Можливо, ви ще навіть не знаєте про те, що вагітні. Проте, в організмі щось відбувається. Це не завжди помітно навіть для самої жінки. Але деякі жінки інтуїтивно почувають зміну у своєму стані.
Це не фізичні зміни, а якийсь особливий стан психіки.
Зачаття
Щомісяця під час виходу яйцеклітини з яєчника організм жінки готовий до зачаття. Ця здатність з’являється з появою першої менструації (менархе) у віці від 10 до 15 років і закінчується з останньою менструацією, у віці близько 50 років.
Коли фолікул (пухирець), у якому дозрівала яйцеклітина в яєчнику, розривається, яйцеклітина виходить із яєчника й попадає спочатку в черевну порожнину, а потім у маткову трубу (вона активно захоплюється лійкою маткової труби), де зустрічається зі сперматозоїдом. До цього часу слизова оболонка матки вже готова до приймання зародка: усю першу половину менструального циклу під впливом жіночих статевих гормонів і гормонів гіпофіза вона збільшується в обсязі й стає більш пухкою – у таку слизову оболонку легше впровадитися зародку.
Вагітність починається з моменту зачаття, коли яйцеклітина зустрічається зі сперматозоїдом, ядра їх клітин зливаються, і утворюється єдина запліднена яйцеклітина – зігота. Відбувається це найчастіше в матковій трубі, де яйцеклітину з усіх боків оточують сперматозоїди. Кілька сперматозоїдів проникають у цитоплазму яйцеклітини, але з’єднується з її ядром ядро тільки одного сперматозоїда. Запліднена яйцеклітина відразу ж починає ділитися.
Протягом першої доби після запліднення яйце ділиться на два майже однакові по величині бластомери, а ще через добу утворюється 3 і 4 клітини. На 4-ту добу зародок досягає й 8– 12-клітинної стадії. Зародок (запліднена яйцеклітина) ділиться й одночасно просувається по матковій трубі в напрямку до матки.
Протягом усього періоду від запліднення до впровадження в порожнину матки яйцеклітина оточена спеціальною оболонкою, руйнування якої починається тільки в порожнині матки. Це один з механізмів запобігання прикріплення зародка до маткової труби, тобто формування позаматкової вагітності. Особливе значення в механізмі зачаття надається нормальному функціонуванню маткових труб, адже їх перистальтика (червоподібні рухи, що сприяють руху в потрібному напрямку) і рухи в тому ж напрямку епітелію слизової оболонки забезпечують просування зародка в потрібному напрямку. Якщо ж маткова труба непрохідна або порушена її рухова активність і нормальна робота епітелію, то зародок може залишитися в матковій трубі. Це чревате позаматковою вагітністю, яка згодом призведе до розриву маткової труби й внутрішній кровотечі – важкому стану, що вимагає екстреної хірургічної допомоги.
Впровадження заплідненої яйцеклітини в порожнину матки
Наприкінці першого тижня вагітності яйцеклітина попадає в порожнину матки й впроваджується в слизову оболонку, що містить усі необхідні живильні речовини для розвитку зародка. Наступні стадії розподілу зародка відбуваються вже в порожнині матки. Більшість зародків впроваджується в області задньої стінки матки, ближче до тієї половини, що відповідає яєчнику, з якого вийшла яйцеклітина. Людині властивий особливий вид імплантації – интерстиціальний. Він характеризується швидким зануренням зародка в товщу слизової оболонки матки: до кінця другої доби від початку цього процесу запліднена яйцеклітина вже повністю впроваджується в слизову оболонку матки.
Клітини зародка, що впровадився в матку, виділяють ферменти, що руйнують епітелій матки, що дозволяє зародку глибоко впроваджуватися в слизову оболонку матки.
Процес зачаття – це складний і тонкий механізм. Як яйцеклітину, так і сперматозоїд на шляху друг до друга підстерігає безліч перешкод, що іноді виникають внаслідок серйозних причин. Тому якщо зачаття не відбулося протягом декількох менструальних циклів, це не є показником безплідності. До лікаря варто звернутися тільки після року безуспішних спроб завести дитину.
Складні взаємини організму матері й плода
Після зачаття в організмі жінки відбуваються численні й складні зміни. Ці фізіологічні зміни створюють умови для внутрішньоутробного розвитку плода. Насамперед, після запліднення яйцеклітини й впровадження її в слизову оболонку матки в центральній нервовій системі (ЦНС) жінки утворюється вогнище постійного порушення, яке пов’язане з маткою, тому ЦНС постійно одержує інформацію про стан вагітності й деякі жінки на інтуїтивному рівні вловлюють її. Так поступово формується нерозривний зв’язок матері й дитини, який залишається вже назавжди.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.