Виростити гарний саджанець яблуні, груші, вишні, сливи й інших плодових дерев непросто. Якщо при посіві овочевих культур ми одержуємо рослини із властивими сорту ознаками, то в плодових сортів властивості...
Виростити гарний саджанець яблуні, груші, вишні, сливи й інших плодових дерев непросто. Якщо при посіві овочевих культур ми одержуємо рослини із властивими сорту ознаками, то в плодових сортах властивості не зберігаються. З насіння, узятого з яблук, що виросли навіть на одному дереві, наприклад «антонівки», з’являється маса різноманітних, що відрізняються навіть на око друг від друга сіянців. Якщо їх залишити рости, то зацвітуть і за плодоносять вони дуже пізно, і плоди в них будуть різні, але всі невисокої якості — набагато гірше материнських. Щоб дерева давали плоди бажаного сорту, сіянці, отримані з насіння тієї ж «антонівки», треба прищепити, тобто приростити до них черешок або бруньку того сорту, який нам подобається, щоб потім із цього привою сформувати все дерево. За багато століть були вироблені різні способи щеплення: зимова, зеленими черешками, на не окоренений, що вегетативно розмножується підщепа і т.д. Зараз настала пора для застосування одного з найпоширеніших приймань — окулірування, тобто щеплення вічком, яка проводиться різними способами. Ми ж розглянемо лише два прийоми — у Т-Образний розріз за кору й в приклад. Сіянці для щеплення в середній смузі країни звичайно вирощують із насіння «антонівки», «анісу», «китайки». У кожній місцевості вони свої. За ними добре доглядають, однак усі підгодівлі азотними добривами припиняють наприкінці червня - за місяць до початку окулірування. У той же час на стволах підщеп видаляють бічні розгалуження. Прищеплюють їх звичайно в однолітньому віці. Роблять це тоді, коли ще висока камбіальна активність кори, і вона добре відстає від деревини, тобто наприкінці липня - початку серпня, у суху погоду, у ранковий час. Гостро заточують окуліровочний ніж, нарізають стрічечки з поліхлорвінілової плівки — для обв’язки. Під рукою повинні бути вода й марля для протирання ствола підщепи й ножа. Черешки, з яких беруть бруньки для окулірування, нарізають із приростів поточного року. У вишні зрізують пагони довше 35—40 сантиметрів (на них менше квіткових бруньок), у всіх зерняткових — пагони з добре розвиненими вегетативними бруньками. Листові пластинки й прилистки на них видаляють, залишаючи лише черешки листів довжиною в сантиметр.
Якщо немає можливості провести окулірування відразу після заготовки черешків, пучки їх загортають у вологий мох або поміщають у цебро з невеликою кількістю води, щоб не підсохнули. Перед окуліруванням ствол підщепи очищають вологою марлею від бруду й приступають до зрізання вічка. Для цього відточений до гостроти бритви окуліровочний ніж установлюють поперек черешка на відстані в 2 сантиметра зверху від вічка, надріжуть кору, злегка торкнувшись деревину й повернувши лезо, ведуть його вниз і одночасно ліворуч праворуч. Зріз закінчують на 1,5 сантиметра нижче вічка. Він повинен бути зрізаний з невеликим шаром деревини. Відразу ж, не стосуючись рукою площини зрізу, вічко прямо з ножа беруть у ліву руку. Па підщепі, якщо вона розмножується вегетативно або у випадку, якщо є небезпека вимокання, роблять па висоті 15-20 сантиметрів від кореневої шийки Т-Образний або на пів місячний зріз. Спочатку — поперек, потім уздовж. Найчастіше підщепи окулірують на висоті 5-6 сантиметрів від кореневої шийки. Кісточкою (виступом на ручці окулірувального ножа) відокремлюють краї надрізаної кори підщепи зверху вниз і вставляють строго по осі зрізу за кору щиток. Якщо він виявився довше зрізу, його необхідно вкоротити. Потім його обв’язують, витки накладають лівою рукою з перекриттям один іншого. При окуліруванні зерняткових і сливи витки можна накладати суцільно, у вишні над вічком роблять просвіт. Обв’язка повинна закінчуватися вище поперечного зрізу у вигляді петлі, яка утворюється шляхом протягання вільного кінця плівки під останнім витком. При стовщенні ствола підщепи її послабляють, а через місяць видаляють взагалі. Якщо вчасно дістати черешки потрібного сорту не вдалося або був упущений період руху соку й кора на стволі вже не відділяється, застосовують окулірування в приклад. На зиму за окультивовані рослини щоб уникнути вимерзання підсапують або присипають торфом, а рано навесні їх звільняють від укриття й зрізують надземну частину над вічком під кутом в 30 градусів на 2—3 міліметра вище щепленої бруньки. поросль, що утворюється на підщепі, видаляють. До осені окулянт перетворюється в добре розвитий однолітній саджанець, придатний для посадки на постійне місце.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.