Лупа - дуже поширена проблема, що не раз приводила людей у відчай. Як відомо, зовнішній шар шкіри постійно оновлюється. І шкіра голови, природно, не виключення. Зазвичай процес регенерації кліток відбувається раз в три тижні, що виявляється в появі легкої лупи.
І це абсолютно нормальне явище. Проте із-за ряду причин лусочки іноді починають отшелушиваться інтенсивніше, приблизно раз на тиждень. У таких випадках лупа стає справжнім лихом.
Але лупа буває різною. Розрізняють 2 види лупи. Наприклад, у людей із зниженим салоотделенієм з'являється суха лупа. Через це волосся виглядає як напудрені, часто розщеплюються на кінцях, січуться. При підвищеному салоотделенії лупа стає жирною. Із-за жиру, що рясно виділяється, шкірні лусочки жовтіють, злипаються, а волосся швидко брудниться і лисніє.
Дерматологи називають безліч причин появи лупи. Так, вона може виникнути із-за правильного догляду за волоссям. Наприклад, якщо мити голову шампунем, що не відповідає типу волосся, обполіскувати дуже гарячою водою (більше 35 - 45 градусів) або ж часто сушити феномом. Зловживання сонячними ваннами, різкі коливання температури - все це теж може спровокувати появу лупи.
Ще одна причина появи лупи - дріжджовий грибок (Pityrosporum ovale). Дослідження показали, що він постійно присутній на шкірі голови у вигляді спор, і при щонайменшому ослабленні імунної системи організму починає активну життєдіяльність.
Порушення обміну речовин, авітаміноз, стрес, збої в роботі травного тракту - це все також може привести грибок в «робочий» стан, і тоді лупа стає помітна неозброєним оком. Якщо ж окрім лусочок лупи на шкірі голови з'являється свербіння і вона покривається скориночками, то це симптоми себорєї. З лупою можна боротися за допомогою косметичних засобів, себорею необхідно лікувати тільки у фахівця.
Способи лікування лупи
Для боротьби з лупою необхідно насамперед правильно підібрати шампунь. За найбільш ефективні вважаються шампуні, що мають в складі сірку, цинк, дьоготь, саліцилову кислоту. Такі шампуні уповільнюють швидкість ділення клітин шкіри, знищують бактерії з волосистої частини голови, полегшують відлущування частинок лупи. Проте шампуні від лупи декілька «важкуваті» для волосся, тому постійно ними користуватися не рекомендується. Краще чергувати їх із звичайними м'якими шампунями.
Вибираючи шампунь, обов'язково враховуйте тип волосся і тип лупи. Але навіть якщо ви знайшли відповідний шампунь, все одно з часом його необхідно міняти. Оскільки шкіра швидко звикає до інгредієнтів одного миючого засобу, і тому воно стає не так ефективно. Окрім шампунів існують спеціальні лосьйони, що не вимагають обполіскування, і маски від лупи. Фахівці також не радять мити голову дуже гарячою водою, а обполіскувати волосся краще взагалі холодною водою.
Лікування травами
При сухій лупі корисно робити маски з підігрітого рослинного або реп'яхового масла. Ввітріть його в шкіру голови, надіньте шапочку або пакет. Через півгодини змийте масло шампунем від лупи. Такі масляні обгортання сприяють легшому відшаруванню лусочок лупи. При жирній лупі обполіскуйте волосся разів на тиждень відваром лимонної цедри (шкірка 4 лимонів заварюється літрів води і кип'ятиться 15 хвилин).
Ефективні також обполіскування з трав. Протягом місяця мийте волосся відваром пижма (1 ст. ложка пижма на 2стакана окропу) або чабреца (4 ст. ложки чабреца на 2 чашки води).
Можна використовувати відвар подрібненого листя кропиви. 500 грама листя кропиви залийте 0,5 л окропу і прокип'ятите. Охолоджений відвар процідите. Цей відвар застосовується для обполіскування голови після миття і для втирання в коріння волосся.
Що потрібно робити, щоб перемогти лупу?
По-перше, щодня ретельно мити всі щітки і гребінці, якими ви користувалися; по-друге, при митті голови робити масаж подушечками пальців - це полегшує відділення частинок лупи з поверхні шкіри і покращує кровообіг; по-третє, по можливості сушити волосся при кімнатній температурі, стараючись якомога рідше користуватися феномом; по-четверте, відмовитися на якийсь час від «хімії» і освітлення волосся. А ось рослинними фарбниками користуватися можна - вони укріплюють волосся і не травмують шкіру; по-п'яте, вживати спеціальний комплекс вітамінів: А, В, З, Е.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.