Виробники різних полівітамінів гарантують при їхньому прийманні приплив сил і енергії. Але чи так це, і чи всі полівітаміни однаково ефективні? На жаль, це питання так і залишається відкритим, тому що незалежні порівняльні...
Виробники різних полівітамінів гарантують при їхньому прийманні приплив сил і енергії. Але чи так це, і чи всі полівітаміни однаково ефективні? На жаль, це питання так і залишається відкритим, тому що незалежні порівняльні дослідження дії полівітамінів на організм людини не проводилися. Звичайно ми маємо справу із клінічними дослідженнями, які проводяться виробниками полівітамінів.
Що таке полівітаміни і їх види
Вітаміни – це біологічно активні речовини, які потрібні організму в невеликих кількостях, але постійно, тому що вони беруть участь у всіх біохімічних процесах у рамках обміну речовин. У цей час відоме 13 вітамінів (9 водорозчинних і 4 жиророзчинних) і 10 вітаміноподібних речовин. Людина одержує вітаміни із продуктами харчування, деякі ж види вітамінів продуцирують корисні бактерії, що живуть у кишечнику, що й приймають участь у переварюванні їжі.
Сьогодні використовується велика кількість полівітамінів (комплексу вітамінів), усе частіше їх випускають разом з мінералами, які також життєво необхідні організму. В аптеках можна знайти: полівітаміни з мінеральними комплексами, без мінеральних комплексів, для дітей, для вагітних, що сприяють поліпшенню стану шкіри, волосся й нігтів і так далі.
Приймання полівітамінів виправдане весною, коли у всіх овочах і фруктах уже немає вітамінів, а організм утомився після довгої зими. Приймають їх при різних хронічних захворюваннях, які порушують обмінні процеси й усмоктування вітамінів у кишечнику (у цих випадках полівітаміни призначаються двічі в рік, навесні й восени), під час видужання від будь-яких гострих захворювань і після операцій, під час вагітності, у період інтенсивного зростання й високих фізичних навантажень, а також у всіх тих випадках, коли полівітаміни призначив лікар.
Як правильно вибрати полівітаміни
Але чи всі вітаміни однаково корисні і як взагалі їх вибирати самостійно? Краще, звичайно, порадитися з лікарем, але дещо потрібно знати й самим. Так, при покупці полівітамінів потрібно звертати увагу на наступні нюанси:
на те, якого походження вітаміни – натуральні або синтетичні; вони не рівноцінні, тому що вітаміни, отримані з натуральної сировини, містять і інші біологічно активні речовини, які допомагають вітамінам краще засвоюватися; у синтетичних ж вітамінах більше всякого роду хімічних наповнювачів; на виробника - синтетичні вітаміни у вітчизняних і закордонних полівітамінах нічим ( крім ціни, яка у відомих фармфірм у рази вище) не відрізняються; наприклад, вітчизняний вітамінно-мінеральний комплекс компливіт нічим не гірше дорогих імпортних комплексів; на склад – він повинен включати достатню кількість вітамінів; що коливається їхніх дозувань, то тут варто порадитися з лікарем, якому відомі добові норми окремих вітамінів, адже можна й передозувати полівітаміни – це небезпечно; на присутність у складі полівітамінів камеді й альгіна; ці речовини можуть викликати побічні ефекти у вигляді алергізації організму й пороків розвитку в плода; на наявність докладної інструкції із застосування полівітамінів з показаннями й протипоказаннями для їхнього застосування, а також з можливими побічними ефектами; на строк придатності препарату й умови його зберігання.
Чи можуть полівітаміни нанести організму шкоду
Можуть, як і будь-який лікарський препарат. Це відбувається при передозуванні (прийманні вітамінів у великих дозах) і при алергії на той або інший компонент полівітамінів.
Особливо небезпечне передозування жиророзчинних вітамінів. Так, при гострім передозуванні вітаміну А з’являються сильний головний біль, запаморочення, нудота, блювота, порушення зору, втрата свідомості, судороги. Хронічне передозування вітаміну А розвивається поступово протягом декількох місяців, з’являються дратівливість, зниження працездатності, втрата апетиту, порушення сну, порушення зору і так далі.
Не менш небезпечне передозування іншого жиророзчинного вітаміну – D. При цьому з’являються слабість, втрата апетиту, нудота, блювота, понос, сухість і сверблячка шкіри, підвищення артеріального тиску, судороги, утруднення подиху. Хронічне передозування вітаміну D може приводити до розм’якшення костей, порушенню роботи кровоносних судин і внутрішніх органів.
Передозування водорозчинних вітамінів також небезпечна. При передозуванні вітамінів групи В можливо розвиток інтоксикації у вигляді загального порушення, безсоння, головному болю, запаморочення, іноді – судорог. Хронічне передозування вітамінів цієї групи може привести до захворювань печінки. Передозування вітаміну С може викликати порушення, занепокоєння, порушення сну, появу цукру в сечі, порушення мінерального обміну (виведення великої кількості кальцію із сечею, що супроводжується порушенням скорочувальної здатності м’язів, порушує роботу серця).
Із усього цього випливає, що полівітаміни – це лікарські препарати, які потрібно застосовувати строго відповідно до інструкцій і за показниками, тобто по призначенню лікаря.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.