Лікування травм кістяка зародилося в далекій давнині. Так, археологічні розкопки підтверджують уміння лікувати переломи в неандертальців. Пізніше Гіппократ запропонував кілька способів вправляння вивихів плеча. Після в...
Лікування травм кістяка зародилося в далекій давнині. Так, археологічні розкопки підтверджують уміння лікувати переломи в неандертальців. Пізніше Гіппократ запропонував кілька способів вправляння вивихів плеча. Після вправляння, для того щоб уникнути рецидиву, він рекомендував підкладати валик у пахвову ямку, а плече прив’язувати до тіла за допомогою м’якої пов’язки.
Чому і як розвивається звичний вивих
Вивих – це стійкий зсув суглобних поверхонь відносно один одного. Найчастіше вивих є наслідком гострої травми. Але в деяких випадках, найчастіше, у результаті неправильного або недостатнього лікування, вивих виникає звично, без видимого зовнішнього насильства навіть при звичайних рухах. Це відбувається через наявність слабких місць у капсулі суглоба на місці колишнього розриву, того, що трапилося під час травматичного вивиху.
Звичний вивих звичайно повторюється в тому самому суглобі. Найчастіше саме в цьому суглобі був первинний травматичний вивих. Первинний вивих може виникнути:
при ненаданні своєчасної допомоги потерпілому при травматичному вивиху; при неправильнім або неадекватнім лікуванні травматичного вивиху; якщо після вивиху не була проведена іммобілізація або вона була проведена в недостатньому обсязі, занадто рано була знята і так далі; якщо після зняття іммобілізації потерпілий відразу почав виконувати важку фізичну роботу; при грубих порушеннях цілісності навколишніх суглоб м’яких тканин: розриві капсули суглоба, м’язів, зв’язувань; при поразці нервів, що іннервують даний суглоб.
Найчастіше звичний вивих відбувається під час виконання звичайних рухів, у процесі повсякденної роботи. Цей вивих майже безболісний, він доставляє хворому незручності, але вони швидко до цього звикають і вміють вправляти вивихи самі. Якщо уражений суглоб самому вправити неможливо, то хворі просять вправити його навколишніх, розповідаючи їм, що саме потрібно зробити. Це дуже погано відбивається на стані суглоба, тому що збільшує хворобливі зміни в ньому (ще більш розтягується капсула суглоба, розриваються волокна м’язів і зв’язувань і так далі). Тому згодом звичний вивих у травмованому суглобі трапляється все частіше.
Найпоширенішим видом звичних вивихів є вивих плеча. Рідше зустрічаються звичні вивихи ліктьового суглоба, нижньої щелепи й надколінка. Такі вивихи часто є наслідком спортивних травм при таких видах спорту, як бокс, різні види боротьби, стрибки із трампліна і так далі. Звичний вивих ліктьового суглоба характерний для спортсменів, що займаються спортивними іграми з м’ячем (баскетболом, волейболом), звичний вивих надколінка часто зустрічається у велосипедистів і мотоциклістів.
Звичний вивих плеча
Звичні вивихи плеча виникають і повторюються в різний час після первинного вивиху при незначнім насильстві або навіть при звичайних рухах. Його може викликати будь-який побутовий рух – вдягання, умивання, причісування, підняття невеликої ваги і так далі. Відбувається це тому, що стан травмованих при первинному вивиху капсули суглоба, м’язів і зв’язувань у свій час не було повністю відновлене й з кожним наступним вивихом воно усе більш збільшується. Поступово капсула суглоба й зв’язування розтягуються й не можуть утримувати суглоб у правильнім положенні. Страждають і м’язи руки, вони починають атрофуватися (зменшуватися в обсязі) і поступово одна рука стає тонше іншої. Утрудняються пасивні рухи в плечовому суглобі (якщо рукою хворого рухає хтось інший, наприклад, лікар).
На рентгенограмі плечового суглоба картина звичного плечового вивиху ( поза станом вивиху) не відрізняється від норми. Тому для постановки діагнозу цінний знімок, зроблений у минулому, у стані вивиху. Лише при тривалім захворюванні ( понад 2–3 років) і частих вивихах на рентгенограмі можна побачити ознаки, що формується артроз – стійкої зміни суглоба з розростанням сполучної тканини.
Лікування звичних вивихів суглобів
Лікування звичних вивихів може бути консервативним і хірургічним. Консервативне лікування може бути ефективним тільки в тому випадку, коли після травматичного вивиху пройшло кілька тижнів або місяців і вивих не більш трьох раз.
У таких випадках після вправляння вивиху проводять іммобілізацію суглоба й проводять лікування, спрямоване на зміцнення прилягаючих до суглоба м’язів: масаж, курси фізіотерапевтичних процедур, рефлексі терапію. Після зняття іммобілізації – лікувальна гімнастика. Якщо всі ці заходи не допомагають і звичний вивих триває, то проводять операцію.
Операція – найбільш ефективний і радикальний метод лікування звичних вивихів. Проводяться наступні види операцій:
зміцнення капсули суглоба - ушивання й зміцнення її стінок; пластичні операції на м’язах і сухожиллях, що прикріплюються до зміненого суглоба - розсічення, переміщення, укорочення або подовження; операції створення нових зв’язувань, що втримують голівку кості в суглобній западині; кісткова пластика – створення кісткового упору, що перешкоджає зсуву голівки кістки; комбінований метод, який може містити в собі всі різні комбінації всіх інших методів.
Після проведеної операції накладається іммобілізація, строк якої залежить від проведеної операції й особливостей ураженого суглоба. Після зняття іммобілізації проводиться масаж, лікувальна гімнастика й фізіотерапевтичні процедури. Рекомендується обмеження фізичних навантажень на суглоб протягом шести місяців.
Профілактикою звичних вивихів є своєчасне адекватне лікування травматичних вивихів.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.