Сьогодні в нашому суспільстві «нормальними» чомусь вважаються тільки порівняно одновікові пари.
Але ж ще пару сотень років тому нікого не дивували весілля молоденьких дівчин і навчених досвідом сивоволосих генералів. Тепер чоловікам «злегка за…», що ризикнули доглядати за двадцятилітньою, з усмішкою говорять вслід «сивина в бороду, біс у ребро», а цих самих дівчаток нерідко обвинувачують у меркантильності. А от молоденьким мачо, що прогулюються під ручку з дамою бальзаківського віку й старше, взагалі від осудливої суспільної думки порятунку немає. Де ж золота середина й наскільки, із психологічної точки зору, може в нормі бути різниця віків партнерів?
Ровесники
Якщо різниця між партнерами занадто велика — це неправильно з погляду сучасного суспільства. Якщо ж вік чоловіка й жінки однаковий — невірно щодо психологічних «норм». Адже не секрет, що чоловіки трохи «відстають» у своєму соціальному розвитку. Дівчинки починають дорослішати на 3-5 років раніше хлопчиків. Саме тому сексологи не перестають повторювати, що оптимальна різниця у віці між партнерами повинна бути не менш 10-15% і до 35% (природно, на користь чоловіка). Саме такі пари вважаються соціально-психологічними ровесниками.
Він старше
Шлюб, який із психологічної точки зору можна назвати різновіковим, — коли чоловік перевищує жінку по «вікових показниках» на 40 і більш відсотків. Такі союзи — не рідкість. Їх, як правило, не засуджують, але із задоволенням обговорюють. Так, про чоловіків часто говорять: невпевнений у собі або дурний — адже зробити враження на відносну однолітку набагато складніше, чим на недосвідчену дівчинку. Та й верховенство такого чоловіка в родині ніхто заперечувати не стане.
Ну, а що стосується жінок, висновок суспільства практично однозначний і співзвучний фразі з популярного фільму: «А чоловік, він так, заради грошей». Деякі ж, особливо «просунуті», злі язики можуть заявити й про комплекс Електри. Із цього погляду дівчина шукає в «віковому» чоловіку захисника-батька, якого вважає ідеалом чоловіка. Ну, а крім зовнішніх даних або звичок батька, основну роль у цій схожості відіграє вік і, як наслідок, досвідченість, упевненість і відповідальність. До речі, комплекс Електри — не просто вигадки . Цей синдром дійсно існує. Як стверджують психологи, частіше їм страждають дівчинки з неповних родин, що конфліктують зі своїм справжнім батьком або «задавлені» батьківською опікою.
Вона старше
У цьому ж випадку від відвертого осуду практично не піти. Адже будь-який шлюб, у якому хоча б на один рік старше жінка, теоретично можна вважати різновіковим. Навіть із фізіологічної точки зору такі пари протиприродні. І отут починається: він одружився або не на ній, а на грошах, ну, а вона, звичайно, молодість продовжує, материнський інстинкт і бажання самоствердитися (бути наставницею) реалізовує. Безумовно, диму без вогню не буває. Дійсно не рідкі випадки, коли парубок у такому союзі просто був позбавлений материнської опіки в дитинстві, а тепер надолужує упущене. Нерідко це син владної матері, який бачить у своїй партнерці маму або захист від гіперопіки своєї справжньої матері. Та й Едіпов комплекс ніхто не скасовував. Але, навіть якщо врахувати все вищевикладене психологами не варто забувати й наступного правила: гармонічні відносини можливі в будь-якому, навіть самому різновіковому шлюбі. Якщо партнери люблять один одного, вміють знаходити загальну мову й прагнуть до взаєморозуміння — вони будуть не менш щасливі ( а то й більш), чим чоловіки-ровесники. Адже застава міцного союзу — не позначка про дату народження в паспорті, а психологічна сумісність партнерів. А якщо від злих язиків порятунку немає, як говорив незабутній Остап Бендер, — «Плюйте на це. Як плювати? Як плювали до часів історичного матеріалізму — слиною»!
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.