Уявіть, що існують продукти, з’ївши які ви анітрошки не поправитеся, а, навпаки, схуднете. Так-так, ви можете скільки завгодно сидіти біля телевізора, забувши про виснажливі тренування, і при цьому худнути! Наш організм...
Уявіть, що існують продукти, з’ївши які ви анітрошки не поправитеся, а, навпаки, схуднете. Так-так, ви можете скільки завгодно сидіти біля телевізора, забувши про виснажливі тренування, і при цьому худнути! Наш організм затрачає на засвоєння цих продуктів більше енергії, чим одержує, таким чином, калорії стають «негативними», тобто йдуть у мінус.
Провівши невелике Інтернет-Дослідження, ми виявили кілька веб-сайтів і блогів, присвячених продуктам з так званою« негативною калорійністю». Чи дійсно це так?
«Погодьтеся, у цьому є іронія: якщо ви будете їсти певні продукти, ви схуднете швидше, чим якби ви голодували й взагалі відмовлялися від їжі», - говорить Elaine Fung. У минулому вона страждала анорексією, а не дуже давно закінчила магістерську роботу із сайтів, що пропагують здорове харчування.
Спочатку концепція продуктів з негативною калорійністю видасться черговим міфом, якими буяє будь-який сайт, присвячений дієтам. Однак при більш докладнім вивченні виявляється, що ця парадоксальна ідея не зовсім позбавлена сенсу. Але наскільки ця теорія ефективна на практиці?
Якщо вірити легенді…
Для того, щоб розщепити й засвоїти корисні речовини, що перебувають у продуктах, організм виробляє певні ензими. Цей процес вимагає витрат енергії. Деякі продукти засвоюються простіше, для їхнього переварювання потрібна мінімальна енергія, деякі «пручаються», тому енергії йде більше.
До першої групи ставляться, зокрема, продукти, що пройшли попередню обробку. Котлету з яловичого фаршу переварити простіше, чим такої ж ваги телячу відбивну. Ну а сосиска, у якій від реального м’яса залишився вже один перемелений спогад, буде засвоєна організмом з рекордною швидкістю.
Складніше всього нашому шлунково-кишковому тракту «боротися» із грубою клітковиною. Тому продукти, клітковиною багаті (яблука, цитрусові, дині й селера), ставляться до другої групи.
Є ще одна тонкість: холодну їжу організму попередньо потрібно розігріти. На це йде додаткова кількість калорій. Скажемо, якщо ви будете пити чай з льодом, то для того, щоб довести до прийнятної температури 100 мол. чаю, організм повинен витратити 30 калорій.
«Я порахувала, що при споживанні 100 калорій продукту, для засвоєння якого потрібно 50 калорій, 50 калорій однаково залишаються. Але якщо з’їсти 100 калорій продукту, для засвоєння якого потрібно 150 калорій, я «виграю» 50 калорій, а це вже дещо!», - згадує Fung.
Наприклад: шматок пирога, що містить 350 калорій, вимагає для переварювання всього 100 калорій. Тобто 250 калорій перейдуть із пирога у ваше тіло й перетворяться в додаткову вагу. А от яблуко, у якім 65 калорій, у теорії теж перевариться за допомогою тих же 100 калорій. Тобто 35 калорій виявляться як би «у мінусі».
35 калорій? Так стільки ж організм спалює за п’ять хвилин їзди на велосипеді. Одне із двох: або це сьогодення порятунок для всіх змучених зайвою вагою й дієтами, або чергова дієта-міська легенда. Отже, які ж продукти ставляться до заповітного списку? Яблука, спаржа, буряк, ягоди, броколі, капуста, кольорова капуста, селера, огірки, часник, грейпфрут, лимон, салат латук, цибуля, шпинат, кавун, диня й цукіні.
Людина,що немає фахової освіти, буде дуже натхнена цією теорією, але в неї все-таки виникнуть деякі питання. Невже на засвоєння різних продуктів організм затрачає різну кількість калорій? Що із цього приводу думають фахівці-дієтологи? І якщо все це дійсно правда, не чи випливає розцінювати споживання цих продуктів як фізичну вправу?
Наукове обґрунтування
В Університеті Каліфорнії (Сан-Франциско) було проведене дослідження роботи серця під керівництвом доктора наук Dean Ornish. У ході дослідження учасники дотримувалися збалансованої дієти, що полягає в основному із фруктів і овочів (вони у списку продуктів з негативною калорійністю), і кожний з них схуд у середньому на 20 фунтів (8 кг), не прибігаючи до фізичних навантажень або дієт. Але чи випливає пояснювати цей феноменальний ефект споживанням продуктів з негативною калорійністю або тим, що учасники просто не їли жирне й солодке?
Сподіваючись нарешті одержати відповідь на це сакраментальне питання, ми почали з головного - калорій. Калорія – це загальноприйнята мінімальна одиниця енергії. Чим більше калорій містить їжа, тим більше енергії вона нам дає. Так, стебло селери містить 6 калорій. Яблуко – близько 70 калорій. Шоколадний торт – близько 1000 калорій. Питання в тому, скільки калорій ми спалюємо, коли їмо селеру, яблуко й торт.
Усі продукти містять калорії й живильні речовини (вуглеводи, жири й білки), також вітаміни й мінерали. У процесі споживання продуктів в організмі виробляються ензими (див. вище), які й переробляють їжу. На думку тих, хто вірить у теорію негативних калорій, при споживанні продуктів з негативною калорійністю в організмі виробляється більше ензимів, чим необхідно. Таким чином, ми затрачаємо на їхнє споживання більше калорій, чим вони містять.
На практиці, втім, усі не так просто. Кожна людина унікальна. І для кожного співвідношення отриманих-витрачених калорій буде своє. Так що ідея «негативних калорій» може у вашому конкретному випадку спрацювати ідеально, а може й виявитися провальною. Втім, шкоди від перевірки не буде. Головне - пам’ятати, що ця дієта - не збалансований план харчування, а лише помічник у справі усвідомленого підходу до власного раціону.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.