Іде в минулий час, коли собака задовольняв тарілкою супу або каші й відходами з хазяйського стола. Тепер харчування собаки стало об'єктом багатьох наукових досліджень. Створений навіть спеціальний науковий центр — Центр WALTHAM, по вивченню харчування свійських тварин, який знаходиться у Великобританії.
Це величезна дослідницька установа, територія якої займає кілька гектарів землі. Там всебічно досліджується собака: чим її краще годувати, де і як її краще утримувати, оптимальний режим прогулянок і тренувань і багато чого іншого. Подібний дослідний центр — Purina — існує й в Америці. Мабуть, ні про яку іншу живу істоту у світі ( за винятком людини) не відомо стільки, скільки ми тепер знаємо про собаку. Існують рекомендації з догляду й годівлі собак, засновані на багаторічних спостереженнях. (Самі ранні відомості про годівлю собак відносяться до 2900 року до нашої ери! Ці дані виявили при розкопках шумерської цивілізації.) Проте собаки продовжують хворіти через неправильне харчування. Чому?
Існує думка, що «собака сам знає, що йому корисно». Це не так. У процесі тривалого одомашнювання в організмі собаки відбулися настільки радикальні зміни, що надавати йому можливість самому вибирати корм, покладаючись на його інстинкт, було б рівносильно надання такої можливості людині. Тому раціон для собаки потрібно правильно підбирати.
Типового або ідеального режиму годівлі не існує. Можна рекомендувати ту або іншу дієту, виходячи з особливостей породи, віку, статі й навіть із індивідуальних смаків собаки. Проте існують певні, правила по складанню раціону. У країнах, де розвинене собаківництво, з питань годівлі вас проконсультує ветеринарний фахівець - дієтолог. У нас же виходить так, що у кожного ветеринарного лікаря є свій досвід і свої особисті міркування щодо харчування собак. Ми спробуємо тут представити всі думки й найпоширеніші раціони. Але власникові потрібно обов'язково пам'ятати: годівля собаки — це дороге Задоволення, і чим більше ви заощаджуєте на харчуванні, тим більше потім заплатите ветеринарові за лікування собаки.
Отже, вважається, що собака — хижак, і основу його харчування повинне складати м'ясо. Чи можна годувати собаку одним м'ясом? Суворо кажучи, собака не є м'ясоїдною твариною. Коли собака перестав полювати для власної їжі, а став харчуватися тим, що йому пропонувала людина, його травна система змінилася. Так, у собаки коротше щелепи й менше по розміру зуби, ніж у вовка. Собаку, можна назвати скоріше, всеїдною твариною. Якщо кішки, справжні м'ясоїдні тварини, не можуть бути здорові без вживання м'яса, то собаки за багато років еволюції пристосувалися до не м'ясної їжі. М'ясо навіть не є незамінним продуктом для собаки: останнім часом усе більше поширення одержують продукти із соєвого білка, і проведені за кордоном дослідження показали, що такий рослинний білок може повністю замінити м'ясо в раціоні собак, без шкоди для їхнього здоров'я. Але це крайній випадок. У раціоні собаки повинні бути й м'ясні, і рослинні компоненти, тобто раціон повинен бути повноцінним.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.