При слові дитина звичайно представляється здоровий рожевощокий здоровань із величезними блакитними очами, зворушливими довжелезними віями, кирпатий і кучерявий, увесь у перев’язках на пухких ручках і ніжках... Дійсно...
При слові "дитина" звичайно представляється здоровий рожевощокий здоровань із величезними блакитними очами, зворушливими довжелезними віями, кирпатий і кучерявий, увесь в " перев’язках" на пухких ручках і ніжках... Дійсно, багато дітей саме такими й стають. З часом. Однак у перші хвилини своєї появи на світ вони виглядають зовсім інакше, тобто зовсім не так, як на обкладинках журналів
В англійського письменника Джеймса Херріота в книзі є такий епізод: він приїжджає в пологовий будинок до дружини буквально через кілька хвилин після закінчення пологів. Херріот разюче жваво описує свій жах побачивши зморщеного, лілового, з опухлим обличчям маля. Переляканий тато - сам за професією лікар - не зміг стриматися від питання до акушера: "А ви впевнені, що з ним усе в порядку?" Його шок був настільки сильний, що він попросив доктора показати йому ще кого-небудь, щоб він міг зрівняти з ним власного сина. Переляк пройшов тільки після того, як новоспечений батько побачив точно таке ж синеньке дитинча, теж абсолютно нормальне.
Так, малята, що тільки що вибралися на світ божий, сильно відрізняються від дітей з обкладинок і іноді виглядають трошки страшненькими. Усі... крім вашого, звичайно. І це дійсно може викликати деяку розгубленість, якщо не знати, як звичайно виглядає тільки-тільки народжена дитина.
Перше порівняння, яке напрошується побачивши немовля, - з інопланетянином. Тонкі ручки й ніжки, вигнуті під нехарактерним для людини кутом віка, що набрякли, приховують непропорційно величезні щілинки-очі, поплутане злипле волосся... Маля відвертає голову від світла, жмуриться, хаотично дриґає руками й ногами, кричить - пронизливо й надсадно - і явно не розділяє захвату навколишніх. Розглянемо його ближче.
Голова - при проходженні через родові шляхи звичайно сплющується й приймає небагато довгасту форму, що, природно, згодом проходить. На розумові та інші здатності маляти це не виявляє ніякого негативного впливу. Діти бувають і лисими, і волосатими. По кількості волосся немовляти ніяк не можна судити про те, наскільки густа шевелюра в нього буде в майбутньому. "Внутрішньоутробне" волосся може і вилізти через кілька місяців, і залишитися; нове, що з’явилося вже "на волі", може бути й темніше, і світліше. На голові в маляти, буває, прощупуються горбки й шишки - це абсолютно нормально, і згодом вона стане рівномірно гладкою.
Обличчя. Шкіра може бути зморшкуватою, із глибокими складками. Обличчя - пом’яте, на ньому явно "віддрукувалася" та важка робота, яку довелося проробити маляті, прокладаючи собі шлях через родові шляхи. Очі часто розфокусовані. На початку це просто малюсінькі щілинки. Дитина не затримує погляду надовго на одному предметі, і піймати цей погляд батькам не таккте просто. Іноді одна зіниця, здається, дивиться в одну сторону, іншу - в іншу. Буває, кроха спить практично з відкритими очами. На білках часто видні, що лопнули червоні сосуди, віка припухли, що набрякли, червонуваті або блакитнуваті - це теж наслідок пологів. Колір очей немовляти звичайно голубувато-сірий. Він установлюється остаточно десь до півроку, рідше - після року. Ніс у малят найчастіше "кнопкою" - кирпатий, задертий догори, після пологів як би приплющений. На вухах можуть зберегтися залишки лануго - волосся, якими був покритий плід і яке майже цілком зникає до моменту пологів. Ці милі "пензлики" - атавізм, спадщина наших далеких волохатих предків, скоро випадуть, так що насолоджуйтеся їхнім видом, поки вони є.
Тіло, як і голова, несе на собі сліди сильного стиску. На ступнях і долоньках зморщена, сухувата шкіра. Ступні повернені всередину, а долоньки стиснуті в кулачки. Пальчики на руках живуть, здається, власним життям - рухаються, стискуються, розтискаються. Якщо вкласти в них свій палець, вони "схоплять" його, і ви вразитеся фортеці "рукостискання". Ніжки й ручки самі по собі звичайно кривенькі. Кінцівки бувають дуже тонкими, небагато павуковими, дитина їх безглуздо вивертає й згинає. Не переживайте - скоро маля "наїсть" шар підшкірного жиру, і ніжки з ручками придбають покладену карапузам зворушливу пухлість.
