П’яткова кістка - сама більша кістка стопи. Переломи її зустрічаються досить часто й становлять до 4-5% від усіх зареєстрованих випадків переломів. Частіше зустрічаються тільки переломи пальців стопи. Відбувається такий перелом...
П’яткова кістка – сама більша кістка стопи. Переломи її зустрічаються досить часто й становлять до 4-5% від усіх зареєстрованих випадків переломів. Частіше зустрічаються тільки переломи пальців стопи. Відбувається такий перелом звичайно при падінні на п’яти, при цьому таранна кістка вклинюється в п’яткову й розколює її.
Як улаштована п’яткова кістка
Кістки стопи діляться на кістки передплюсну, плюсну й кістки пальців стопи. Передплюсна – задня частина стопи, вона містить у собі сім кісток, у тому числі п’яткову, плюсна – середня частина стопи, утворена п’ятьома короткими трубчастими кістками, кістки пальців – передня частина стопи.
П’яткова кістка перебуває в задній нижній області передплюсні. Це сама більша кістка стопи, що має подовжену форму, з боків вона злегка приплющена. П’яткова кістка має звернене до переду тіло виступаючий назад бугор. На верхній поверхні кістки є суглобна поверхня для зчленування з таранною кісткою, на передній поверхні – суглобна поверхня для зчленування з кубовидною кісткою. На внутрішній поверхні п’яткової кістки є виступ, на нього опирається таранна кістка, яка перебуває зверху п’яткової.
Усі кістки стопи поєднуються в єдиний орган за допомогою суглобів, які надають стопі рухливість і гнучкість. Зміцнюються суглоби м’язами й зв’язуваннями. Кістково-м’язова система стопи утворює зводи стопи (п’ять поздовжніх і один поперечний), функція яких полягає в тому, що вони дозволяють людині пружинити під час ходьби.
Як виникають переломи п’яткової кістки і їх види
Із усіх переломів стопи найчастіше зустрічаються переломи п’яткової кістки. Вони виникають при падінні з висоти на п’яти. Варіанти переломів п’яткової кістки відрізняються великим різноманіттям. Розрізняють крайові й ізольовані переломи, зі зсувом і без зсуву відломків кістки. Залежно від висоти падіння виникають прості або роздроблені ( у тому числі багато осколчаті) переломи. Положення стопи під час удару визначає напрямок лінії перелому й зсуву відломків.
При падінні з висоти часто відбувається вклинення таранної кістки в п’яткову кістку й розкол останньої. Зустрічаються також компресійні ( при здавлюванні) переломи з ушкодженням або без ушкодження суглобних поверхонь. У деяких випадках ламаються відразу обидві п’яткові кістки.
Переломи п’яткової кістки діляться також на поза суглобні (наприклад, перелом бугра п’яткової кістки) і внутрішньо суглобні (в області під таранного суглоба) переломи.
Ознаки перелому п’яткової кістки
При переломі з’являється сильний біль у п’ятці, п’яткова область розширена, звід стопи сплощений. При крайових і ізольованих переломах ознаки менш виражені, можливі навіть навантаження на ноги й ходьба. Найбільш постійна ознака такого перелому – біль в області п’яти, найбільша хворобливість при цьому відповідає місцю перелому.
Найбільш важкі переломи – компресійні, при яких п’яткова кістка, здавлена між таранною кісткою фактором, що й травмує, розколюється на трохи відломків. При компресійному переломі п’яткової кістки зі зсувом сплющений звід стопи, при переломах з більшим зсувом він взагалі відсутній. При натисненні на п’яту з боків і знизу відзначається виражена хворобливість, навантаження на п’яту або підйом на носки неможливі, хворі не можуть ходити, але рухи в гомілковостопному суглобі зберігаються. Напруга ікро ніжного м’яза викликає посилення болю. Виникають крововилив і набряк м’яких тканин, головним чином, у підлодижечній області, що швидко поширюються на область ахілова сухожилля.
Діагностика перелому п’яткової кістки
Якщо підозрюється перелом п’яткової кістки, обов’язково проводиться рентгенологічне дослідження. Перелом на рентгенограмах видний добре, але оцінити ступінь зсуву відломків і стан зводу стопи іноді важко. У таких випадках для порівняння проводиться рентгенограма другої, здорової стопи.
Лікування переломів п’яткової кістки
Лікування переломів п’яткової кістки без зсуву проводиться шляхом накладення гіпсової пов’язки до коліна. Строк іммобілізації залежить від виду перелому й становить від 3 до 8 тижнів.
При переломах зі зсувом під місцевою анестезією роблять закриту ручну репозицію (зіставлення) відломків: притиснення відстороненого відломка, стискання розширеної п’яткової кістки з боків і так далі. При неможливості проведення закритої ручної репозиції проводять відкриту фіксацію відломків за допомогою гвинта.
Компресійні переломи п’яткової кістки з сплющенням, розширенням і вкороченням її й з ушкодженням суглобних поверхонь лікують за допомогою кістякової витяжки. Потім накладають гіпсову пов’язку з моделюванням зводів на 1,5–2 місяця й з розвантаженням стопи на 3–4 місяця. Надалі призначають масаж, лікувальну гімнастику, теплі ванночки й носіння ортопедичному взуття.
При своєчасному звертанню за медичною допомогою прогноз при переломах п’яткової кістки звичайно буває сприятливий.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.