Гормональні контрацептиви - це протизаплідні засоби, які містять штучно синтезовані гормони. По своєму складу й властивостям, дані гормони дуже близькі до вироблюваних у жіночому організмі, - естрогену...
Гормональні контрацептиви - це протизаплідні засоби, які містять штучно синтезовані гормони. По своєму складу й властивостям, дані гормони дуже близькі до вироблюваних у жіночому організмі, - естрогену й прогестерона (гестагена).
Практичне застосування гормональної контрацепції почалося в 60-х роках 20 століття. Але дослідження цього питання були початі ще в 20-і роки. У цей час гормональна контрацепція вважається одним із самих надійних сучасних протизаплідних методів. Кількість жінок, що застосовували даний протизаплідний засіб з початку його випуску, перевищує 200 мільйонів людей. У наш час у європейських країнах і США більш 60-70 % жінок дітородного віку використовують гормональну контрацепцію. Це обумовлене її високою ефективністю, вмістом низьких доз статевих гормонів у сучасних препаратах, а також її здатністю знижувати частоту захворювань раком яєчників і молочної залози.
У Росії й країнах СНД шляхом оральної контрацепції охороняються тільки 4 % жінок. Це пов’язане з негативним відношенням до цього методу, що викликане головним чином недоліком інформації.
Існує цілий ряд оман, які з’явилися в результаті великої кількості побічних ефектів першого покоління оральних контрацептивів: жінки додавали у вазі; у них починало рости волосся на обличчі, навколо сосків, на ногах; виникала тенденція до підвищення тиску; в організмі затримувалася зайва рідина. Усе це було пов’язане з високим вмістом гормонів, як у першому, так і в другім поколінні засобів гормональної контрацепції. Однак зараз існують уже препарати п’ятого покоління, які не тільки не викликають перерахованих вище побічних ефектів, але й впливають благотворно на такі проблеми як зайвий ріст волосся, вугри, хворобливі, нерегулярні й надмірно тривалі місячні. Шкіра стає чистіше, ріст волосся на обличчі й ногах уповільнюється, а місячні стають регулярними, але за умови, якщо препарат вам строго індивідуально підбирає лікар. Перед призначенням гормональних контрацептивів необхідно здати аналізи, виміряти артеріальний тиск і пройти загальний огляд. У випадку індивідуального добору оральних контрацептивів, їх приймання буде практично безпечним для вашого організму.
Сучасні гормональні контрацептиви бувають однокомпонентні, тобто утримуючі один вид гормонів (їх ще називають міні-пили), або комбіновані, що містять два види гормонів. До перших ставляться такі препарати як «Екслютон», «Мікролютий», до других «Фелюдін», «Логест», «Микрогінон». Міні-пили бувають тільки моно фазними, а це значить, що доза гормонів у них однакова. Комбіновані гормональні контрацептиви можуть бути як моно фазними, так і двох - і трифазними, тобто, що мають одну, дві або три дози гормонів, які міняються в ході приймання курсу. Ці додаткові гормони, потрапляючи в організм жінки, запобігають дозріванню фолікулів у яєчниках і гальмують овуляцію. Також вони діють на слиз у каналі шийки матки, роблячи її щодо непрохідною для сперматозоїдів. При цьому зменшується можливість приживлення заплідненої яйцеклітини в матці. Ефективність гормональних контрацептивів досить велика: 98 %. Але тільки за умови регулярного приймання. Максимально припустимі затримки в прийманні таблеток становлять 12 годин для комбінованих препаратів і 3 години для міні-пили.
Сучасні гормональні контрацептиви показані для застосування як жінкам середнього віку, так і дівчатам-підліткам. Однак існує ряд захворювань, при яких їх приймання абсолютно протипоказане. Це злоякісні пухлини молочних залоз і статевих органів; венозна тромбоемболія; судинні порушення головного мозку; мігрень; спадкоємна гіперліпідемія; а також нерозпізнані ациклічні вагінальні кровотечі.
Також не рекомендується приймати дані засоби контрацепції жінкам старше 40 років;, що мають такі захворювання як цукровий діабет, епілепсія, захворювання печінки й жовчного міхура. Паління й гормональна контрацепція теж несумісні.
У кожному разі лікар і тільки лікар може розв’язати, чи підходить вам гормональна контрацепція або варто зволіти інший протизаплідний засіб, оскільки неправильний або самостійний вибір гормонального контрацептиву може викликати велику кількість побічних ефектів.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.