Давно вивчаєте мову? Тільки почали? Хочете говорити без акценту? Готові на це витрачати свій час?
Багато хто, починаючи вивчати іноземну мову, думає приблизно так: «Вимова - справа друга, мені б зараз лексику, граматику, а вимова, та якось само прикладеться». Практика показує, що думка це вельми і вельми помилково.
Саме вимова робить вашу мову розпізнаваною для носіїв мови. Відповідно, якщо вимова залишає бажати кращого - не сподівайтеся на взаєморозуміння, такі речі видаватимете - і смішно і сумно.
Про користь підручників по теоретичній фонетиці говорити не буду. Користь, безумовно, є, але тільки для фахівців. Краще поговоримо про те, як нам, неспеціалістам в цій області, оволодіти каверзною вимовою. Існує багато прийомів, що дозволяють поставити його більш-менш пристойно. Я зараз не говоритиму про акцент, оскільки він включає ще інтонаційні моделі і інші тонкощі.
Перш за все, визначитеся, якій вимові ви хочете навчитися. Діалектів у всіх мовах множина, так що логічно ставити стандартну, загальноприйняту вимову. Діалекти потім розумітимете без особливих зусиль, якщо воно вам треба. Визначитеся з допомогою і матеріалом, благо зараз вибір є. Мовний аудіо-матеріал, яким користуватиметеся згодом, бажано вибирати з фахівцем. Відмітьте, чим вище якість аудіозапису, ніж менше дефектів мови у дикторів (буває і таке), тим вище ваші шанси на оволодіння нормальною вимовою.
Купили ви матеріали (діалоги, аудіокниги, фільми і так далі), прийшли додому, заварили чайку, посиділи, покурили, заварили ще чайку, ще покурили, включили телевізор. Ні, я сподіваюся, це не про нас з вами. Ви бадьоро прийшли додому, розпакували матеріали, запустили свій комп'ютер, немає комп'ютера - використовуйте DVD-проигрыватели, немає їх, користуйтеся чимось, що може відтворити аудіо. Комп'ютер в цьому плані дуже зручний. Високу якість плюс можливість уповільнення швидкості відтворення роблять його незамінною.
Включайте ваш матеріал і починайте слухати. Я вважаю, що ступінь складності матеріалу не важливий для постановки вимови, але звичайно, краще починати з простих елементів (вимова букв, простих слів, простих пропозицій). Прослуховує елемент, спробуйте його вимовити, а потім уповільните запис і вслухайтеся ще раз у всі відтінки вимови. І ось так само поволі спробуйте вимовити за диктором, а краще разом з диктором. Потім повторите елемент самі. Тільки так, уповільнюючи «плівку», ви зможете почути всі тонкощі вимови і відтворити їх.
Ще один метод постановки вимови полягає в тому, що ви слухаєте себе як би з боку і порівнюєте з оригіналом. Для цього вам бажано записувати свою мову на магнітофон або куди ще. Порівняння дозволить виявити ваші помилки і почати роботу по їх усуненню.
Не варто нехтувати різними програмами, що дозволяють поліпшити вимову, проте, по досвіду скажу - не дуже на них сподівайтеся. Мені імпонують, наприклад, аудіо-кніги. Я не знаю, може вам сподобається ставити вимову використовуючи фільми. Правда, до стандарту там досить далеко.
І остання рада, не намагайтеся відтворювати іноземні звуки, користуючись базою артикуляції рідної мови. Краще прочитайте опис того, як вимовляється звук/буква, прослуховуйте, і повторите, прагнучи наслідувати запису. Ну і звичайно, будьте наполегливі - вимова за тиждень не ставиться, може і рік буде потрібно, але ви будете винагороджені.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.