У період вагітності організм жінки працює в посиленому режимі, адже він трудиться в цей час за двох. Саме тому кількість споживаних вітамінів і корисних речовин також повинне збільшуватися, щоб забезпечити...
У період вагітності організм жінки працює в посиленому режимі, адже він трудиться в цей час за двох. Саме тому кількість споживаних вітамінів і корисних речовин також повинне збільшуватися, щоб забезпечити потреби матері й зростаючого плода. Оптимальним варіантом, який забезпечує вступ усіх необхідних для організму матері вітамінів і мікроелементів, є збалансований раціон, який розробляється з урахуванням усіх потреб і при активній участі дієтолога й провідного вагітну гінеколога. Однак навіть повноцінне харчування не завжди може повністю заповнити потреби вагітних у вітамінах, у такому випадку на допомогу приходять збалансовані мульти вітамінні комплекси.
Як правило, крім важливих для здоров’я матері й плода вітамінів А, С, Е, Д и групи В, мульти вітамінні комплекси для вагітних містять фоліїву кислоту, відповідальну за нормальне формування центральної нервової системи плода; кальцій, залізо, магній, фосфор, йод, цинк, мідь і інші мікроелементи. Призначати приймання таких вітамінних препаратів вагітним може тільки лікар, який ураховує при цьому загальне самопочуття жінки, результати проведених аналізів, наявність у вагітної хронічних захворювань і дисфункцій внутрішніх органів, особливо щитовидної залози. Дані медичних досліджень довели, що не тільки недостача вітамінів, але і їх надлишок в організмі вагітної може мати ряд негативних наслідків для стану її здоров’я й відбитися на плині вагітності.
Проявом невиправдано великої кількості вітамінів,що потрапили в організм вагітної може стати раннє старіння плаценти, що також може відбитися на здоров’я плода, що розвивається. Також вагітну може турбувати пізній токсикоз. Однак найчастіше у вагітної спостерігається все-таки недолік тих або інших вітамінів, саме тому фахівці радять починати приймати вітамінні препарати ще в період планування вагітності, але робити це потрібно тільки після консультації з лікарем, який підбере оптимальний вітамінний комплекс, що містить усі необхідні вітаміни й мікроелементи.
Які ж вітаміни вважаються особливо необхідними в самий відповідальний період у житті жінки - період виношування дитини? Звичайно ж, у числі перших по важливості стоїть вітамін А, який ще називають «вітаміном росту». Вітамін А необхідний для формування кісток і хрящів, шкіри, нервових закінчень і зорової системи плода. Важливим моментом у цьому випадку є питання норми, оскільки надлишок вітаміну А чреватий негативним впливом як на організм матері, так і на плід, що розвивається. Якщо вагітна прагне забезпечити вступ вітаміну А тільки завдяки збалансованому раціону, то в нього обов’язково повинні входити печінка, вершкове масло, сир, яйця, а також джерела бета-каротину: гарбуз, морква, курага, болгарський перець, кабачки, шпинат. В організмі людини бета-каротин трансформується у вітамін А, однак засвоюватися цей вітамін може тільки разом з жирами, оскільки є жиророзчинним.
Для нормального формування кісткової й хрящової тканини дитини, в організм вагітній також повинне надходити достатня кількість вітамінів С и D. Крім того, вітамін С зміцнює стінки кровоносних судин і сприяє усмоктуванню заліза, а вітамін D підтримує баланс кальцію й фосфору в організмі. Щоб кальцій нормально засвоювався, він повинен надходити в організм саме з вітаміном D. Багато вітаміну D утримується в печінці тріски, морській рибі, яйцях, вершковім маслі й морській капусті.
Щоб вагітність протікала нормально, а також для профілактики її переривання, потрібно контролювати вступ в організм вагітній ще одного вітаміну – вітаміну Е, який також бере участь у підготовці легенів плода до самостійного подиху. Велика кількість вітаміну Е втримується в рослинній олії, жирній морській рибі зернах, що проросли, пшениці, горіхах, яйцях і молоці. Достатній вступ в організм вагітної вітамінів групи В є прекрасною профілактикою сильних проявів токсикозу й розвитку анемії. Для здоров’я плода вітаміни групи В також відіграють важливу роль, оскільки вони беруть участь в утворі клітин крові, розвитку внутрішніх органів і систем плода, формуванні й росту його нервової системи.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.