви частково процитували заяву Джо Байдена.