Багато жінок якщо не читали, то хоча б чули про те, що таке фіброміома матки. Однак, озвучений на прийманні в лікаря діагноз: -фіброматоз матки викликає в пацієнток замішання. Проте, практично кожна ...
Багато жінок якщо не читали, то хоча б чули про те, що таке фіброміома матки. Однак, озвучений на прийманні в лікаря діагноз: «фіброматоз матки» викликає в пацієнток замішання. Проте, практично кожна друга жінка після сорока має у своєму списку хвороб дане захворювання. Але не варто лякатися, фіброматоз матки менш небезпечний, чим фіброміома.
Фіброматоз матки – це початкова стадія фіброміоми, при якій м’язова тканина матки починає заміщатися ділянками сполучної тканини. При фіброматозі матки немає вузлів, що сформувалися, а є присутнім лише незначне збільшення (гіпертрофія) матки.
Під впливом певних факторів утвір ділянок, заміщених сполучної тканиною підсилюється, і процес переходить безпосередньо в доброякісну пухлину матки – фіброміому. Певної причини виникнення фіброматоза не встановлене, але виявлені фактори, що привертають, сприяють розвитку хвороби.
фактори, що привертають,
порушення гормонального фону ; запальні захворювання жіночих статевих органів ; наявність в анамнезі внутрішньо маткових маніпуляцій (аборти, вискоблювання порожнини матки) ; генетична схильність ; порушена екологія, неправильне харчування, стреси, шкідливі звички ; надлишкова вага ; гормональна схильність (порушення менструального циклу й репродуктивної функції) ; екстрагенітальні захворювання, що сприяють порушенню функції яєчників і інших залоз внутрішньої секреції.
Класифікація фіброматозу й фіброміоми матки
По характеру поширення процесу виділяють вузлову й дифузійну форми. Фіброміома, особливо великих розмірів, звичайно представлена у вигляді вузлів, коли як фіброматоз матки частіше протікає діфузно (розпливчасто), без чітких границь при пальпації.
По місці локалізації виділяють:
субсерозна фіброміома – вузол (вузли) росте в черевну порожнину й перебуває із зовнішньої сторони матки під серозною оболонкою; інтерстиціальна фіброміома (внутрішньо стінна) – вузли розташовуються в товщі стінки матки; субмукозна (під слизиста) фіброміома – вузол перебуває із внутрішньої сторони матки під слизуватою оболонкою й росте в порожнину матки.
Клінічні прояви фіброматозу матки
У силу своїх невеликих розмірів фіброматоз матки звичайно протікає без симптомів або з незначно вираженою клінікою. Але, у деяких випадках, особливо при прогресуванні захворювання й переході його в стадію фіброміоми, прояви захворювання виражені і численні.
біль має ниючий або тягнучий характер, локалізація його внизу живота або в попереку. В ускладнених випадках, наприклад, при народженні під слизистого вузла, біль стає схватко образним ( як при викидні); порушення менструального циклу характеризується збільшенням тривалості менструацій, підвищенням обсягу крововтрати й виникненням між менструальних кровотеч; менструації стають хворобливими; диспареунія – біль під час статевого акту; анемія (ламкість волосся нігті, що шаруються, сухість шкіри) як наслідок порушення менструального циклу; порушення роботи органів малого таза – нетримання сечі й запори (у результаті здавлювання сечового міхура й кишечнику збільшеною маткою); безплідність і невинесення вагітності; ускладнення плину вагітності, пологів і післяпологового періоду.
Діагностика фіброматозу матки
гінекологічний огляд; УЗД органів малого таза (виявлення фіброматозу й установлення розмірів вузлів, а також супутньої патології); гістероскопі; лапароскопія; визначення рівня гормонів при необхідності.
Лікування фіброматозу матки
При відсутності скарг і плині без симптомів спеціального лікування фіброматозу матки не потрібно. Рекомендується динамічне спостереження в лікаря (кожні три місяці) і щорічне УЗД органів малого таза. Призначаються вітаміни групи В, вітаміни Е, С и А в якості антиоксидантів. З діагнозом: фіброматоз матки показано відмовитися від відвідування лазні й сауни, не загоряти. Фіброматоз матки – це саме той випадок, коли можна й потрібно застосовувати народні методи лікування (але тільки після консультації з лікарем). Рекомендується приймання свіже вичавлених соків з картоплі, капусти, буряка, сливи. Соки можна приймати по пів склянки ранком, циклами, по десять днів кожного місяця.
При прогресуванні процесу призначається гормональна терапія, з метою затримки його розвитку й посилення процесу атрофії у вузлах фіброміоми.
Якщо відсутній ефект від консервативного лікування, тоді прибігають до оперативного втручання.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.