Чим загрожує нам запалення печінки? Як запобігти зараженню гепатитом З? Яку пору року не любить наша печінка?
Як не дивно, поняття моди розповсюджуються не тільки на те, чим ми прикриваємо наше тіло, але і на те, що знаходиться усередині нього. Так наприклад, кардіологічні і онкологічні захворювання активно обговорюються, і їх профілактика не викликає сумнівів у сучасних людей, що піклуються про своє здоров'я.
Але при цьому середньостатистичний обиватель насилу зміркує, де у нього знаходиться печінка, не говорячи вже про те, щоб пригадати, навіщо йому потрібний цей "нудний" орган. Відповідно і хвороби печінки мало кому відомі, а вже про профілактику їх люди практично не обізнані.
Тим часом, саме на цьому цілодобовому заводі білки, жири і вуглеводи переробляються в енергію, абсорбуються різні шкідливі речовини, що потрапили в організм, виділяється жовч і ферменти, необхідні для згортання крові. Основна небезпека, що підстерігає печінку, це запалення.
Гостре або хронічне запалення не дозволяє печінки виконувати свої функції повною мірою, а ігнорування захворювання може привести навіть до необхідності в пересадці печінки. На щастя, багатьох небезпек, загрозливих здоров'ю печінки, легко уникнути, а вчасно діагностоване запалення можна вилікувати, запобігши серйозним ускладненням.
Отже, чого ж слід побоюватися? Перша небезпека криється, як не дивно, в нашій власній тарілці. Рясна, жирна їжа не тільки сумно позначається на нашій фігурі, але і завдає майже непоправної шкоди печінки. При ожирінні тканини печінки витісняються жировою тканиною, що приводить до запалень, а з часом і до печінкової недостатності, яка у важких випадках вимушує йти на трансплантацію печінки. Але хоча загроза дуже серйозна, боротися з нею зі всім нескладно.
Розумне живлення або дієта у тому випадку, коли ожиріння вже почалося, помірна фізична активність і контроль за станом печінки за допомогою аналізу крові здатні запобігти біді.
Подаруй найпідступнішим видом гепатиту вважається гепатит З, який в 80% випадків викликає хронічне запалення печінки, а у багатьох випадках хвороба закінчується цирозом печінки, раком і печінковою недостатністю.
Гепатит З нерідко передається при використанні багаторазових голок. Безневинна татуїровка, сережка або навіть сеанс акупунктури можуть закінчитися страшним діагнозом, якщо вони були зроблені в місцях, де не приділяють достатньо уваги стерилізації інструментів.
В принципі, кров при переливанні теж є потенційним джерелом зараження, але в Ізраїлі шанс заразитися гепатитом при переливанні крові нікчемно малий, оскільки з 1991 р. вся донорська кров перевіряється на наявність гепатиту С. Но людям, яким робили переливання крові до цього, варто пройти перевірку на виявлення гепатиту.
Але не тільки така важка хвороба, як гепатит З, може стати причиною проблем з печінкою. Навіть безневинна простуда при неправильному лікуванні може обернутися. У жодному випадку не можна перевищувати дозу, вказану лікарем, або змішувати ліки з алкоголем. А у разі тривалого прийому ліків рекомендується періодично здавати аналіз крові на перевірку рівня ензимів печінки.
До речі, алкоголь може зіпсувати печінку не тільки у поєднанні з ліками. Зрозуміло, келих вина або кружка пива не викличуть цироз печінки, але зловживання алкоголем викликає накопичення в печінці отруйних речовин, які поступово руйнують її, аж до дуже тяжких наслідків.
Згідно дослідженням журналу "Hepatology", найбільш небезпечне щоденне вживання алкоголю, так це позбавляє печінку можливості відновитися. І, зрозуміло, чим міцніше напій, тим більшої шкоди печінки він завдає. Не слід забувати і про те, що жіночий організм переносить алкоголь набагато гірше, ніж чоловічий.
Але печінку не любить не тільки алкоголь, але і літо. Так, саме влітку наша печінка піддається додатковим випробуванням. По-перше, тривале знаходження на сонці, сонячний удар і перегрів самі по собі надзвичайно небезпечні для печінки. По-друге, літо і відкритий одяг вимушують нас випробовувати на собі все нові і нові дієти.
Але мало хто знає, що, наприклад, дієта Аткинса, що виключає вуглеводи, але багата білком і жиром, не тільки перенавантажує нирки і серце і створює додаткове навантаження на печінку, вимушену розщеплювати велику кількість білка. А якщо опиниться, що печінки не вистачає певного ензима і продукт розпаду білка, амоній, не виводиться з організму, дієта може стати небезпечною для життя.
Наша печінка дуже не любить крайнощів і не прощає необережності. "Але якщо не створювати непотрібних перевантажень, вчасно звертатися до лікаря, не уникати аналізів і відразу ж лікувати запалення, що почалося, печінка залишиться здоровою, і людині ніколи не доведеться дізнатися, чим загрожує запущена хвороба", - обіцяє професор Зів Бен-Арі, завідувачка відділенням хвороб печінки в лікарні "Бейлінсон".
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.