Кодекс законів про працю України передбачає можливість роботи змінами. Запровадження такого режиму роботи може бути вигідно як роботодавцю, так і працівникам, котрі можуть ефективно використовувати можливості, що виникають при роботі змінами
Тривалість робочого часу
1. Відповідно до ст. 50 КЗпП України нормальна тривалість робочого часу (далі – РЧ) працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Ця норма не може бути збільшена ні колективним договором, ні трудовим договором. У ст. 50 КЗпП України йдеться про нормальну тривалість РЧ, яка реалізується у відповідному режимі РЧ. Питання дотримання ст. 50 КЗпП України не буде стояти перед роботодавцем, якщо йдеться, наприклад, про запровадження тризмінної роботи тривалістю кожної зміни 8 годин. За таких умов норма тривалості РЧ на тиждень, передбачена ст. 50 КЗпП України, при складанні графіків змінності може бути без зусиль дотримана. Але в силу різних причин перед роботодавцем може виникнути потреба у запровадженні змінної роботи, в якій тривалість змін буде більшою ніж 8 годин, при цьому не завжди дотримуватимуться вимоги ст. 50 КЗпП України.
Законодавство про працю передбачає можливість встановлення такого режиму роботи, за якого впродовж конкретного тижня нормальна тривалість РЧ перевищується. Відповідно до ст. 61 КЗпП України на підприємствах з безперервним циклом, в установах, організаціях, а також на окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість РЧ, допускається за погодженням із виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації запровадження підсумованого обліку РЧ з тим, щоб тривалість РЧ за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин.
Отже, у разі встановлення змінної роботи на підприємстві, яка передбачає роботу змінами тривалістю більш як 8 годин, може виникнути необхідність у застосуванні підсумкового обліку часу. Обліковий період установлюється в колективному договорі підприємства. Як правило, обліковим періодом є місяць, однак можуть застосовуватися інші облікові періоди (декада, квартал, півріччя, рік тощо). Щоденна або щотижнева тривалість РЧ, встановлена графіком змінності, може коливатися протягом облікового періоду, але загальна сума годин роботи за обліковий період має дорівнювати нормі РЧ в обліковому періоді. При застосуванні підсумованого обліку часу роботодавець може враховувати Методичні рекомендації щодо застосування підсумованого обліку РЧ, затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 квітня 2006 р. № 138.
Інформацію надав державний інспектор з питань праці Залуговський О.А.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.