У вологих листяних лісах, уздовж рік можна зустріти тонку кучеряву рослину, супліддя якої мають своєрідний приємний смолистий запах і гіркий пряний в’язкий смак. Ця рослина здавна використовувалася для готування...
У вологих листяних лісах, уздовж рік можна зустріти тонку кучеряву рослину, супліддя якої мають своєрідний приємний смолистий запах і гіркий пряний в’язкий смак. Ця рослина здавна використовувалася для готування пива, хлібобулочних виробів і в якості приправ. А ще вона знайшла широке застосування в народній медицині.
Ботанічні характеристики хмелю
Хміль – багаторічна кучерява трав’яниста рослина із сімейства коноплі з м’ясистим розгалуженим коренем. Стебло кучеряве, ребристе, що чіпляються шипиками по ребрах, досягає 4-5 метрів у довжину. Листи широкі, 5-роздільні, верхні – округлі, біля основи – серцеподібні, по краю зубчасті, шорсткі. Квітки одностатеві дводомні. Чоловічі квітки на тонких квітконіжках, що поникли, розташовані звисаючими мітелками. Жіночі квітки на дуже коротких квітконіжках, зібрані в голівки, що виростають у шишки, розташовані поодиноко або кистями. Плід округлий, у вигляді горішка. Цвіте в липні-серпні.
Росте хміль на Кавказі, у Сибіру, у європейській частині Росії у вологих лісах, вільшняках, у заростях чагарників, по берегах рік, на родючих і вологих ґрунтах. Культивується як харчова, лікарська й декоративна рослина.
Лікарською сировиною є шишки хмелю, їх збирають до початку повного дозрівання, коли супліддя мають жовтувато-зелене фарбування. Їх зривають разом з короткою ніжкою в гарну погоду. Сировина має своєрідний приємний смолистий запах і пряний смак.
Хімічний склад шишок хмелю
У шишках (жіночих суцвіттях) хмелю втримуються:
лупулін – гірка речовина, що виявляє заспокійливий вплив на нервову систему; ефірне масло – також заспокоює, поліпшує травлення, надає хмелю своєрідний запах; флавоноїди - основним флавоноїдом хмелю є ксантогумол, який зміцнює кісткову тканину і має здатність попереджати деякі види раку, наприклад, рак передміхурової залози; фітонциди – природні бактерицидні речовини; фіто естрогени – біологічно активні речовини, що діють аналогічно жіночим статевим гормонам естрогенам; аскорбінова кислота, вітаміни групи В – необхідні для нормалізації обмінних процесів; органічні кислоти (хмелю дубильна, гумуленова, валеріанова) – беруть активну участь в обмінних процесах; смола – мають рано заживляючи й бактерицидними властивостями; дубильні речовини – виявляють в’язку й бактерицидну дію.
Застосування шишок хмелю в медицині
Шишки хмелю виявляють заспокійливе, сечогінне, протизапальне, спазмолітин (, що знімає спазм гладкої мускулатури внутрішніх органів) і болезаспокійлива дія. Препарати, приготовлені із шишок хмелю, застосовують:
при стресах, підвищених нервово-психічних навантаженнях, безсонні – як заспокійливий засіб; при вегето-судинних дистоніях зі схильністю до підвищеного артеріального тиску – як заспокійливий засіб, що й нормалізує тиск; при захворюваннях, що супроводжуються м’язовими, суглобними й невралгічними болями – радикулітах, міжреберних невралгії, артритах, хворобливих менструаціях і так далі – як знеболюючий засіб; при запальних захворюваннях нирок і сечовивідних шляхів – як протизапальне, спазмолітину й сечогінний засіб; при захворюваннях органів травлення – як спазмолітину й поліпшуюче травлення засіб; при порушеннях менструального циклу в складі комплексного лікування.
У народній медицині хміль здавна застосовувався й зовнішньо: у вигляді полоскань при захворюваннях порожнини рота й носоглотки, у вигляді мазей і припарок для зняття хворій при забитий місцях, болях у суглобах, радикулітах; у вигляді настою для лікування шкіри голови при себореї, при запальних шкірних захворюваннях і виразках.
Із препаратами, приготовленими із хмелю потрібно звертатися обережно, тому що у великім дозуванні хміль є отрутою. У таких випадках можлива поява загального нездужання, головному болю, нудоти, блювоти, задишки, болі в області серця, почуття загальної утоми й розбитості.
Як приготувати ліки із шишок хмелю
Із шишок хмелю можна приготувати:
настій для приймання усередину: половину столової ложки сухого здрібненої сировини заливають склянкою окропу, наполягають 15 хвилин, проціджують і п’ють по третині склянки три рази в день за півгодини до їжі як заспокійливе, знеболює й спазмолітин засіб; настій для зовнішнього застосування: дві ст.. ложки залити 1,5 склянками окропу, настояти 15 хвилин, процідити й використовувати зовнішньо для лікування шкірних захворювань; заспокійливий чай із шишок хмелю з валеріаною: по чайній ложці сухих здрібнених шишок хмелю й сухого здрібненого кореня валеріани покласти в чайник для заварки, залити склянкою окропу, настояти 15 хвилин, процідити й пити по чашці на ніч.
Приймаючи рослинні ліки, не варто забувати про те, що при передозуванні вони можуть бути небезпечні.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.