Складно, але можливо. Набагато зручніше, ніж працювати тільки з мишкою без клавіатури. Ясна річ, що якщо маніпулятор типу mouse «здох», треба бігти в магазин за новим. Але якщо - ніч, а зробити щось ДУЖЕ ТРЕБА... Отже, починаємо із самого початку.
Завантажилася ОС Windows, що усиротіла без курсора. Здавалося б, ситуація безвихідна. Насправді, виходів як мінімум два.
Перший - натискаєте клавішу з логотипом Windows (це такий прапорець з чотирьох частин, внизу клавіатури, з боків від пропуску пошукайте) і латинське «М» (або «D», в даному випадку це питання смаку). Ви - на робочому столі (бачите, виділилася активна ікона? Натиснете «Enter», він же «Введення» - програма запуститься).
Другий варіант - клавіша Tab, на клавіатурі зліва. Натисніть її кілька разів - і одна з ікон на робочому столі набере характерного «виділеного» вигляду. Далі - стрілками вибираєте, що завгодно Вашій душі, тиснете «Введення» і працюєте.
Якщо Вам треба меню «Пуск» - тисніть ту ж Windows-клавишу або просто бийте Tab. Як тільки «Пуск» активується (Ви зрозумієте, що це трапилося по будь-якій зміні його зовнішнього вигляду), тисніть «Введення» - і дивитеся на меню, що розкрилося.
Взагалі кажучи, по Tab’у фокус (тобто актив, то, з чим працювати) послідовно переміщається з робочого столу (з іконами) на клавішу «Пуск», потім на панельку «швидкого запуску» (праворуч від «Пуску»), після на панель завдань (це де згорнуті застосування лежать), далі на меню язиков-времені - і назад на робочий стіл. Можуть бути невеликі варіанти - просто дивитеся уважно, що активується. Якщо Ви з розгону проскочили потрібний варіант - не кидайте важким і корявим в монітор. Тисніть Shift+tab - повернетеся на позицію назад.
Якщо Вам не повезло, і на комп'ютері декілька користувачів, та ще не спостерігається вікна, що питає, хто прийшов і який пароль - ще не все втрачено. Вікно викликається «чарівним» Ctrl+alt+delete. Вводите логін (тобто, хто Ви такий є), а щоб перейти у віконце пароля, використовуєте Tab.
Клавіша Tab корисна в будь-якому застосуванні. Там, де закінчуються можливості стрілок, виручає вона. Наприклад в пошті - переходити від тек до повідомлень і назад.
Добре, працювати Ви почали. Одну програму запустили, тепер потрібна друга.
Без проблем. Натискаєте Windows+м. Всі вікна згорнуться, фокус - на «робочому столі». Cтрелкамі переходите - і запускаєте, що Вам треба. Можна замість «М» натиснути «D» - всі вікна згорнуться теж, а при повторному натисненні Windows+d всі вікна і відкриються. З клавішею «М» такий номер не пройде.
Тепер у Вас працює відразу дві програми (або більше). Як перестрибувати з однієї в іншу? Ось це навіть легше, ніж тикати мишей у віконця внизу. Alt+tab - викличе віконце з іконами всіх запущених програм. Тримаєте Alt, тисніть Tab, поки не виберете те, що треба. Відпускаєте клавіші - Ви там, куди так прагнули.
Зазвичай в кожній програмі є меню зверху - туди потрапляєте клавішею Alt, назад, якщо натиснули випадково - Esc, вгорі зліва кнопка така, що окремо стоїть, хто не знає. Вона ж прибирає діалогові вікна, ті, де є вибір ОК або Відміна. Щоб вибрати ОК - натисніть «Введення». Інший варіант, особливо якщо вибір між Так, Немає, Відміна, - вибирати потрібну кнопку стрілками або все тим же Tab’ом.
Все, що можна робити в програмі, є в одному з пунктів меню (подорожуйте по ним стрілками, вліво-управо, спробуйте «вниз» - не пошкодуєте!). Там же, в меню зазвичай є комбінація «гарячих клавіш», натискаючи які, Ви отримаєте те, чого хотіли - без обхідного шляху через меню. За умовчанням ця опція може бути відключена, так що якщо у Вас все працює, але на якість своєї миші Ви не розраховуєте, завчасно в «Налаштуваннях» треба вказати, що Ви хочете бачити інформацію про «гарячі клавіші».
Ще декілька «хитрощів» для популярних програм.
Клавіша «стерти» (вона ж Backspace) - справа, над «Введенням» - вийти на рівень вгору в каталогах.
Виділення. Ctrl+а - виділити всі об'єкти. Якщо об'єкти розташовані підряд - утримуйте Shift і біжіть вніз/вверх. Якщо не підряд - ситуація складніша, але справимося. Наводимо на перший об'єкт і тиснемо Ctrl. Клавішу не відпускаємо, поки не виділимо все. Переходимо стрілками до наступного «клієнта». Тиснемо пропуск - додаємо до виділення. Бачите - все просто, а Ви боялися!
Ctrl+c - копіювати, Ctrl+v - вставити, Ctrl+х - вирізувати (не тільки в Word’e, в «провіднику» теж!).
Ctrl+s - майже завжди означає зберегти. Ctrl+l - відповідно, завантажити. Ctrl+o - відкрити.
Ctrl+z - відміна, або «відкіт» на крок назад. На скільки кроків можна відкататися і чи можна взагалі - залежить від конкретної програми. У пару до цього поєднання - Ctrl+y, повернутися на крок вперед, якщо «відкаталися» дуже далеко.
Пам'ятаєте! Якщо поєднання з буквами не працюють - перевірте, можливо, у Вас просто коштує не англійська мова? Як перемкнути мову без мишки, сподіваюся, Ви знаєте (настроюється по-різному, але найчастіше спрацьовує або Ctrl+shift, або Alt+shift).
Два слова про роботу в Інтернеті.
Якщо у Вас Internet Explorer, у вікно введення адреси можна потрапити Tab’ом. Відновити - як правило, F5. Повернутися - Backspace («стерти»). Вибрати щось з Вибраного - Alt’ом стрибаєте в меню, стрілками пробігаєте до «Вибраного», стрілка вниз - і вибирайте свій улюблений сайт. На сторіночці Tab’ом можна переміщатися між гіперпосиланнями.
Ось Ви і зробили все, що хотіли, не один раз помянув добрим словом мишку.
Програма закривається Alt+f4.
Закрийте всі програми, спробуйте натиснути комбінацію ще раз.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.