Сьогодні чи навряд знайдеться аптека або навіть аптечний кіоск, де в продажі відсутні домашні тести на вагітність. Ці тести прості й зручні в застосуванні й дозволяють діагностувати наявність вагітності з першого дня затримки менструації, а іноді й до самої затримки.
Фірм – виробників експрес-тестів дуже багато, ціни на тести варіюються, але сам метод визначення вагітності однаковий і нескладний, спостерігається лише невелика різниця в інструкціях.
Суть методу визначення вагітності експрес-тестом
Метод заснований на визначенні наявності в організмі хоріонічного гормону людини (ХГЛ), яка в здорової жінки виробляється тільки при вагітності. ХГЛ продуцирується плацентою й може визначатися в сечі вже при двотижневій вагітності, що зазвичай відповідає першому дню затримки або за 2-3 дня до передбачуваної менструації.
Правила проведення тесту на вагітність
Для одержання більш точного результату необхідно дотримувати кілька правил проведення тесту на вагітність:
тест краще проводити зранку, зібравши невелику кількість сечі відразу після пробудження (ранкова сеча більш концентрована, кількість ХГЛ у ній підвищена, що дасть більш достовірні результати); якщо тест необхідно провести в інший час доби, то краще не захоплюватися рідиною, щоб не «розвести» сечю й не знизити концентрацію ХГЛ; для проведення тесту досить небагато сечі, приблизно 20-30 мл; сеча повинна бути кімнатної температури (не заморожувати, не тримати в холодному місці); у жодному разі не можна збовтувати й струшувати сечу; тест опускається в сечу до певного рівня, відзначеного на тест-смужці, і оцінюється протягом 5-10 хвилин після витягу; посуд для збору сечф повинен бути чистим.
Переваги тестів на вагітність
Переваги домашніх тестів на вагітність виправдовують часом їх завищену ціну:
повна анонімність; зручність використання; точність визначення вагітності досягає 95-100%; рання діагностика вагітності.
Недоліки домашніх тестів на вагітність
Як і будь-який інший метод визначення вагітності, експрес-тести не позбавлені недоліків:
наявність вагітності ще не підтверджує факт, що вагітність «правильна», тобто маткова; тести на вагітність можуть давати й неправильні результати; попадаються неякісні тести (із закінченням строку придатності) або дуже коштовні.
Випадки, при яких тест покаже неправильний результат
Буває, що тест дає ложнонегативний або ложнопозитивний результат. На це впливають деякі фактори:
недотримання правил проведення тесту; порушення терміну, або умов зберігання тесту; занадто раннє проведення тесту ( через добу після статевого акту); дісфункціональні розлади яєчників; погроза переривання вагітності (зниження ХГЛ в організмі); протягом 1-2 місяців після пологів (ХГЛ ще не повністю розпався в організмі); пухлини, при яких відбувається синтез ХГЛ.
Трактування результатів тесту
При проведенні тесту дуже важливо правильно інтерпретувати його результати, тому що від цього залежить подальша поведінка жінки:
тест позитивний, якщо після проведення на тест-смужці видно дві рожеві (червоні) лінії ( при невеликій затримці друга смужка виявитися слабко); тест негативний при наявності однієї лінії (тоді рекомендується повторити тест через 2-3 дні); якщо лінії відсутні взагалі, виходить, тест був неякісний, і краще купити новий іншої фірми.
У випадку позитивного тесту не слід затягувати з візитом до гінеколога, який підтвердить вагітність і призначить необхідне обстеження. Не варто викидати використаний тест, краще захопити його із собою в жіночу консультацію й показати лікареві.
На що потрібно звертати увагу при покупці тесту
Не всі тести такі гарні, як про них говорять, тому при покупці переконайтеся:
у цілісності впакування; діючому строку придатності; тест саме тієї фірми, який ви використовували минулого разу, і він вас не підвів; у наявності розумних інструкцій на впакуванні тесту.
Не варто зневажати проведенням тесту в домашніх умовах, у деяких випадках рано проведений тест допоможе уникнути можливих проблем, що виникають при вагітності або затримці менструацій.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.