uasol.com
Додати статтю | Реєстрація
Інтернет і сервіси
Авто і Мото
Бізнес і фінанси
Будівництво та ремонт
Будинок, сім'я
Все про меблі
Дієти, ваша фігура
Діти і батьки
Закон і Право
Захоплення і хобі
Зв'язок
Комп'ютери
Краса, мода, імідж
Кулінария
Культура та мистецтво
Лекції, посібники
Люди, суспільство
Медицина і здоров'я
    Cтоматологія
    Інфекційні захворювання
    БАДи
    Все про суглоби
    Гінекологія
    Епідемії, вакцини
    Жіночі питання
    Загальні питання
    Захворювання
    Захворювання шкіри
    Косметологія
    Лікувальні препарати
    Народна медицина
    Невідкладна допомога
    Нетрадиційна медицина
    Пластична хірургія
    Протизаплідні засоби
    Профілактика
    Психологія
    Стоматологія
    Травмотологія
    Фізіотерапія
    Хвороби очей
    Цікави факти
    Чоловічі питання
    Шкідливі звички
Наука і освіта
Політика
Промисловість
Реферати
Робота, працевлаштування
Спорт
Товари і послуги
Туризм і подорожі
Чоловік + Жінка
  Морські свинки. Утримання і догляд.  
  Створення рінгтонов 
  Ліки для лікування кандидозу (молочниці)  
  ПЕРШІ ОЗНАКИ ВАГІТНОСТІ 
  Материк Євразія 
  ОРХІДЕЯ В БУДИНКУ - ДОГЛЯД 
  Черепахи: утримання та догляд 
  ПОВНА ТАБЛИЦЯ КАЛОРІЙНОСТІ ПРОДУКТІВ  
  Що це таке вегето-судинна дистонія? 
  Як скласти бізнес-план 
Каталог україномовних статей - uasol.com
 укр
 eng
 рус
ШУКАТИ!
Запам'ятати сторінку | Зробити стартовою | Поділитися з товарищем
Пневмоконіоз
Пневмоконіоз
Захворювання легенів, що виникають від вдихання пилу, відомі давно. Часто до таких захворювань приєднується туберкульоз, тому раніше їх вважали єдиним захворюванням. Тільки в 19-му столітті поняття -пневмоконіоз і - туберкульоз...


Захворювання легенів, що виникають від вдихання пилу, відомі давно. Часто до таких захворювань приєднується туберкульоз, тому раніше їх вважали єдиним захворюванням. Тільки в 19-му столітті поняття «пневмоконіоз» і «туберкульоз» були розділені. Як з’ясувалося, ці захворювання мають різну причину, а, отже, вимагають і різного лікування.

Пневмоконіози, причина їх виникнення й види

Пневмоконіози – це хронічні захворювання легенів, обумовлені тривалим вдиханням пилу, що й характеризуються розвитком фіброзу легенів, тобто розростанням у легенях сполучної тканини й заміна її власної тканини легенів, у результаті чого легені втрачають свою функцію. Пневмоконіози практично завжди є професійними захворюваннями.

Основною причиною пневмоконіозів є пил, що перебуває в повітрі, що й накопичується в легенях. Від характеру цього пилу і його концентрації залежить вид пневмоконіозу, виразність процесу й особливості його розвитку.

По характеру вдихуваного пилу пневмоконіози діляться на:

силікози – пневмоконіози пилу, що розвиваються від вдихання, що містить вільний двоокис кремнію; силікатози – пневмоконіози пилу, що розвиваються від вдихання, силікатів, що містять двоокис кремнію у зв’язаному стані, це коаліноз, талькоз, слюдяний, цементний, слюдяний силікатоз і інші; металоконіози – пневмоконіози пилу, що розвиваються в результаті вдихання, алюмінію, барію, берилію, заліза, марганцю, олова (алюміноз, барітоз, бериліоз, сидероз, манганоконіоз, станіоз і так далі); карбоконіози - пневмоконіози, що розвиваються в результаті вдихання вуглецевмісному пилу (антракоз, графітоз та інше); пневмоконіози, що розвиваються в результаті вдихання змішаного пилу (антракосилікоз, сидеросилікоз, пневмоконіоз електрозварювачів, шлифовальщиків і так далі); пневмоконіози, що розвиваються в результаті вдихання органічного пилу (амілоз, бисіноз і так далі).

Найбільш типовою ознакою, характерним для всіх пневмоконіозів є розростання в легенях сполучної тканини й скупчення пилу. При одних пневмоконіозах у тканині легенів утворюються сполучнотканинні вузлики, при інших сполучна тканина розростається головним чином по ходу бронхів і кровоносних судин.

Ознаки пневмоконіозів

Пневмоконіози, як правило, супроводжуються вбогими проявами в порівнянні зі змінами, виявленими в легенях при рентгенологічних дослідженнях. У початкових стадіях пневмоконіозів хворих турбує сухий кашель, задишка при фізичнім навантаженні, зрідка – болі в грудях. У міру прогресування захворювання задишка виникає вже при невеликій фізичній напрузі, болі в грудях стають постійними, кашель підсилюється. Надалі задишка стає постійною, кашель – болісним, з’являється мокротиння із прожилками крові, напади ядухи. Приєднуються явища хронічного запалення бронхів і емфіземи легенів (стійкого розширення альвеол – мішечків на кінцях самих дрібних бронхів).

