При слові стоматологія в пам’яті багатьох виникають спогади: шкільних зубних кабінетів, бормашини, що нагадують знаряддя катування, біль при свердлінні зуба, результатом чого була пломба, яка дуже швидко випадала. Н...
При слові стоматологія в пам’яті багатьох виникають спогади: шкільних зубних кабінетів, бормашини, що нагадують знаряддя катування, біль при свердлінні зуба, результатом чого була пломба, яка дуже швидко випадала. Але час іде, техніка удосконалюється, а разом з нею й навички сучасних дантистів. Сьогодні, у розвиненому мегаполісі відвідування стоматолога часто нагадує похід у косметологічний центр. Сьогодні ми поговоримо про косметичну й естетичну стоматологію й про лікарів, як про художників і скульпторів.
Для початку короткий екскурс в історію медицини й стоматології зокрема. Людей цікавили зубні проблеми з дуже давніх часів. У бібліотеках медичної літератури Франції є, наприклад, ілюстрація, на якій зображена рекомендована ще Гіппократом методика вправляння щелепи, а на акварелях 10 століття лікарі видаляють зуби.
Жителі прадавніх цивілізацій також намагалися замінити втрачені зуби дерев’яними або кістяними пластинками, прикріпленими до сусідніх зубів, своєрідним прообразом місто видного протеза. А от прикрашати свої зуби в деяких народів вважалося гарним тоном. Свої зуби вони прикрашали золотом і дорогоцінними каменями, деякі представники африканських племен сточували свої зуби до трикутної форми, щоб походити на хижаків, божествам яких вони поклонялися.
Навіть такий сучасний розділ стоматології як дентальна імплантація, був відомий нашим предкам. На місце втрачених зубів намагалися вставити ікла тварин або зуби, куплені в бідняків або «відняті» у рабів. А єгипетському фараонові в щелепу був установлений мідний стрижень для забезпечення цілісності зубного ряду. Швидше за все це було зроблено після смерті, щоб додати йому «пристойну посмішку» із цілим зубним рядом. Термін «голлівудська посмішка» прийшов до нас із «батьківщини», з Голівуда 30-40-х років ХХ століття. Щоб уразити уяву глядачів білизною зубів кінозірки і їх продюсери прибігали до наступного методу: на передню частину зубів наклеювали тонкі пластинки з білою поверхнею гарної форми. Це працювало на час зйомок, потім вони відлітали, тому що кріпилися на цемент або клей, які не призначені для такого використання. Ця методика була взята за основу в естетичній стоматології.
Пройшло більш півстоліття, і технологія виготовлення керамічних вінірів ставала усе досконаліше. Розроблялися нові методи й сьогодні вініри за допомогою спеціальних матеріалів можна зафіксувати до власного зуба. Терапевтична стоматологія із простого лікування карієсу в естетичний вид мистецтва стала формуватися в 80-х роках минулого століття. Цьому у великій мірі сприяла розробка європейськими вченими світло полімерних матеріалів, тобто здатних застигати під дією спеціального світла. У лікаря з’явилася можливість, формувати зуб, відновлювати його стільки, скільки буде потрібно, працювати над кольором.
Раніше ж, пломби робили на основі міді, галію, суміші металу й ртуті (амальгама). Так же застосовувалося кілька видів цементу, і різні види пластмас, які згодом міняли колір, стиралися й у підсумку випадали. У сучасній стоматологічній клініці, лікар пропонує пацієнтові на вибір пломби з величезної кількості матеріалів. Незважаючи на такий вибір, існує два основні види пломб: хімічного затвердіння й світлового.
Раніше найкращими і якісними вважалися світлового затвердіння пломби, але на сьогоднішній день і в них з’явилася альтернатива вкладка яку робить технік у зуба технічній лабораторії по моделі зубного ряду пацієнта. Основна відмінність більш точне виготовлення, висока естетика. Такі вкладки роблять із кераміки й золотих сплавів, але найбільш естетичними вважаються вкладки з кераміра (спеціальної керамічної маси). Сучасні стоматологічні матеріали мають велику міцність. Сила адгезії (зчеплення із зубом) коливається в межах 20 мп одиниць. ( для порівняння: у старих матеріалах для пломбування вона була від 3 до 6). Завдяки цьому в стоматологів з’явилася можливість відновлювати зламані зуби, змінювати їхню форму й колір, забирати діастеми (широкі міжзубні проміжки) не жертвуючи міцністю конструкції.
Основна проблема естетичної, як і будь-якого іншого розділу стоматології це зняття психологічного дискомфорту пацієнта, адже не секрет, що люди до останнього відтягають візит у стоматологічний кабінет. Проблеми, пов’язані з «поганими» зубами або неякісно вилікуваними раніше, спричиняють досить серйозні проблеми. Людина соромиться посміхатися, прикриваючи рот рукою, іноді порушується дикція й міміка. І важливе завдання стоматолога допомогти їй у вирішенні цих проблем.
Психологи вважають, що для того, щоб зм’якшити неприємний похід до стоматолога, необхідно в стоматологічних клініках разом зі стоматологічним установлювати й косметологічне встаткування. Вони вважають, що якщо у перервах між лікуванням зубів пацієнтові зробити масаж або інші розслаблюючі процедури, це набагато знизить психологічний дискомфорт і бар’єр до відвідування стоматолога. Пацієнти можуть приходити в клініки й одержати задоволення від лікування, легкої музики, ароматичних свіч і масажу. Так що візит до зубного лікаря, як говорилося вище, може більше нагадувати візит у центр косметології, а стан зубів з’явиться не тільки ознакою здоров’я, але й питанням престижу й запорукою успіху.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.