Порушення обміну речовин можуть мати різні причини й проявлятися по-різному. Найвідоміше порушення обміну речовин - це ожиріння, яке у свою чергу може викликати безліч захворювань. Але є й інші, менш...
Порушення обміну речовин можуть мати різні причини й проявлятися по-різному. Найвідоміше порушення обміну речовин – це ожиріння, яке у свою чергу може викликати безліч захворювань. Але є й інші, менш відомі порушення обміну речовин, які мають як придбаний, так і спадкоємний характер.
Що таке обмін речовин
Обмін речовин і енергії або метаболізм - це сукупність процесів перетворень речовин і енергії, що відбуваються в живих організмах, а також обмін речовин і енергії між організмом і навколишнім середовищем. Це найважливіша ознака живої матерії, що відрізняє живе від неживого. У процесі обміну речовин, що попали в організм речовини шляхом біохімічних змін перетворюються у власні речовини тканин організму людини й у продукти, які виводяться з нього. При цих хімічних перетвореннях звільняється й поглинається енергія. Метаболізм являє собою цілеспрямований процес відновлення органів і тканин і підтримки сталості внутрішнього середовища організму. У ньому бере участь безліч ферментних систем (ферменти – це речовини, які в багато разів прискорюють усі біохімічні процеси), функціонування його забезпечується найскладнішою нейрогуморальною регуляцією на різних рівнях.
Причини порушень обміну речовин
Порушення обміну речовин може мати різні причини:
спадкоємні, генетично обумовлені порушення обміну речовин (фенілкетонурія, альбінізм, хвороба Гирке і так далі); порушення з боку ендокринної системи: гноблення роботи щитовидної залози, гіпофіза, надниркової залози, статевих залоз викликає вповільнення обміну речовин; підвищена функція цих залоз – активізацію обмінних процесів; порушення з боку центральної нервової системи, наприклад, при порушеннях роботи відділу головного мозку гіпоталамуса порушується робота всіх залоз внутрішньої секреції; недолік вітамінів, які є складовою частиною ферментів; недолік мікро- і макро елементів , які є активними учасниками всіх біохімічних процесів; порушення харчування у вигляді голодування, постійних екстремальних дієт, безладного харчування всухом’ятку; недолік основних живильних речовин: білків (не обновляються тканини), вуглеводів (не вистачає енергії для роботи обміну речовин), жирів (вони також рухають обмінні процеси); порушення харчування у вигляді переїдання – організм не справляється з великою кількістю їжі й обмін речовин уповільнюється; високі нервово-психічні навантаження й стреси; недосипання; малорухливий спосіб життя.
Усі ці причини приводять до того, що порушується швидкість обмінних процесів, в організмі накопичується велика кількість продуктів обміну, які отруюють організм. Окремі біохімічні процеси можуть настільки порушуватися, що кінцеві їхні продукти почнуть значно відрізнятися від нормальних продуктів обміну речовин.
Як протікають порушення обміну речовин
Придбані порушення обміну речовин найчастіше бувають пов’язані з порушенням нервових і ендокринних функцій, тому що багато процесів обміну речовин контролюються гормонами. Порушення обміну речовин викликає такі захворювання, як ожиріння, цукровий діабет, гіпотиреоз, гіпертиреоз і інше.
Причиною придбаних порушень обміну речовин найчастіше бувають у неправильнім харчуванні, при якім людина недоодержує яких-небудь живильних речовин або одержує їх у надлишку. У результаті виникає якесь порушення обміну речовин, яке спричиняє цілий букет захворювань. Наприклад, при недоліку життєво необхідних жирів (це жири рослинного походження й жири, що втримуються в рибі) уповільнюються всі обмінні процеси, а при надлишку тугоплавких тваринних жирів у кровоносних посудинах утворюються атеросклеротичні бляшки, які потім викликають важкі захворювання серцево-судинної системи. Тугоплавкі жири є також причиною збільшення маси тіла, тобто ожиріння, яке ще більш обтяжує плин серцево-судинних захворювань і є сприяючим чинником для розвитку ще одного обмінного захворювання – цукрового діабету.
Обмін речовин може знижуватися при зниженні функції щитовидної залози, що приводить до ожиріння й слабоумству. Підвищення функції щитовидної залози також приводить до порушення метаболізму – його прискоренню, у результаті чого страждає робота всіх органів і систем.
Спадкоємні порушення обміну речовин
Існує велика кількість уроджених хвороб обміну речовин, які часто передаються з покоління в покоління. Прикладом такого захворювання може бути фенілкетонурія.
Фенілкетонурія – це спадкоємне захворювання, яке проявляється затримкою психічного розвитку через порушення метаболізму. Причиною такого порушення обміну речовин є відсутність в організмі ферменту фенілаланінгідроксилази, який потрібний для перетворення амінокислоти фенілаланіну в життєво необхідну для організму людини амінокислоту тирозин. У результаті фенілаланін накопичується в організмі й ушкоджує тканини головного мозку. Такі порушення обміну можна з народження коректувати харчуванням (спеціальними амінокислотними сумішами без фенілаланіну). Якщо цього не відбувається й дитина одержує звичайну їжу, ушкодження головного мозку приймають необоротний характер.
Обмін речовин – це дуже складний і ще не до кінця вивчений процес.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.