Поступово з’являються ознаки легенево-серцевої недостатності: серце із труднощами проштовхує кров у кровоносні судини легенів через те, що вони здавлюються сполучною тканиною, що розрослась, кров застоюється в судинах, пропотіває крізь стінки судин, у результаті чого тканина легенів заповнюється рідиною. Якщо рідини збирається досить багато, то такий стан називається набряком легенів – це одне з найважчих ускладнень, що часто приводять до загибелі хворих.

Вага пневмоконіозів зв’язана також з ускладненнями, з яких найбільше значення має туберкульоз легенів. Антракоз і антракосилікоз часто ускладнюються легеневою кровотечею. У деяких випадках виникає алергія на власні тканини організму (аутоімунні захворювання), яка найчастіше проявляється запаленням суглобів – ревматоїдним артритом.

Діагностика пневмоконіозів

Діагноз ставиться на підставі ретельного розпитування хворого на предмет наявності пилу при здійсненні його професійної діяльності, даних рентгенівського обстеження (це є основою діагнозу) і даних ендоскопічного дослідження легенів (бронхоскопії). Бронхоскопія – це дослідження стану бронхів за допомогою спеціальної апаратури (бронхоскопа), яке, як правило, супроводжується взяттям шматочка тканини легенів на дослідження (біопсією). При лабораторнім дослідженні взятого матеріалу виявляються характерні для пневмоконіозів зміни тканини легенів.

Лікування пневмоконіозів

При лікуванні пневмоконіозів, насамперед, застосовується комплекс заходів, спрямованих на поліпшення загального стану хворого, на поліпшення легеневої вентиляції, кровообігу, нормалізацію обмінних процесів і стану тканин легенів, у деяких випадках – на відновлення імунітету ( при виражених запальних явищах у бронхах або при приєднанні алергії на власні тканини організму).

Проводять курси вітамінотерапії, лікарських засобів, що розширюють бронхи й кровоносні судини, відхаркуючи і серцевих засобів. За показниками призначаються курси фізіотерапії, лікувальної гімнастики, масажу грудної клітки й санаторно-курортне лікування.

Для профілактики пневмоконіозів необхідне дотримання всіх санітарно-технічних і гігієнічних вимог при виконанні робіт, що супроводжуються виділенням у повітря пилу, а також регулярні профілактичні огляди працівників таких підприємств.



Автор: uasol | Відгуки: 0 | Перегляди: 9081 | 03/06/2011 Медицина і здоров'я - Захворювання

Ссылка на статью:


Коментарій

Оставить комментарий
Ваше имя:
Комментарий:
Введите текст, изображенный на картинке:
 
 укр  |  рус  |  eng 
02.12.2022 14:25

Влада пояснила, чому забороняють УПЦ МП: небезпечна для здоров’я і життя

Центр стратегічних комунікацій при Мінінформполітики "Справді" пояснив, чому в Україні вирішили заборонити діяльність УПЦ Московського патріархату. Джерело: Справді у Telegram Дослівно "Справді": "Чому Зеленський заборонив діяльність УПЦ МП.
02.12.2022 14:24

РНБО ввела санкції проти очільника Лаври Павла, Новинського та інших церковників УПЦ МП

Рада національної безпеки та оборони ввела санкції проти священнослужителів УПЦ МП, зокрема намісника Києво-Печерської Лаври Павла (Лебедя) та екснардепа Вадима Новинського.
02.12.2022 14:11

Єврокомісія представила пропозиції щодо криміналізації порушення санкцій ЄС проти РФ

Європейська комісія висунула пропозицію щодо гармонізації кримінальних злочинів та покарань за порушення обмежувальних заходів ЄС. Про це, як пише "Європейська правда", йдеться у повідомленні Єврокомісії.
02.12.2022 13:44

На Харківщині знайшли схованку зі списками поліцаїв та доноси колаборантів під час окупації

Працівники ДБР у взаємодії з Харківською обласною прокуратурою виявили у Куп'янському районі схованку з важливими документами, які окупанти не встигли знищити під час відступу. Джерело: пресслужби ДБР, Харківської облпрокуратури Дослівно: "Вилучені правоохоронцями документи є підґрунтям для відкриття кримінальних проваджень за фактами держзради та колабораційної діяльності".
02.12.2022 13:36

Росіяни вивезли в море 12 "калібрів" – Кім

Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім повідомив, що російські окупанти вивели у море кораблі із 12 ракетами "Калібр".
02.12.2022 12:59

Закривавлені пакунки і очі тварин: в МЗС заявили про нові акти залякування українських дипмісій

МЗС України повідомило про продовження цілеспрямованої кампанії терору та залякування українських дипустанов за кордоном. Про це йдеться у заяві речника МЗС України Олега Ніколенка, повідомляє "Європейська правда".
02.12.2022 12:40

У МАГАТЕ сподіваються домовитися про зону безпеки навколо ЗАЕС до кінця року

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) сподівається досягти угоди з РФ і Україною про створення зони безпеки на Запорізькій атомній електростанції до кінця цього року
02.12.2022 12:03

Кремль на умови Байдена для переговорів відповів, що з України росіяни не підуть

Кремль не готовий прийняти умови для переговорів зі Вашингтоном, які 1 грудня озвучив президент США Джо Байден, - а саме Росія не планує забрати свої війська з території України. Джерело: російське пропагандистське видання "РИА Новости", Telegram-канал "Вы слушали маяк", який публікує аудіокоментар Пєскова Пряма мова Пєскова: "Ви частково процитували заяву Джо Байдена.
Усі новини