При всіх досягненнях сучасної медицини штучне переривання вагітності (аборт) дотепер залишається однією із самих складних гінекологічних операцій і веде до безлічі ускладнень.
Приймаючи подібне рішення, жінка найчастіше розуміє, що її можуть очікувати: різні травми внутрішніх статевих органів, моральні переживання, ризик безплідності надалі. Найважчі наслідки при цьому очікують жінок, які вирішили зробити аборт при негативному резус-факторі. У чому ж причина?
Негативний резус-фактор і аборт: резус-фактор і резус-конфлікт
Резус-фактор — ні що інше, як білок, який утворюється на поверхні червоних кров’яних тілець — еритроцитів. У більшості людей він присутній, і вони називаються резус-позитивними, інакше кажучи, мають позитивний резус-фактор. Однак близько 15% людей не мають цього білка. Це люди з негативним резус-фактором.Уперше дослідженнями даного явища зайнялися ще в першій половині 20-го століття. З тих пор знання про дане питання значно розширилися, медики вміють вживати потрібних заходів, щоб жінки з негативним резус-фактором, могли мати здорових дітей із протилежним резус-фактором. Однак аборти при негативному резус-факторі залишаються, по більшій частині, таким же ризикованим заходом, як і раніше. Давайте розберемося, у чому причина. Почнемо, як говориться, від грубки. Якщо жінка з негативним резус-фактором чекає дитину від резус-негативного чоловіка, то турбуватися тут не про що: маля буде носієм резус-фактора батьків і резус-конфлікту не виникне. Здається, що й аборт у цьому випадку припускає тільки звичайні ризики. Якщо ж жінка має негативний резус-фактор, а чоловік резус-позитивний, тоді плід цілком може успадкувати резус-фактор батька. У цьому випадку й прийнято говорити про резус-конфлікт. Справа в тому, що організм жінки з негативним резусом сприймає кров резус-позитивної дитини, як погрозу, щось шкідливе й чужорідне. У крові матері починають вироблятися антитіла, які прагнуть захистити імунну систему жінки від «вторгнення». Звичайна, здавалося б, справа, але ці самі антитіла проникають через плаценту в кров маляти й ведуть «наступ» на його червоні кров’яні тільця, прагнучи «знищити супротивника».У результаті таких «боїв» страждає не тільки жінка, але й дитина. Відчуваючи втрату червоних кров’яних тілець, організм маляти прагне збільшити їх вироблення, у результаті чого печінка й селезінка збільшуються в багато разів. Однак імунітет жінки сильніше, і плід не витримує атаки. Кров’яні тільця гинуть, починається кисневе голодування, ушкоджується головний мозок. Зараз лікарі навчилися справлятися із цією проблемою. Резус-негативну жінку з резус-позитивним плодом ретельно спостерігають, при необхідності призначають спеціальні процедури, для того, щоб зупинити «війну» і продовжити вагітність до природнього закінчення. Однак під час пологів виникає ризик влучення крові дитини в резус-негативну кров матері. Якщо це відбудеться, то організм, нехай і заднім числом, почне вироблення антитіл, щоб знищити чужорідні тіла.
Негативний резус-фактор і аборт: ризик безплідності.
Той же самий ризик, посилений багаторазово, існує й при проведенні аборту при негативному резус-факторі. Причому не важливо, який з видів штучного переривання вагітності має бути виконати. Буде це хімічний, вакуумний або класичний аборт, навіть штучні пологи, якщо плід має позитивний резус, безвісти він не пройде. І навіть це не головна небезпека. Справа в тому, що при першій зустрічі із чужорідними тілами резус-позитивної крові, організм матері виробляє антитіла особливого роду. Вони досить великі, малорухомі, із труднощами проникають через плаценту. Саме тому шанси виносити першу вагітність при резус-конфлікті надзвичайно великі, і жінкам нізащо не можна упускати таку можливість. Але, як би то ні було, сигнал даний, і при наступній резус-конфліктній вагітності організм матері відразу ж одержить інформацію про «шкідливий об’єкті» і на «арену боїв» вийдуть «бійці» іншого роду. Завдання в них те ж — знищити «супротивника». Але вони суттєво відрізняються від своїх попередників: вони більш дрібні, дуже рухливі й здатні нанести досить потужний удар по «лінії оборони» маляти. Таким чином, кожна наступна резус-конфліктна вагітність підвищує ризик невинесення або патологій розвитку плода. Те ж саме стосується й кожного аборту при негативному резус-факторі при позитивній вагітності. Кожний випадок вагітності, аборту, викидня, збільшує ці ризики на 10% по зростаючій. Таким чином, при достатній кількості абортів, у якийсь момент настання вагітності стає просто небезпечним для жінки й не має практично ніяких шансів закінчитися благополучно.
Негативний резус фактор і аборт: заходи безпеки
Однак рішення про аборт не завжди приймає жінка по власному розумінню. Бувають ситуації, коли збереження вагітності спричиняє більше небезпек, чим аборт. У цьому випадку жінці з негативним резус-фактором слід знати ще дещо. Аборт при негативному резус-факторі може пройти з мінімальним ризиком сенсибілізації (вироблення антитіл), якщо він проходить до 7-го тижня вагітності. Справа в тому, що чужорідні негативному резусу тіла в плода починають вироблятися приблизно до 7– 8-го тижня від зачаття, виходить, до цього моменту організм матерів ще не почне виробляти антитіла у випадку влучення крові плода. Після аборту при негативному резус-факторі обов’язково повинен проводитися антирезусний імуноглобулін — речовина, яку одержують з донорської крові, яка здатне зупинити вироблення антитіл до білка резус-позитивної крові. Ця процедура проводиться в період від 2-х годин до 3-х днів з моменту переривання вагітності. Особливо вона важлива у випадку аборту при першій вагітності, тому що здатна суттєво скоротити ризик погрози наступної позитивної вагітності. Знаючи про це, якщо ви все-таки зважилися на аборт при негативному резус-факторі, вибирайте клініку з гарною репутацією й грамотними фахівцями, які зможуть забезпечити вам повний комплекс заходів щодо зниження ризику ускладнень, починаючи від вибору виду й строку переривання вагітності до наступної ін’єкції потрібного препарату
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.