Кожна жінка повинна знати, як виявити якісь зміни у своїх грудях. Це дуже важливо, тому що ніжну залізисту тканину молочної залози можуть підстерігати самі різні неприємності: гормональні зміни у вигляді ...
Кожна жінка повинна знати, як виявити якісь зміни у своїх грудях. Це дуже важливо, тому що ніжну залізисту тканину молочної залози можуть підстерігати самі різні неприємності: гормональні зміни у вигляді мастопатій, а також кисти, доброякісні й злоякісні пухлини, запальні захворювання.
Як улаштована молочна залоза
Молочна залоза складається із залізистої, жирової й сполучної тканини. У молочній залозі немає жодного м’яза, вона має часточкову будову, часточки у свою чергу складаються із сотень, що виробляють молоко клітин. Часточки поєднуються в групи й з’єднуються із сосками каналами, які називаються протоками молочних залоз. Молоко надходить по протоках у резервуари, які називаються синусами, а потім виділяється через сосок.
Зміна гормонального тла жінки обов’язково відбивається на стані молочних залоз. За кілька днів до менструації гормони, що виробляються в цей час, які готовлять організм до вагітності, можуть викликати набрякання, хворобливість і збільшення грудей. Якщо запліднення не відбулося, то рівень гормонів знижується й груди вертаються до колишнього розміру.
Що таке кіста молочної залози і як вона проявляється
Кіста молочної залози - це порожнина, заповнена рідиною, утворена з молочних проток або часточок молочних залоз.
Утворюються_ кисти частіше у жінок, що не народжували, після 35 років, цьому сприяє порушення вироблення естрогенів и прийом гормональних. Кіста починає розвиватися при закупорці й відділенні частини вивідної протоки. Поступово формується округлий утвір із чіткими границями, оточене сполучнотканинною капсулою. Діаметр кист може бути різним - від декількох міліметрів до декількох сантиметрів.
Кисти бувають одиночними й множинними, однокамерними й багатокамерними, при цьому кількість камер, що входять у кісту і їх розміри можуть збільшуватися.
По яких ознаках можна виявити кісту молочної залози
Найчастіше кіста протікає без симптомів, і жінка може виявити її випадково у вигляді округлого еластичного безболісного утвору в молочній залозі. Згодом утвір збільшується в розмірах. У деяких випадках з’являється незначна хворобливість в області молочної залози. При інфікуванні кисти можуть гноїтися.
Найчастіше кисти виявляються при досягненні ними досить великих розмірів.
Діагностика кисти молочної залози
Діагностика кисти молочної залози має на увазі:
регулярне промацування молочної залози самою жінкою – первинне виявлення кисти; огляд молочної залози лікарем; дослідження крові на гормони; ультразвукове дослідження молочної залози - дозволяють установити розмір кисти й побачити стан її внутрішніх стінок; рентгенологічні дослідження молочної залози (маммографія); узяття рідини з кисти для лабораторного дослідження – це важливо, тому що в рідині можуть бути виявлені атипічні (пухлинні) клітки.
Як правильно прощупувати молочну залозу
Прощупувати молочну залозу необхідно щомісяця, у перший тиждень після менструації. При промацуванні можна помітити, що молочна залоза складається із часточок різної величини й щільності, але при постійному щомісячному промацуванню дуже скоро можна буде звикнути до такої консистенції й будь-який новий утвір буде помітно. Поетапне промацування:
роздягнутися, устати перед дзеркалом, пустити руки уздовж тіла й уважно оглянути молочні залози; при якій-небудь зміні в їхньому зовнішньому вигляді потрібно звернутися до лікаря; підняти руки нагору й ще раз розглянути молочні залози; ліву руку підняти нагору, кінчиками пальців правої руки обмацувати ліві груди по напрямкові від пахви до соска, по спіралі; прощупати ліву молочну залозу зверху вниз; лягти, ліву руку закинути за голову й прощупувати пальцями правої руки ліві груди, починаючи від основи й поступово наближаючись до соска; обстежувати область між грудьми й пахвою, спочатку піднявши ліву руку нагору, а потім витягнувши її уздовж тіла; обережно здавити сосок і перевірити, немає чи з нього виділень.
Точно також досліджується й права молочна залоза.
Лікування кисти молочної залози
Якщо кисти множинні, те це говорить про порушення гормонального тла. У такому випадку лікування повинне бути спрямоване на відновлення нормального гормонального тла. А тому що такі збої найчастіше викликаються захворюваннями жіночих статевих органів, то жінку обстежують і при необхідності лікують у гінеколога.
Великі кисти проколюються, з них видаляють рідину, після чого стінки кисти склеюються й повторного заповнення кисти рідиною звичайно не відбувається.
Видалення кисти молочної залози проводиться тільки у випадку підозри на переродження пухлини. Кіста віддаляється разом із частиною тканини молочної залози (секторальна резекція) з наступним обов’язковим лабораторним дослідженням вилучених тканин.
Жінка, яка виявила у своїх грудях яке-небудь ущільнення, повинна негайно звернутися до лікаря надалі у всьому на нього покластися.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.