В однорічної дитини, як правило, уже є 8зубів (різців). В 12-15 місяців з’являються перші верхні пре моляри (тимчасові кутні зуби), а в 13.-15 місяців — нижні. Тому що в цих зубів багато гострих горбків...
В однорічної дитини, як правило, уже є 8 зубів (різців). В 12-15 місяців з’являються перші верхні пре моляри (тимчасові кутні зуби), а в 13.-15 місяців — нижні. Тому що в цих зубів багато гострих горбків, їх прорізування часто утруднене й навіть болісне.
Від 18 до 20 місяців пробиваються чотири ікла. До 2 років з’являються ще 4 пре моляра. Усього молочних зубів 20. Природно, що деякі діти випереджають цю програму, інші відстають від неї. Ні те ні інше ніяк не впливає на красу й здоров’я зубів.
За молочними зубами потрібно доглядати так само, як і за постійними. Після кожної годівлі давайте маляті небагато простої води. Дитину старше 2 років слід привчати полоскати рот після їжі.
Як тільки в маляти з’являться 4 різця вгорі й 4 — унизу, купіть йому першу зубну щітку, дуже м’яку, і навчіть його чистити правильно зуби. До 3 років зуби чистять без порошку й пасти, рот полощуть без зубних еліксирів. В 3 роки дитина вже здатна самостійно чистити зуби. І можна почати користуватися пастою.
Під час чищення зубів потрібно масажувати ясна зубною щіткою. Масаж стимулює кровообіг, зміцнює ясна і робить більш міцними зуби. Зуби чистять двічі в день — ранком і ввечері (головне, щоб і дорослі додержувалися цього правила, а то всі ваші зусилля по вихованню такої навички в дитини зійдуть нанівець). Особливо важливо чистити зуби на ніч, інакше часточки їжі залишаться в роті на всю ніч, у них будуть розмножуватися мікроорганізми, що руйнують зуби.
Чистять і зовнішню, і внутрішню сторони зубів, обов’язково від ясен до зубів (завжди від рожевого до білого), жувальну поверхню — у горизонтальному напрямку. Ясна масажують щіткою навіть у період випадання зубів, оберігаючи, звичайно, чутливі місця, які можуть почати кровоточити. Для зміцнення ясен їх можна масажувати й пальцями протягом 1 хвилини.
Трирічному маляті потрібна вже більш тверда щітка, але невеликого розміру. Щоб заохотити його до чищення зубів, подаруйте йому гарний стаканчик, куди він буде ставити свою щітку. Якщо дозволяють розміри ванної, чистить зуби вдвох. Ця процедура відразу стане багато привабливіше для маляти. Після закінчення чищення зубів промитою щіткою проводять 2-3 рази по поверхні язика й прополіскують рот. Міняти щітку випливає не рідше 3 раз у рік. Щітку потрібно обов’язково мити з милом.
Основа формування зубів закладається у віці від 6 місяців до 12 років. Щоб зуби вашої дитини були гарними й здоровими, стежте за його раціоном. У ньому повинні бути продукти, що містять кальцій і його доповнення — вітамін D. Головні джерела кальцію — молоко, сир, молочні продукти, яйця, сирі й варені городини, свіжі фрукти. Додавайте кефір, якщо дитина не дуже любить молоко, сирні сирки (не глазуровані), підсолений сир. Вітаміну D багато у вершковім маслі, яєчному жовтку, риб’ячому жирі.
Для зубів дуже шкідливі насолоди (цукерки, пироги, печиво, курага, урюк, ізюм), і насамперед ті з них, які прилипають до зубів. Найбільш частою причиною раннього карієсу ( найпоширенішого захворювання зубів) є солодке, з’їдене на ніч. Справа в тому, що під час сну циркуляція слини практично припиняється й цукор у роті перетворюється в кислоту, яка роз’їдає емаль зубів усю ніч. Вечерю краще завершувати яблуком. Яблучна шкірка очищає зуби й масажує ясна. Після того як дитина з’їла що-небудь солодке, їй потрібно відразу же ретельно прополоскати рот.
З року давайте маляті неочищені фрукти (яблука, груші), які він спробує кусати. Це прекрасне тренування, що зміцнює зуби, ясна, жувальні м’язи й зухвале повне слиновиділення.
Для того щоб зуби були здоровими; температура їжі повинна бути помірною. А тому не давайте дітям занадто холодну або гарячу їжу. Після гарячого другого не повинне слідувати морозиво або охолоджений сік.
Коли в дитини з’являться всі молочні зуби, необхідно звернутися з ним до стоматолога для покриття зубів фтор утримуючим лаком або іншими засобами, що підвищують їхню стійкість до карієсу.
Однак попередження карієсу повинне стати предметом вашої особливої турботи. Для цього потрібно:
Регулярно обстежувати зуби. Вчасно їх лікувати. Використовувати фтор воду, зубні пасти, збагачені фтором. Обмежити вживання насолод, білого хліба. Після утвору закритого зубного ряду чистити зуби частою зубною щіткою.
Великою помилкою було б уважати, що раз молочні зуби випадають, то нема рації їх лікувати. Уражений карієсом зуб — вогнище інфекції в роті дитини. А тому хворі зуби можуть стати причиною серйозних захворювань: ревматизму, бронхіальної астми, хвороб шлунку й нирок. Часті й тривалі болі погано впливають на серце, руйнують нервову систему дитини. Не проліковані, запущені каріозні зуби можуть привести до абсцесу мозку, менінгіту, загальному зараженню крові. Крім того, глибокий карієс може досягти щелепної кістки й перешкодити розвитку постійного зуба.
Перевіряйте рот і зубки дитини раз в 2 тижні. Якщо виявили карієс — а він з’являється у вигляді маленької крапки, що відрізняється по кольору від самого зуба,— то не баріться. Карієс молочних зубів розвивається дуже швидко й поширюється з одного зуба на іншій. Не варто забувати ще про одну обставину. Зуби краще лікувати тоді, коли вони ще не болять.
Якщо перший же візит дитини до стоматолога буде пов’язаний із сильним болем, ви собі на майбутнє створите серйозну проблему. Коли знову виникне необхідність відвідати зубний Кабінет, маляті буде дуже важко, а швидше за все, неможливо переконати в тому, що цього разу йому буде не боляче. І лікар просто не зможе свердлити зуб волаючій,що смикається від страху дитині. Тому уважно стежите за станом зубів у маляти.
Зустрічається в дітей ще одне ускладнення— неправильне формування зубного ряду. Окремі зуби можуть прорізуватися поза ним, бути поверненими щодо інших, знаходити один на іншій: Іноді верхній ряд передніх зубів виступає далеко вперед у порівнянні з нижнім, і навпаки. Причиною аномального прорізування зубів можуть бути рахіт, захворювання верхніх дихальних шляхів, а іноді й ссання пальця.
У кожному разі причину неблагополуччя потрібно з’ясувати й постаратися усунути, для того щоб постійні зуби сформувалися правильно. Дефекти формування зубного ряду можуть викликати порушення вимови. У дитини може розвиватися замкнутість, сором’язливість, непевність у собі.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.