Поза лікарняна пневмонія сьогодні є однією зі значимих проблем, тому що, незважаючи на наявність великого вибору антибактеріальних засобів, захворюваність і смертність при пневмонії продовжує залишатися високою. Пояснюється...
Поза лікарняна пневмонія сьогодні є однією зі значимих проблем, тому що, незважаючи на наявність великого вибору антибактеріальних засобів, захворюваність і смертність при пневмонії продовжує залишатися високою. Пояснюється це зниженням імунітету в населення (особливо, у людей похилого віку) і швидким звиканням збудників інфекції до окремих видів антибіотиків.
Що таке поза лікарняна пневмонія й причини її виникнення
Пневмонія – це група гострих інфекційних (частіше бактеріальних) захворювань, різних із причин виникнення й змінам, що виникають у легеневій тканині, які поєднує наявність осередкових поразок легеневої тканини й запальної рідини усередині альвеол (мішечків на кінцях дрібних бронхів).
Пневмонія може бути поза лікарняною і внутрішньо лікарняною. Поза лікарняна пневмонія - це пневмонія, яка почалася в домашніх (амбулаторних) умовах. Внутрішньо лікарняна пневмонія вважається в тому випадку, якщо вона почалася через дві доби після вступу хворого в лікарню.
Люди літнього віку хворіють поза лікарняною пневмонією в кілька разів частіше, чим працездатне населення через зниження захисних сил організму. Поза лікарняні пневмонії умовно можна розділити на 3 групи:
легкі пневмонії, які лікуються в амбулаторних умовах – це сама більша група пневмоній; пневмонії середньої ваги, які лікуються в лікарні – це приблизно п’ята частина всіх хворих поза лікарняною пневмонією; особливістю цієї групи є те, що більшість хворих мають яке-небудь хронічне захворювання легенів, бронхів або серцево-судинної системи; важкі пневмонії, які повинні лікуватися в умовах відділення інтенсивної терапії.
Причиною поза лікарняної пневмонії є інфекція – найчастіше пневмокок і деякі види стафілокока, які часто живуть у носоглотці. При зниженні імунітету (наприклад, при застуді або гострім респіраторнім віруснім захворюванні) бактерії – збудники пневмонії попадають у легені, викликаючи захворювання. Останнім часом збільшується частка поза лікарняних пневмоній, викликаних нетиповими для неї (ати пічними) збудниками інфекції – хламиді ями, мікоплазмами й інші.
Пневмонія може бути осередковою (з невеликим вогнищем запалення), сегментарною (вражаються один або кілька сегментів легенів), частковою (вражається частка легені) і тотальною (вражається вся легеня). Крім того, пневмонія може бути однобічною й двосторонньою.
Як протікає поза лікарняна пневмонія
Пневмококова або крупозна (звичайно це сегментарна або часткова пневмонія) пневмонія починається гостро, з високої температури, ознобу, хворій у грудній клітці на стороні запалення. З’являється задишка, сухий кашель, почуття розбитості, головний біль. Біль у грудях може бути настільки сильним, що хворий змушений пригнічувати кашель. З 3-4 дня захворювання з’являється характерне іржаве мокротиння з домішкою крові. Температура тримається до 10 днів і більш. Звичайно страждають не тільки легені, але й серцево-судинна система, тому таке захворювання лікується тільки в лікарні.
Осередкова пневмонія протікає по-іншому. Вона починається повільно, спочатку з’являється сухий нав’язливий кашель, іноді помірний підйом температури (температура може бути нормальною або, навпаки, підніматися до високих цифр), порушується загальний стан організму, з’являються нездужання, головні болі, болі в м’язах і суглобах. Через якийсь час кашель стає вологим, починає відкашлюватися мокротиння жовтого кольору.
У людей похилого віку пневмонія протікає стерте, непомітно. У них рідко буває підйом високої температури, іноді майже відсутній кашель. Єдиними ознаками пневмонії можуть бути задишка й серцебиття.
Діагностика поза лікарняних пневмоній
Діагноз пневмонії підтверджується типовими її проявами, у тому числі даними, отриманими лікарем у результаті вислуховування легенів, рентгенологічними й лабораторними дослідженнями. На рентгенографії легенів (вона звичайно робиться у двох проекціях – прямій і бічний) чітко видне вогнище пневмонії. Дані лабораторних досліджень (ознаки запальних явищ у крові) звичайно підтверджують діагноз.
Коли з’являється мокротиння, його досліджують із метою виявлення збудника інфекції і його чутливості до антибіотиків. Надалі лікування пневмонії проводиться під контролем лабораторних і рентгенологічних досліджень.
Лікування поза лікарняної пневмонії
Лікування легких форм поза лікарняної пневмонії здійснюється в амбулаторних умовах. Призначаються постільний режим, рясне питво ( для видалення із крові токсинів збудників інфекції й токсичних продуктів обміну), антибіотики. Через якийсь час, коли з’являється мокротиння, проводиться його посів на живильні із середовища метою виявлення збудника і його чутливості до антибіотиків, після чого проводиться корекція лікування антибіотиками з урахуванням отриманих даних. Призначаються також лікарські препарати, що розширюють бронхи, що сприяють кращому відхаркуванню мокротиння, вітаміни.
Пневмонію середньої ваги лікують у лікарні. Призначаються комбінації декількох антибіотиків, лікарські препарати, що нормалізують діяльність серцево-судинної системи. Деякі препарати вводяться внутрівенно крапельне. Хворі з важкими пневмоніями повинні лікуватися в палатах інтенсивної терапії під постійним спостереженням медичного персоналу.
Після того, як знизиться температура, хворим призначають курси інгаляцій, фізіотерапевтичних процедур і масажу грудної клітки.
Профілактика поза лікарняної терапії – це загартовування організму в будь-якому віці.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.