Шкіра в малят різна, залежно від індивідуальних особливостей і строку пологів. Може бути й гладкою, і зморщеною, і рожевою, і блідою, і блакитнуватою. Не лякайтеся, якщо крізь неї просвічуються сосуди. На тілі можуть бути синці й ділянки червонуватої, синюватої й навіть білої, як би знекровленої шкіри. Це наслідок того, що в процесі пологів природа оберігає організм маляти від зайвих травм різними способами, зокрема, кров відтікає від шкіри, тому та стає як би знекровленою на вид. Є сліди сирного змащення, яке покривало дитину в утробі мами, особливо багато її в шкірних складках і впадинках. Як правило, коли проводять перший туалет немовляти - прямо в родильному залі - її ретельно змивають. Але багато фахівців затверджують, що це змащення містить унікальні речовини й винятково корисні для шкіри, і на цій підставі не рекомендують знімати її, особливо - з гені талій дитини.
Вираження "шкіри, як у дитини" до немовлят не відноситься. У них вона далека від ідеалу. По-перше, вона неоднорідна. По-друге, карапузи часто народжуються із усілякими, як їх називають у рекламах, "недосконалостями" - прищиками, родимими плямами, вуграми.
Отже, на шкірі новорожденного ви можете побачити:
• Токсичну еритему. Під моторошною назвою ховаються жовто-білі або червонуваті прищики, як правило, на животику. Проходять самі, особливого лікування не вимагають. • Міліум, мілії. Білі просяні точечки-вугри, що з’являються на обличчі - найчастіше, на носі дитини. Утворюються в результаті того, що пори закупорені секретом залоз. Торкати, а тим більше видавлювати, їх не потрібно й шкідливо. Скоро вони зникнуть самі. • Родимі плями, родимки, або, говорячи по науці, пігментний невус. Родимки звичайно виступають над шкірою, бувають коричневими, чорнуватими, можуть бути більшими й маленькими. Плоскі родимі плями, які перебувають урівень зі шкірою, звичайно більш світлі, чим родимки, - бежево-коричнюваті, сіруваті. Вони, як і родимки, уже нікуди не зникнуть, але в міру росту дитини не будуть рости разом з ним, а залишаться того ж розміру, тобто стануть менш помітними згодом. • Молочна мозоля. Так називають білий міхур, що іноді з’являється в немовлят на верхній губі. Іноді його плутають із герпесом. Насправді це "присоска", яка потрібна дитині для того, щоб краще "добувати" молоко. Іноді пухир лопається, потім з’являється знову. Торкати його не треба. • Жовтяниця, а точніше фізіологічна жовтяниця немовлят, проявляється пожовтінням шкіри. Це ненебезпечно, але вимагає контролю лікаря.
Що ще можна сказати? От таке воно, ваше немовля. І скільки цяток і родимок у нього б не було, скільки б прищиків у нього на носі не підхопилося... Ви його вже беззастережно й назавжди любите
Центр стратегічних комунікацій при Мінінформполітики "Справді" пояснив, чому в Україні вирішили заборонити діяльність УПЦ Московського патріархату.
Джерело: Справді у Telegram
Дослівно "Справді": "Чому Зеленський заборонив діяльність УПЦ МП.
Рада національної безпеки та оборони ввела санкції проти священнослужителів УПЦ МП, зокрема намісника Києво-Печерської Лаври Павла (Лебедя) та екснардепа Вадима Новинського.
Європейська комісія висунула пропозицію щодо гармонізації кримінальних злочинів та покарань за порушення обмежувальних заходів ЄС.
Про це, як пише "Європейська правда", йдеться у повідомленні Єврокомісії.
Працівники ДБР у взаємодії з Харківською обласною прокуратурою виявили у Куп'янському районі схованку з важливими документами, які окупанти не встигли знищити під час відступу.
Джерело: пресслужби ДБР, Харківської облпрокуратури
Дослівно: "Вилучені правоохоронцями документи є підґрунтям для відкриття кримінальних проваджень за фактами держзради та колабораційної діяльності".
МЗС України повідомило про продовження цілеспрямованої кампанії терору та залякування українських дипустанов за кордоном.
Про це йдеться у заяві речника МЗС України Олега Ніколенка, повідомляє "Європейська правда".
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) сподівається досягти угоди з РФ і Україною про створення зони безпеки на Запорізькій атомній електростанції до кінця цього року
Кремль не готовий прийняти умови для переговорів зі Вашингтоном, які 1 грудня озвучив президент США Джо Байден, - а саме Росія не планує забрати свої війська з території України.
Джерело: російське пропагандистське видання "РИА Новости", Telegram-канал "Вы слушали маяк", який публікує аудіокоментар Пєскова
Пряма мова Пєскова: "Ви частково процитували заяву Джо Байдена.