Берилій і його з’єднання дуже отрутні. В основі механізму дії цього металу на організм людини лежить порушення білкового обміну речовин, яке приводить до порушення діяльності окремих ферментів і розвитку ...
Берилій і його з’єднання дуже отрутні. В основі механізму дії цього металу на організм людини лежить порушення білкового обміну речовин, яке приводить до порушення діяльності окремих ферментів і розвитку алергії на власні тканини організму (ауто імунного процесу).
Чому виникає професійне захворювання бериліоз
Бериліоз – це професійна хвороба, викликана токсичною дією берилію і його малорозчинних з’єднань. Контакт із берилієм може бути при витягу його з руд, при одержанні сплавів, керамічних виробів, при виготовленні рентгенівських трубок, флуоресцентних і неонових ламп, у космічній промисловості і так далі. Найчастіше бериліоз розвивається в робітників при плавленні берилію. Бериліоз може виявитися через кілька місяців або навіть років після припинення роботи із з’єднаннями берилію. Чим коротше цей схований період захворювання, тим важче буде протікати бериліоз.
Берилій, проникаючи в тканини людини, з’єднується з білками тканин, порушує діяльність деяких ферментів і провокує проти себе імунну реакцію (алергію на власні тканини організму), що дозволяє вважати бериліоз ауто імунним захворюванням. Але було відзначено, що бериліоз розвивається не у всіх, а тільки в частини підданих впливу берилію людей. Це зв’язане зі складною взаємодією берилію з генетичними особливостям тієї або іншої людини. Можливо, у майбутньому буде проводитися генетичний відбір людей для робіт, пов’язаних з берилієм.
Як протікає бериліоз
Бериліоз розвивається поступово. У хворих з’являється задишка, загальна слабість, втрата ваги, кашель (спочатку сухий, а потім вологий), болі в грудній клітці. Уже в початковій стадії бериліозу з’являються ознаки порушення серцевої діяльності, розвивається легеневе серце, наступають обмінні порушення в серцевому м’язі (дистрофія міокарда).
У деяких випадках захворювання протікає гостро й швидко. Під впливом пилу або пари берилію починається запалення сполучної тканини легенів. Гострий бериліоз протікає важко й у деяких випадках може навіть приводити до смерті. Загибель хворих, що страждають бериліозом, найчастіше наступає від запалення легенів або серцевої недостатності, яка наростає у зв’язку з розростанням сполучної тканини й порушенням дихальної функції. Прискорюють розвиток або викликають загострення хвороби супутні захворювання, хірургічні втручання, вагітність і так далі. Але в більшості випадків хворі поступово видужує, незважаючи на те, що спочатку стан їх буває дуже важким.
Як можна підтвердити діагноз бериліозу
Діагноз бериліозу підтверджується наявністю у хворого контакту ( можливо, у давній давнині) з берилієм, рентгенологічними й лабораторними дослідженнями, а також дослідженнями функції легенів. Зміни на рентгенограмах при бериліозі можуть мати подібність із іншими захворюваннями, тому підтвердити діагноз остаточно не можуть. Рентгенологічне виділяють дві основні форми бериліозу:
інтер стіциальну – запалення й розростання сполучної тканини, яка є каркасом легенів, поступове заміщення їй власної тканини легенів і здавлювання дрібних бронхів і кровоносних судин, у результаті чого порушується функція легенів і серця, якому важко проштовхувати кров у змінені легені; гранулематозну – більш важку, що й швидко протікає, при якій у легенях з’являються скупчення клітин - вузлики або гранулеми; з часом на місці вузликів розростається груба сполучна тканина, яка сприяє зморщуванню й навіть випадення окремих ділянок легенів; гранулеми перебувають також у печінці, селезінці, нирках, кістякових м’язах, серцевому м’язі, плеврі (серозній плівці, що покриває легені), лімфатичних вузлах і кістковому мозку; можливий розвиток вузлів у шкірі й підшкірній клітковині при влученні берилію через ушкоджену шкіру.
Для підтвердження діагнозу іноді проводять шкірні проби із солями берилію, досліджують співвідношення білкових фракцій сироватки крові.
Лікування бериліозу
При гострому бериліозі необхідно терміново припинити контакт хворого з берилієм. Хворого обов’язково поміщають у лікарню, де йому надають невідкладну допомогу. Проводиться, головним чином, боротьба з гострою дихальною й серцево-судинною недостатністю, аж до штучної вентиляції легенів.
Для лікування хронічного бериліозу призначають кортики стероїдні гормони – вони припиняють розростання сполучної тканини й пригнічують алергійні реакції. Призначають також проти гістаминні засоби (пригнічують запальні й алергійні реакції), бронхолітики й відхаркувальні препарати (розширюють бронхи й сприяють відходженню мокротиння), серцеві засоби, вдихання кисневих сумішей.
Попередження бериліозу – це використання спеціальних технічних обладнань, устаткування, загальної вентиляції й спеціального одягу, що запобігають влучення берилію в дихальні шляхи працівників.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.